Əsas səhifə | Xəbərlər | Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində keçirilən Beynəlxalq Olimpiada qalibləri mükafatlandırıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Aprel 2021 14:09
Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində keçirilən Beynəlxalq Olimpiada qalibləri mükafatlandırıldı
Aprelin 14-də Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində “Texniki sistemlərdə avtomatlaşdırılmış idarəetmənin əsasları” mövzusunda onlayn formatda keçirilmiş IV Beynəlxalq olimpiadanın qaliblərinin mükafatlandırılması tədbiri keçirildi.
Beynəlxalq olimpiadanın mükafatçılarını təbrik etmək üçün ilk söz alan UDNTU-nun rektoru Oleq Aleksandroviç Baulin tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, olimpiadaya qoşulan digər ölkələrin universitet rəhbərlərinə təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, olimpiada iştirakçılarının sayı və nüfuzu ildən-ilə artır. Birinci olimpiadada 42 tələbə iştirak edirdisə, bu il iştirakçıların sayı 200-ə yüksəlmişdir. Avtomatlaşdırma sahəsində mütəxəssis hazırlayan 14 universitetdən 34 komanda, Rusiya universitetlərindən olan komandalardan əlavə, İ.İ. adına Atırau Neft və Qaz Universitetinin (Qazaxıstan Respublikası) və Sumqayıt Dövlət Universitetinin (Azərbaycan Respublikası) tələbələri olimpiadanın coğrafiyasını daha da genişləndirmişdir. Olimpiadanın qalib və mükafatçılarının təntənəli mükafatlandırılması qarışıq formatda keçirildi. Universitetlərin nümayəndələri tədbirə məsafədən qoşuldular, təşkilatçılara minnətdarlıq bildirildi, hər bir tələbəyə uğurlar arzulandı.
Sonra çıxış üçün söz SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayevə verildi. Qafar Atayev SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını və təbriklərini UDNTU-nun rəhbərliyinə və olimpiadanın qaliblərinə çatdırdı. Belə olimpiadalarda iştirakın əhəmiyyətini, son illərdə universitetlərimiz arasında yaranmış yüksəksəviyyəli əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini vurğuladı, təşkilatçılara minnətdarlığını bildirdi və qalibləri təbrik edərək onlara uğurlar dilədi.
Tədbirdə SDU-un digər nümayəndəsi – Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov olimpiadada iştirakçıların qeydiyyatı, keçirilməsi, obyektiv şəkildə qaliblərin seçilməsi kimi bütün mərhələlərin çox yüksək şəkildə təşkil olundunu diqqətə çatdırdı, UDNTU-nun rəhbərliyinə, olimpiadanın keçirilməsində məsul şəxs-Avtomatlaşdırma, telekommunikasiya və metrologiya kafedrasının müdiri Zakirniçnaya Marina Mixaylovnaya təşəkkürünü bildirildi. Keçirilən olimpiadadan böyük təcrübə əldə edildiyini, gələcəkdə birgə layihələr üzərində işlərin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Rusiyanın digər ali təhsil müəssisələri və Qazaxıstan universitet nümayəndələri də çıxış edərək təbriklərini və xoş arzularını bildirdilər.
Sonda Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru O.Baulin və təşkilatçılar tərəfindən qaliblərə diplom və qiymətli hədiyyələr verildi. Birinci mərhələnin qaliblərinə xatirə medalları, komanda mərhələsinin qaliblərinə isə virtual reallıq eynəkləri, simsiz şarj cihazları və xarici batareyalar təqdim edildi.
Distant şəkildə iştirak edən qaliblərin diplom və mükafatlarının yaxın günlərdə ünvanlarına göndəriləcəyi bildirildi.

AWARDED THE WINNERS OF THE INTERNATIONAL OLYMPIAD HELD AT UFA STATE OIL TECHNICAL UNIVERSITY
On April 14, Ufa State Oil Technical University hosted an award ceremony for the winners of the IV International Olympiad on "Fundamentals of Automated Control in Technical Systems" held online.
Speaking first to congratulate the winners of the International Olympiad, USOTU Rector Oleg Alexandrovich Baulin greeted the participants and thanked the university leaders of other countries participating in the Olympiad.
He noted that the number and prestige of the Olympiad participants is growing every year. While 42 students took part in the first Olympiad, this year the number of participants has increased to 200. 34 teams from 14 universities training specialists in the field of automation, in addition to teams from Russian universities, students of Atyrau Oil and Gas University (Republic of Kazakhstan) and Sumgayit State University (Republic of Azerbaijan) further expanded the geography of the Olympiad. He thanked the organizers for awarding the winners and prize-winners of the Olympiad in a mixed format and provision of remote access to the event for all representatives of the participating universities, and congratulated the winners and wished success to all participants.
Then the floor was given to SSU Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Gafar Atayev. Associate Professor Gafar Atayev conveyed the greetings of the rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov to the leadership of USOTU and the winners of the Olympiad. He stressed the importance of participation in such Olympiads, which served to further strengthen the high-level relations between our universities in recent years, thanked the organizers and congratulated the winners and wished them success.
Speaking at the event, Professor Javanshir Mammadov, Head of the Department of Process Automation, noted that all stages of the Olympiad, such as registration, objective selection of winners, were organized in a very high way. He thanked the leadership of USOTU, the person responsible for the Olympiad - Head of the Department of Automation, Telecommunications and Metrology Zakirnichnaya Marina Mikhailovna. The professor stressed that great experience was gained from the Olympiad, and stressed the importance of continuing work on joint projects in the future.
Representatives of other Russian universities and Kazakh universities also expressed their congratulations and best wishes.
At the end, the rector of Ufa State Oil Technical University O.Baulin and the organizers presented diplomas and valuable gifts to the winners - commemorative medals to the winners of the first stage, and virtual reality glasses, wireless chargers and external batteries to the winners of the team stage.
The diplomas and awards of the winners who participated in the distance will be sent to their addresses in the coming days.