Kimya və biologiya fakültəsində 31 mart-Azərbaycanlıların Soyqırımı gününə həsr olunmuş onlayn formatda tədbir keçirildi
Martın 30-da Tələbə Həmkarlar İttifaqı və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Kimya və biologiya fakültəsində 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş onlayn formatda tədbir keçirildi.
Öncə tədbir iştirakçıları soyqırımı qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq, 31 mart 1918-ci ildə baş vermiş azərbaycanlıların soyqırımı haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, 31 mart Azərbaycan Respublikasında dövlət səviyyəsində Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd edilir. Bu soyqırımı Azərbaycan xalqı və dövlətçiliyinin tarixində baş vermiş faciəli hadisələrlə yadda qalmışdır. Azərbaycanlıların kütləvi surətdə qırğını, repressiyalara məruz qalması, doğma yurdlarından sürgün edilməsi və didərgin salınması XX əsr tarixinin faciəli və dəhşətli səhifələrindəndir. Dekan onu da qeyd etdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixində imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanında ilk dəfə olaraq bu hadisələrə siyasi və hüquqi qiymət verildi və azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən soyqırımına məruz qalması faktları bütün dünyaya bəyan edildi.
Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayev “31 mart tarixi yaddaşımızdan silinməyəcək” mövzusunda çıxış edərək, Azərbaycan həqiqətlərinin, eləcə də ermənilərin bir yüzillikdə dəfələrlə azərbaycanlılara qarşı soyqırımı, etnik təmizləmə, deportasiya kimi qanlı cinayətlər törətməsi kimi tarixi faktlara söykənən gerçəkliklərin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində görülən işlərdən, bu məsələdə dövlətin davamlı dəstəyindən bəhs etdi.
Mülkü müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının müəllimi Bilal Əhmədov “Soyqırımı həqiqətləri” mövzusunda çıxış edərək, erməni daşnakları tərəfindən xalqımızın başına gətirilən müsibətlərdən danışdı.
Çıxışlardan sonra soyqırımı hadisələrini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Kimya və biologiya fakültəsinin 313b saylı qrup tələbəsi Hüseyn Abdullayev “Danışan baş daşları”, 327 saylı qrup tələbəsi İnci Məmmədova “Şəhidlər”, 323b saylı qrup tələbəsi Anar Güllərli “Azərbaycan” şeirlərini səsləndirdilər.

Home | News | AN ONLINE EVENT DEDICATED TO MARCH 31 - THE DAY OF THE GENOCIDE OF AZERBAIJANIS AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY
Yerləşdirilmə tarixi : 31 March 2021 14:52
AN ONLINE EVENT DEDICATED TO MARCH 31 - THE DAY OF THE GENOCIDE OF AZERBAIJANIS AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY
An online event dedicated to March 31 - the Day of the Genocide of Azerbaijanis was held at the Faculty of Chemistry and Biology on March 30, organized by the Student Trade Union and the Student Youth Organization.
First, the participants commemorated with a minute of silence the memory of the victims of the genocide.
The event was opened by the Dean of the Faculty of Chemistry and Biology, Associate Professor Mahal Muradov, who informed about the genocide of Azerbaijanis on March 31, 1918. He noted that March 31 is marked as the day of genocide of Azerbaijanis at the state level in the Republic of Azerbaijan. This genocide was remembered by tragic events in the history of the Azerbaijani people and statehood. The massacre, repression, deportation and expulsion of Azerbaijanis are among the tragic and terrible pages of the history of the 20th century. The dean also noted that the Decree of the national leader Heydar Aliyev "On the genocide of Azerbaijanis" signed on March 26, 1998 for the first time gave a political and legal assessment to these events and the facts of genocide of Azerbaijanis by Armenians were announced to the world.
Associate Professor Musa Mustafayev, Head of the Department of Chemistry and its Teaching Methods, spoke on the topic "March 31 will not be erased from our memory" And noted the work done to promote the realities of Azerbaijan in the international arena, as well as the continuing support of the state in this matter.
Bilal Ahmadov, a teacher at the Department of Civil Defense, Medical and Physical Training, spoke on the "Realities of the Genocide" and spoke about the tragedies caused to our people by the Armenian Dashnaks.
After the speeches, a video reflecting the genocide was shown.
Huseyn Abdullayev, a student of group 313b of the Faculty of Chemistry and Biology, sang “SPEAKING STONES”, Inji Mammadova, a student of group 327, sang “MARTYRS”, Anar Gullali, a student of group 323b, sang AZERBAIJAN poems.