Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elm günü münasibətilə "Nizami Gəncəvinin elmi baxışları" mövzusunda gənc alim və tədqiqatçılarla onlayn formatda görüş keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Mart 2021 13:54
SDU-da Elm günü münasibətilə "Nizami Gəncəvinin elmi baxışları" mövzusunda gənc alim və tədqiqatçılarla onlayn formatda görüş keçirildi
2021-ci ildə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illik yubileyi qeyd edilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2021-ci il 5 yanvar tarixli Sərəncamı ilə bu il “Nizami Gəncəvi İli” elan olunub. Sərəncama əsasən Şərq poeziyasının görkəmli nümayəndəsi, dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsini təmin etmək məqsədilə genişmiqyaslı fəaliyyət planının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər həyata keçirilir.
Martın 29-da Elm günü münasibətilə Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr edilmiş "Nizami Gəncəvinin elmi baxışları" mövzusundaAMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, Nizami irsinin tədqiqatçısı dosent Əzizağa Nəcəfovun SDU-nun bir qrup gənc alim və tədqiqatçıları ilə onlayn formatda görüşü keçirildi.
Görüş filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Mürsəliyevanın moderatorluğu ilə baş tutdu. O, qonağı və tədbir iştirakçılarını salamladı və Nizami Gəncəvinin yubileylərinin ölkəmizdə hər zaman təntənə ilə qeyd edildiyini bildirdi. Vurğuladı ki, Azərbaycanın klassik ədəbi-mədəni irsinə həmişə milli təəssübkeşlik və vətənpərvərlik mövqeyindən yanaşan ümummilli lider Heydər Əliyev Nizami irsinə də xüsusi diqqət yetirmişdir. Ölməz sənətkarın 1981-ci ildə Ulu öndərin bilavasitə təşəbbüsü və iştirakı ilə keçirilən 840 illik yubiley mərasimləri ölkənin mədəni həyatının əlamətdar hadisəsinə çevrilmişdir. 2011-ci ildə Nizami Gəncəvinin 870 illiyi dövlət səviyyəsində silsilə tədbirlərlə geniş qeyd edilmişdir. Nizami irsi uzun zamandan bəri dünya elmi-ədəbi fikrinin diqqət mərkəzindədir. Ölkəmizdə dahi şairin əsərləri dəfələrlə nəşr olunmuş, ədəbi irsinin öyrənilməsi və tanıdılması sahəsində xeyli iş görülmüş, çox sayda tədqiqat işləri aparılmış, eləcə də dünya nizamişünaslığında ilk dəfə olaraq əsərlərinin elmi-tənqidi mətni hazırlanmışdır.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək, universitetdə gənc alimlər üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti nəzdində 6 ixtisas üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili üçün Dissertasiya Şuraları, həmçinin Gənc alimlər Şurasının yaradıldığını diqqətə çatdırdı. Universitetdə gənclərin daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində mühüm adımlar atıldığını, dövlət proqramları çərçivəsində yerinə yetirilən layihələrdə fəal iştirak etmələri üçün tədbirlər görüldüyünü vurğuladı. Qeyd etdi ki, bugünkü görüş də gənc alim və tədqiqatçılar üçün olduqca əhəmiyyətlidir.
Professor Ramazan Məmmədov Nizami Gəncəvi yaradıcılığından, Nizami irsinə göstərilən dövlət qayğısından danışdı. Bildirdi ki, Nizaminin ölməz ədəbi irsi təkcə humanizm, insana məhəbbət, yüksək əxlaq, estetik zövq, tərbiyə və bilik mənbəyi, dərin fəlsəfi fikir, hikmət xəzinəsi olmaqla bərabər, həm də canlı tariximiz, keçmişimizin ən qaranlıq guşələrinə işıq salan sönməz məşəldir.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, Nizami irsinin tədqiqatçısı dosent Əzizağa Nəcəfovun SDU-nun gənc alimləri və tədqiqatçıları üçün xüsusi hazırlanmış məruzəsində dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Nizami Gəncəvinin həyat və yaradıcılığından, dahi şəxsiyyətin fəlsəfi fikirlərindən, müxtəlif elm sahələrinə bələd olmasından, dünyanın tanınmış şərqşünaslarının mütəfəkkir haqqında araşdırmalarından geniş bəhs olundu. Əzizağa Nəcəfov onu da diqqətə çatdırdı ki, böyük sənətkarın bütün həyatı və zəngin ədəbi fəaliyyəti həmin dövrdə təkcə Azərbaycanın və Qafqazın ən iri şəhəri deyil, eyni zamanda Yaxın və Orta Şərqin mühüm mədəniyyət mərkəzi kimi tanınmış Gəncə ilə bağlıdır. Şair ömrü boyu burada yaşayıb-yaratmış və dünya poeziyasına bir-birindən dəyərli söz sənəti inciləri bəxş etmişdir.
