SDU-nun Xarici dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə doktorant və dissertantların “Sözün işığı” adlı onlayn formatda elmi seminarı keçirildi
Aprelin 21-də SDU-nun Xarici dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə doktorant və dissertantların Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sözün işığı” adlı onlayn formatda elmi seminarının ilk iclası keçirildi.
Seminarda SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova və kafedraların professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, Mingəçevir Dövlət Universitetinin Pedaqoji fakültəsinin dekanı dosent Nizami Zeynalov, MDU-nun Xarici dillər kafedrasının müdiri dos. Zemfira Əzizova və həmin universitetin professor-müəllim heyəti də iştirak etdilər.
Seminarı giriş sözü ilə SDU-nun Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova açaraq, qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamladı, elmi seminarın məqsədi və məramı haqqında məlumat verdi. Kafedra müdiri bu seminarın da bu il keçirilən bir çox elmi, maarifləndirici və mədəni tədbir kimi, Nizam Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunduğunu tədbir iştirakçıları və qonaqların nəzərinə çatdırdı. Qeyd etdi ki, ölkə Prezidenti bu ili “Nizami Gəncəvi İli” elan edib. Bunun Azərbaycanımızı tanıtmaq, milli və mədəni mənsubiyyətimizi təsdiqləmək, azərbaycanlı şair Nizami Gəncəvinin ümumbəşəri ideyalarını təbliğ etmək yolunda çox vacib və lazımlı hadisə olduğunu bildirdi. Eyni zamanda SDU-nun geniş fəaliyyət planına uyğun olaraq, Filologiya fakültəsində 2 beynəlxalq konfrans planlaşdırılıb.
Seminarın Xarici dillər kafedrasının iclasının qərarı ilə təşkil olunduğunu deyən Nigar xanım seminarın məqsədinin kafedranın doktorant və dissertantlarını bir araya gətirmək, onların elmi araşdırmalarının nəticələri ilə tanış olmaq, onlarda sərbəst diskussiya aparmaq və çıxış etmək vərdişlərini formalaşdırmaqdan ibarət olduğunu qeyd etdi.
Sonra kafedra müdiri Xarici dillər kafedrası haqqında məlumat verdi. Kafedrada hal-hazırda 36 nəfər işçinin çalışdığını, onlardan 14-nün SDU, ADU, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun doktorant və dissertantları olduğunu qeyd etdi. Gənc tədqiqatçıların SDU-da, Azərbaycanda və xarici ölkələrdə keçirilən bir çox konfraslarda tez-tez iştirak etdiklərini, nüfuzlu jurnallarda məqalə və tezislərinin çap olunduğunu qeyd etdi. Bugünkü seminarın ilk iclasında gənc tədqiqatçılarımızdan beş nəfərin öz elmi nəticələrini təqdim edəcəklərini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra isə söz məruzəçilərə verildi. Xarici dillər kafedrasının müəllimi, eyni zamanda Azərbaycan Dillər Universitetinin dissertantı Aytən Bünyatova “Dillərarası ünsiyyətdə konsept (“ruh”) və dil (“hərf”) problemi” adlı mövzu ilə çıxış etdi. Konsept və dilin sıx vəhdətdə mövcudluğunu, onları bir-birindən təcrid olunmuş şəkildə nəzərdən keçirməyin mümkün olmadığını qeyd etdi.
Xarici dillər kafedrasının əməkdaşı, eyni zamanda Sumqayıt Dövlət Universitetinin dissertantı Samirə Rzayeva “Dildə emotivlik və koqnisiya mexanizmlərinin əlaqəliliyi barədə “Emosiya” konseptinin tədqiqi tarixi kontekstində” adlı mövzu ilə çıxış etdi. Son illərdə linqvistik ədəbiyyatlarda ənənəvi dilçiliklə passiv və aktiv linqvistika arasında fərqləndirmə aparılması zəruriliyi vurğulandı.
Xarici dillər kafedrasının baş müəllimi, eyni zamanda Sumqayıt Dövlət Universitetinin dissertantı Xatirə Yusibova “İngilis dilinin sözəmələgəlmə prosesində prefikslərin rolu” adlı məruzə ilə çıxış etdi.
Xarici dillər kafedrasının müəllimi, eyni zamanda Azərbaycan Dillər Universitetinin dissertantı Aynurə Xanlarova “Yazıçının idiostili və frazeoloji transformasiya” adlı məqaləsi ilə çıxış etdi.
Xarici dillər kafedrasının müəllimi, eyni zamanda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun dissertantı Jalə Məmmədova “Müasir təhsildə elektron lüğətlərin qısa təsnifatı” adlı məqaləsi ilə çıxış etdi.
