SDU-da Azərbaycan Professional Maliyyə Menecerləri Assosiasıyası ilə gələcək əməkdaşlıq çərçivəsində ilk onlayn formatda tədbir keçirildi
Aprelin 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Professional Maliyyə Menecerləri Assosiasıyası ilə gələcək əməkdaşlıq çərçivəsində ilk onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd iqtisadi ixtisaslar üzrə təhsil alan (xüsusən maliyyə və mühasibat ixtisasları üzrə) tələbələrdə gələcək əmək fəaliyyətlərində praktiki təcrübənin formalaşması baxımından mövcud olan hüquqi tələblərin yerinə yetirilməsi və mühüm hesab olunan vəzifələrin icrası istiqamətində şərhlərin verilməsidir.
Tədbiri giriş sözü ilə Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev açaraq iştirakçıları salamladı. Son illər İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində müvafiq ixtisaslar üzrə müasir dövrün tələblərinə uyğun iqtisadçı kadrların hazırlanması istiqamətində görülən işlərin davamı olaraq belə tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı, tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, ölkəmizdə iqtisadçı kadrların müasir tələblərə uyğun olaraq əmək bazarında iştirakı onların peşə hazırlığı ilə bağlıdır. Azərbaycan Professional Maliyyə Menecerləri Assosiasıyası ilə ilk görüşün keçirilməsi bu sahədə inkişafa doğru bir addımdır.
Assosiasıyanın rəhbəri Nuriyyə Novruzova tədbir iştirakçılarını salamladı. Gələcək əməkdaşlığa istiqamət olaraq tədbirin təşkilinə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi. Sonra Nuriyyə Novruzova təşkilat haqqında təqdimatla çıxış etdi.
Tədbirdə Azərbaycan Professional Maliyyə Menecerləri Assosiasıyasının Beynəlxalq İmtahan Mərkəzinin rəhbəri Rauf Rzayevin “Mühasibat uçotu haqqında Azərbaycan Respublikası Qanunu”na edilmiş dəyişikliklər və beynəlxalq standartar əsasında maliyyə hesabatlarının təqdim edilməsi mövzusunda çıxışı dinlənildi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının baş müəllimi i.f.d. Mehman Əhmədzadə öz çıxışlarında Azərbaycan Professional Maliyyə Menecerləri Assosiasıyası və bu kimi digər peşəkar qurumlarla əməkdaşlığın əhəmiyyətli olduğunu bildirdilər. Gələcəkdə tələbələrin ali təhsil aldıqları ixtisasa uyğun fəaliyyət göstərmələrində bu kimi əməkdaşlığın üstün cəhətlərini diqqətə çatdırdılar.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin müəllim və tələbələrinin təqdimata və mövzuya uyğun verilən sualları assosiasıyanın əməkdaşları tərəfindən cavablandırıldı.

THE FIRST ONLINE EVENT AT SSU IN THE FRAMEWORK OF FUTURE COOPERATION WITH THE AZERBAIJAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL FINANCIAL MANAGERS
On April 9, the first online event organized by the Department of Finance and Accounting of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University in the framework of future cooperation with the Azerbaijan Association of Professional Financial Managers.
The purpose of the event is to provide students studying economics (especially finance and accounting) with comments on the implementation of existing legal requirements in terms of the formation of practical experience in future employment and the implementation of important tasks.
The event was opened by the head of the Department of Finance and Accounting, Associate Professor Loghman Abdullayev, who greeted the participants. He stressed the importance of holding such events as a continuation of the work done in recent years at the Faculty of Economics and Management to train economists in accordance with the requirements of modern times in relevant specialties.
Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva greeted the guests and participants and spoke about the importance of the event. She noted that the participation of economists in the labor market in our country in accordance with modern requirements is due to their professional training. Holding the first meeting with the Azerbaijan Association of Professional Financial Managers is a step towards development in this area.
The head of the Azerbaijan Association of Professional Financial Managers Nuriya Novruzova greeted the participants. She thanked the leadership of Sumgayit State University for organizing the event as a direction for future cooperation. Then Nuriya Novruzova made a presentation about the organization.
Rauf Rzayev, Head of the International Examination Center of the Azerbaijan Association of Professional Financial Managers, spoke on the amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan on Accounting and the submission of financial statements in accordance with International Standards.
Head of the Department of Business Organization and Management, Faculty of Economics and Management, Associate Professor Galib Huseynov, Senior Lecturer of the Department of Finance and Accounting, PhD Mehman Ahmadzadeh in their speeches stressed the importance of cooperation with the Azerbaijan Association of Professional Financial Managers and other professional organizations. They noted the advantages of such cooperation in the future for students to act in accordance with their specialization.
The questions of teachers and students of the Faculty of Economics and Management in accordance with the presentation and the topic were answered by the staff of the Azerbaijan Association of Professional Financial Managers.