SDU-nun Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri Sabir Xəlilov çıxış edərək görüşün əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Gənc alimlər və tədqiqatçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanan məruzədə iştirakçıların çoxsaylı sualları cavablandırıldı. Nizami Gəncəvinin elmi baxışları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

AN ONLINE MEETING WITH YOUNG SCIENTISTS AND RESEARCHERS ON "SCIENTIFIC VIEWS OF NIZAMI GANJAVI" AT SSU ON SCIENCE DAY
In 2021, the 880th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi is marked. By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, dated January 5, 2021, this year has been declared the “Year of Nizami Ganjavi”. According to the order, a large-scale action plan is envisaged to ensure a high level of celebration of the jubilee of Nizami Ganjavi, a prominent representative of Eastern poetry, a great Azerbaijani poet. A series of events are being carried out in this direction at Sumgayit State University.
On March 29, the meeting was held in an online format with Scientific secretary of the Institute of Manuscripts of ANAS named after Mahammad Fuzuli, researcher of Nizami"s heritage, associate professor Azizaga Najafov and a group of young scientists and researchers of SSU on "Scientific views of Nizami Ganjavi" dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi on the occasion of "Science Day".
The meeting was moderated by Doctor of Philosophy in Philology Khayala Mursaliyeva. She greeted the guest and the participants of the event and noted that the anniversaries of Nizami Ganjavi have always been solemnly celebrated in our country. She stressed that national leader Heydar Aliyev, who has always approached the classical literary and cultural heritage of Azerbaijan from the standpoint of national prejudice and patriotism, also paid special attention to the heritage of Nizami. The 840th anniversary celebrations of the immortal artist, held in 1981 with the direct initiative and participation of the Great Leader, have become a significant event in the cultural life of the country.
Prof. Ramazan Mammadov, Vice-Rector for Science and Innovations, noted that Dissertation Councils and Young Scientists" Councils had been established at Sumgayit State University to organize the defense of doctoral dissertations in 6 specialties by the relevant decision of the Presidium of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan. He stressed that important steps have been taken at the university to involve young people in a wider range of scientific and scientific-organizational activities, and measures have been taken to actively participate in projects implemented under state programs. He noted that today"s meeting is also very important for young scientists and researchers.
Professor Ramazan Mammadov spoke about Nizami Ganjavi"s work and the state"s care for Nizami"s legacy. He said that Nizami"s immortal literary heritage is not only a source of humanism, love for people, high morals, aesthetic pleasure, education and knowledge, deep philosophical thought, wisdom, but also an inextinguishable torch that illuminates the darkest corners of our living history.
Scientific secretary of the Institute of Manuscripts of ANAS named after Mahammad Fuzuli, researcher of Nizami"s heritage, associate professor Azizagha Najafov, in his report specially prepared for young scientists and researchers of SSU, spoke about the life and work of Nizami Ganjavi, a prominent representative of world literature.
Associate Professor Azizaga Najafov also noted that the whole life and rich literary activity of the great artist was connected with Ganja, which was not only the largest city of Azerbaijan and the Caucasus at that time, but also, known as an important cultural center of the Middle East. The poet lived and created here all his life and gave the world poetry valuable pearls of word art.
Sabir Khalilov, Head of the Doctoral and Master"s Department of SSU, spoke about the importance of the meeting.
Numerous questions of the participants were answered in the report, which was met with great interest by young scientists and researchers. There was a wide exchange of views on Nizami Ganjavi"s scientific views.