Hər bir məruzəçiyə iştirakçılar tərəfindən suallar verildi, maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirə və diskussiya aparıldı.
Seminarın sonunda çıxışçılar Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova bu təhsil müəssisəsində elmin inkişafına və gənc alimlərin formalaşmasına göstərilən diqqət və dəstəyinə görə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Eyni zamanda Xarici dillər kafedrasında yaradılan seminarın doktorant və dissertantlar üçün əhəmiyyətini, onların gələcək elmi işlərində atdıqları addımlara dəstək olduğunu, müdafiələrində akademik auditoriya qarşısında nitqlərini düzgün qurmaq və həyəcanlarını azaltmaq kimi məsələlərdə də yardımçı olduğunu vurğuladılar.

SCIENTIFIC SEMINAR OF PHD STUDENTS ON "LIGHT OF THE WORD" BY THE DEPARTMENT OF FOREIGN LANGUAGES OF SSU
On April 21, the first meeting of the Scientific seminar of PhD students on "Light of the word" dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi was organized by the Department of Foreign Languages of SSU.
Prof. Ramazan Mammadov, Vice-Rector for Science and Innovations, Sevinj Hamzayeva, Dean of the Faculty of Philology, Professor Nigar Isgandarova, Head of the Department of Foreign Languages, Boyukkhanim Eminli, Head of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods, Professor Avtandil Mammadov, Head of the Department of Azerbaijan and Foreign Literature , Head of the Department of Pedagogy and Psychology, Associate Professor Aytekin Mammadova and the teaching staff of the departments, Dean of the Pedagogical Faculty of Mingachevir State University, Associate Professor Nizami Zeynalov, Head of the Department of Foreign Languages, MSU, Assoc. prof. Zemfira Azizova and the teaching staff of the same university also attended the event.
Opening the seminar, Professor Nigar Isgandarova, Head of the Department of Foreign Languages of SSU, greeted the guests and participants of the event, informed them about the purpose and objectives of the scientific seminar. The head of the department informed the participants and guests that this seminar, like every scientific, educational and cultural event held this year, is dedicated to the 880th anniversary of Nizam Ganjavi. She noted that the President declared this year the "Year of Nizami Ganjavi" and notified that this is a very important and necessary event to promote our Azerbaijan, to confirm our national and cultural identity, to promote the universal ideas of the Azerbaijani poet Nizami Ganjavi. At the same time, in accordance with the comprehensive action plan of SSU, 2 international conferences are planned at the Faculty of Philology. Ms. Nigar said that the seminar organized by the decision of the meeting of the Department of Foreign Languages.
Then the head of the department gave information about the department of Foreign Languages. She noted that 36 people are currently working at the department, 14 of them are PhD students of SSU, AUL, Institute of Linguistics of ANAS named after Nasimi. She opined that young researchers often deliver speech at many conferences held at SSU, in Azerbaijan and abroad, and their articles and theses are published in prestigious journals. Today, at the first meeting of the seminar, five of our young researchers will present their scientific results.
Then the floor was given to the speakers. Ayten Bunyatova, a teacher at the Department of Foreign Languages and PhD student at the Azerbaijan University of Languages, spoke on "The problem of concept (" spirit ") and language (" letter ") in interlingual communication." She noted the close coexistence of concept and language, and that it was impossible to consider them in isolation.
Samira Rzayeva, an employee of the Department of Foreign Languages and a dissertation student at Sumgayit State University, spoke on "The relationship between emotionality and cognition mechanisms in language in the historical context of the study of the concept of" Emotion ". In recent years, linguistic literature has emphasized the need to distinguish between traditional linguistics and passive and active linguistics.
Khatira Yusibova, a senior lecturer at the Department of Foreign Languages and a dissertation student at Sumgayit State University, spoke on "The role of prefixes in the process of word formation in English."
Aynura Khanlarova, a teacher at the Department of Foreign Languages and a dissertation student at the Azerbaijan University of Languages, made an article entitled "The writer's idiostyle and phraseological transformation."
Jala Mammadova, a teacher at the Department of Foreign Languages and a dissertation student at the Nasimi Institute of Linguistics of the Azerbaijan National Academy of Sciences, made an article entitled "A brief classification of electronic dictionaries in modern education."
Each speaker asked questions by the participants, and issues of interest were discussed and debated.
At the end of the seminar, the speakers thanked the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov for the attention and support given to the development of science and the formation of young scientists in this educational institution. At the same time, they stressed the importance of the seminar for doctoral students and dissertators at the Department of Foreign Languages, supporting their future scientific work, helping them to properly organize their speeches in front of the academic audience and reduce anxiety.