Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında təbiət sevgisi” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktiki vebinar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Aprel 2021 15:29
SDU-da “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında təbiət sevgisi” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktiki vebinar keçirildi
Aprelin 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Yer kürəsi Gününə həsr olunmuş “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında təbiət sevgisi” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktiki vebinar keçirildi.
Vebinarda AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutu, AMEA-nın Coğrafiya İnstitutu, Filologiya və Sosiologiya Akademiyası, Bakı Dövlət Universiteti, Mingəçevir Dövlət Universiteti, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, "Azərsu" Açıq Səhmdar Cəmiyyəti, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Sumqayıt Şəhər 4 saylı Regional İdarəsi, Sumqayıt Şəhər 1 nömrəli Usaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin rəhbər və əməkdaşları və Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyəti (Kimya və biologiya və Filologiya fakültəsi), magistrant və tələbələri iştirak etdilər.
Vebinarda Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Sumqayıt Şəhər 4 saylı Regional İdarəsinin sektor müdiri Elmar Musayev, əməkdaşı Vüsal İbrahimli, Filologiya və Sosiologiya Akademiyasının direktoru f.f.d Mail Yaqub, universitetin bir qrup professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Vebinarı giriş sözü ilə Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova açaraq, iştirakçıları salamladı, Prezident cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2021-ci ilin Azərbaycanda “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsinin klassik ədəbi irsimizə verilən yüksək dəyərin bariz nümunəsi olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, aparılan araşdırmalar bir daha sübut edir ki, böyük təbiətşünas alim, humanist tərbiyəçi-pedaqoq olan Nizami Gəncəvi, demək olar ki, bütün əsərlərində insanları təbiəti sevməyə və ona qayğıkeş münasibət bəsləmək ruhunda tərbiyələndirməyə çalışmışdır. Onun ekoloji tərbiyə ilə bağlı fikirlərində insanın öz ülviyyətini qoruması, təbiəti məhv olmaqdan xilas etməsi irəli sürülmüşdür. Bu gün bəşəriyyətin üzləşdiyi ekoloji təhlükəsizlik probleminə Nizaminin əsərlərində geniş toxunulur, onun həlli yolları araşdırılır. Qəzəl və qəsidələrindən tutmuş, “Xəmsə”yədək bütün əsərlərində ətraf mühit problemləri ilə qarşılaşırıq.
Nizaminin yaradıcılığında ətraf mühit məsələlərinin təqdimi və təhlili o qədər elmi şəkildə verilib ki, müəllifə təbiəti əla mənimsəmiş və onun qayğısına qalan alim kimi yanaşmalı olursan. O, canlı orqanizmlərə təsir edən faktorları dəqiqliklə çatdırır. Məsələn, orqanizmi təbiətdə əhatə edən və ona təsir göstərən elementləri verməklə ekoloji amilləri göstərmiş olur.
SDU-nun Kimya və biologiya faklültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov çıxış edərək qeyd etdi ki, bu il dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi tamam olur. Bununla əlaqədar Prezident cənab İlham Əliyev Azərbaycanda 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Mahal Muradov “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində universitetdə müxtəlif formatlarda və mövzularda çoxsaylı tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırdı və Şərqin dühası, görkəmli şair Nizami Gəncəvinin yaradıcılığından, onun irsinin Azərbaycan elmindəki misilsiz rolundan danışdı. Dahi şairin əbədiyaşar əsərlərində yer alan yüksək mənəvi fikirlərin tələbə gənclər arasında təbliğinin önəmindən bəhs etdi.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Sumqayıt Şəhər 4 saylı Regional İdarəsinin sektor müdiri Elmar Musayev “Beynəlxalq Yer kürəsi Günü”, Filologiya və Sosiologiya Akademiyasının direktoru f.f.d Mail Yaqub “Nizamidə kamil insan modeli”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzazadə “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında təbiət sevgisi və təbiətin qorunmasına münasibət” mövzularında çıxış edərək qeyd etdilər ki, Beynəlxalq Yer Kürəsi Günü bəşəriyyətin diqqətini Yerin ekoloji sisteminin kövrəkliyinə cəlb etmək və insanları ümumi evimiz olan Yer planetinə münasibətdə daha diqqətli olmağa həvəsləndirmək məqsədi daşıyır. İnsanların yaşayış tərzi, maddi rifah halı təbiətlə, təbii sərvətlərin zənginliyi ilə, bunlardan səmərəli istifadə etmək və onların mühafizəsi ilə bağlıdır. Təbiət nə qədər zəngin olarsa, o qədər insanın zövqünə, yaxşı mənada sağlamlığına nüfuz edər.
