Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız “ERASMUS+ proqramları” adlı vebinarda iştirak etdilər
Martın 18 –də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Erasmus+ proqramlar ilə bağlı vebinarı keçirildi. Vebinarın spikeri Erasmus+ Azərbaycan Ofisinin direktoru Pərviz Bağırov “Erasmus+ proqramları” mövzusunda çıxış etdi.
Vebinarın əsas məqsədi ERASMUS+ proqramının Azərbaycan universitetləri üçün verdiyi imkanlar, mövcud proqramlar (ERASMUS Mundus, HORİZON 2020, Jean Monnet) və onlara qəbul şərtləri ilə bağlı ali məktəb nümayəndələrini maarifləndirməyə, layihə yazmaq bacarıq və vərdişlərinin inkişaf etdirilməsinə yönəlmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, 2021-2027-ci illər Erasmus mübadilə proqramı 3 hissədə təşkil edilib:
1. KA1- mübadilə (tələbə gedib-gəlməsi);
2. KA2- Tempus layihəsi, yaxşı əməkdaşlığın qurulması;
3. KA3- təhsil siyasətində balonya tipli islahatların müəyyənləşdiriməsi.
Erasmus Mundus magistr layihəsi bütün dünyaya açıqdır və bütün ixtisasların təqaüdlü proqramıdır. Türkiyə də bu layihəyə üzv 6 dövlətdən biridir, Azərbaycan isə tərəfdaş ölkələr siyahısındadır. Yeni layihədə kreditlərin miqdarı 120, 90, 60 və. s. ardıcıllıqla artırılmışdır.Müraciət etmək üçün minimum bakalvr diplomu olmalıdır, layihənin konsorsiumuna müraciət etməlidirlər.
Azərbaycanda təəssüf olsun ki, Jean Monnet proqramına önəm verilmir. 2014-2015-ci illərdə ADA universiteti tərəfindən irəli sürüb və regionda ilk proqram olub. Dünyanın 89 ölkəsində 1000-dən artıq universitetində Jean Monnet layihəsi tətbiq edilib. Üstünlüyü: Layihəyə qoşulan hər bir universitet Jean Monnet universiteti olaraq qalır. Orta məktəbdə, təhsilin bütün pillələrində bu proqram istifadə olunur.
Azərbaycanda keçən il cəmi 1 layihə qalib olubdur. Bu layihəyə 2019-cu ildə Avropa tərəfindən 17,7 milyon avro pul sərf edilib. Ümumiyyətlə Erasmus+ proqramları Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşir.
Vebinara Azərbaycanın universitetlərindən iştirakçılar qatılmış, SDU-dan Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının b/m Xəyalə Mürsəliyeva,Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının b/m Sarvan Bədəlov, Neft kimyası kafedrasının asistenti Elnur Əhmədov iştirak etdilər.

OUR EMPLOYEES ATTENDED THE WEBINAR "ERASMUS + PROGRAMS"
On March 18, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan held a webinar on Erasmus + programs. The speaker of the webinar was Parviz Bagirov, Director of the Erasmus + Azerbaijan Office, who spoke on "Erasmus + Programs".
The main purpose of the webinar is to educate university representatives about the opportunities provided by the ERASMUS + program for Azerbaijani universities, existing programs (ERASMUS Mundus, HORIZON 2020, Jean Monnet) and the conditions of their admission, to develop project writing skills and habits.
For information, the Erasmus exchange program for 2021-2027 is organized in 3 parts:
1. KA1- exchange (student commuting);
2. KA2- Tempus project, building good cooperation;
3. KA3 - Definition of Bologna-type reforms in education policy.
The Erasmus Mundus master's project is open to the whole world and is a scholarship program for all specialties. Turkey is also one of the six member states of this project, and Azerbaijan is on the list of partner countries. The amount of loans in the new project is 120, 90, 60 and. etc. In order to apply, they must have a minimum bachelor's degree and apply to the project consortium.
Unfortunately, the Jean Monnet program is not given importance in Azerbaijan. It was launched by ADA University in 2014-2015 and was the first program in the region. The Jean Monnet project has been implemented in more than 1,000 universities in 89 countries around the world. Advantage: Each university participating in the project remains Jean Monnet University. This program is used in high school, at all levels of education.
Only one project won in Azerbaijan last year. In 2019, Europe spent 17.7 million euros on this project. Erasmus + programs are generally funded by the European Commission.
The webinar was attended by participants from Azerbaijani universities, as well as Khayala Mursaliyeva, a senior lecturer at the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods, Sarvan Badalov, a senior lecturer at the Department of History and its Teaching Methods, and Elnur Ahmadov, an assistant at the Department of Petrochemistry, attended from SSU.