Vebinar müzakirələrlə davam etdi və bu müzakirələrdə Bakı Dövlət Universitetinin Ekologiya fakültəsinin dekanı Nazim Şamilov, Mingəçevir Dövlət Universitetinin dosenti Vüqar Mustafayev, AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri AMEA-nın müxbir üzvü, professor İslam Mustafayev çıxış edərək, vebinara xoş arzularını bildirdilər.

Home | News | SSU HOSTED THE SCIENTIFIC-PRACTICAL WEBINAR IN THE ONLINE FORMAT ON "LOVE OF NATURE IN THE WORKS OF NIZAMI GANJAVI"
Yerləşdirilmə tarixi : 22 April 2021 15:29
SSU HOSTED THE SCIENTIFIC-PRACTICAL WEBINAR IN THE ONLINE FORMAT ON "LOVE OF NATURE IN THE WORKS OF NIZAMI GANJAVI"
On April 22, Sumgayit State University hosted an online scientific-practical webinar on "Love of nature in the works of Nizami Ganjavi" dedicated to the International Earth Day, organized by the Department of Ecology of the Faculty of Chemistry and Biology.
The webinar was attended by the employees of Institute of Radiation Problems of ANAS, the Institute of Geography of ANAS, the Academy of Philology and Sociology, Baku State University, Mingachevir State University, the Ministry of Ecology and Natural Resources, Azersu Open Joint Stock Company, Sumgayit Regional Office No. 4 of the Ministry of Ecology and Natural Resources, Sumgayit City Child and Youth Development Center No. 1 and teaching staff, masters and students of Sumgayit State University (Faculty of Chemistry and Biology and Philology).
Elmar Musayev, sector manager of the Sumgayit regional office of the Ministry of Ecology and Natural Resources, the employee of the office Vusal Ibrahimli, director of the Academy of Philology and Sociology, PhD Mail Yagub, and a group of university professors also participated in the webinar. Opening the webinar, the head of the Department of Ecology, Associate Professor Rahila Ahmadova greeted the participants. She noted that the proclamation of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" in Azerbaijan by the relevant decree of President Ilham Aliyev is a clear example of the high value given to our classical literary heritage and notified that Nizami Ganjavi, as an educator, tried to educate people in the spirit of loving and caring for nature in almost all his works. The problem of environmental security facing mankind today is widely touched upon in Nizami"s works, and ways to solve it are being explored. We encounter environmental problems in all his works, from ghazals and poems to “Khamsa”.
In Nizami"s work, the presentation and analysis of environmental issues are given in such a scientific way that you have to approach the author as a scientist who has mastered nature and takes care of it. It accurately conveys the factors that affect living organisms. For example, by showing the elements that surround and affect the body in nature, it shows the environmental factors.
Dean of the Faculty of Chemistry and Biology of SSU, Associate Professor Mahal Muradov noted that this year marks the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi. In this regard, President Ilham Aliyev signed an order declaring 2021 the "Year of Nizami Ganjavi" in Azerbaijan. He noted that numerous events in various formats and topics are being held at the university within the "Year of Nizami Ganjavi".
Then Elmar Musayev, Sector Director of Sumgayit Regional Office No. 4 of the Ministry of Ecology and Natural Resources delivered speech on “International Earth Day”, Director of the Academy of Philology and Sociology, PhD Mail Yagub on “Perfect Human Model in Nizami”, senior lecturer of the Department of Azerbaijani language and its teaching methods Ali Rzazadeh spoke on "Love of nature and attitude to nature protection in the work of Nizami Ganjavi." said that International Earth Day aims to draw attention to the fragility of the Earth"s ecosystem and encourage people to be more careful about our common home, Earth. People"s lifestyle and material well-being are related to nature, the richness of natural resources, their efficient use and protection. The richer nature is, the more it penetrates human taste and good health.
The webinar continued with discussions and Dean of the Faculty of Ecology of Baku State University Nazim Shamilov, Associate Professor of Mingachevir State University Vugar Mustafayev, Head of the Laboratory of the Institute of Radiation Problems of ANAS, Corresponding Member of ANAS Professor Islam Mustafayev expressed their best wishes to the webinar.