SDU-nun əməkdaşı Erasmus+Jean Monnet proqramı haqqında vebinarda iştrak etdi
Aprelin 29-da Azərbaycandakı Milli Erasmus+Ofisinin direktoru Pərviz Bağırovun təşkilatçılığı ilə Erasmus+Jean Monnet proqramının çağrışına dair vebinar keçirildi. Vebinarın qonağı ADA Universitetinin dosenti və ən son Jean Monnet Chair layihəsinin qalibi Anar Vəliyev idi. Anar Vəliyev Jean Monnet qrant proqramı haqqında təqdimatla çıxış edərək, öz təcrübəsini iştirakçılarla bölüşdü. Bildirdi ki, “Jean Monnet” qrant proqramının məqsədi dünyanın hər yerində Avropa İttifaqı ilə bağlı tədqiqatları dəstəkləmək və inkişaf etdirməkdir. Bu proqram müxtəlif sahələr çərçivəsində geniş spektrli hədəf qruplara ali təhsil səviyyəsində Avrointeqrasiya prosesi üzrə tədris və elmi tədqiqatların aparılmasında qabaqcıl təcrübələri təşviq edir.
Məlumat üçün proqramın məqsədlərini nəzərinizə çatdırmaq istərdik:
Dünyanın hər yerində ixtisaslaşmış tədris mütəxəssisləri, təhsilalanlar və vətəndaşlar arasında Avrointeqrasiya sahəsində təhsili və tədqiqatları təşviq etmək;
Avrointeqrasiyanın tədqiqi sahəsində fəal olan assosiasiyaların fəaliyyətlərini dəstəkləmək;
Akademik icma və siyasətçilər arasında Avropa İttifaqı (Aİ) siyasətlərinin prioritetləri barədə siyasi müzakirələri və dialoqu təşviq etmək;
Tələbələri və gənc mütəxəssisləri onların akademik fəaliyyətləri və karyeraları üçün aktual olan Aİ məsələləri barədə biliklərlə təchiz etmək və onların fəal vətəndaş vərdişlərini formalaşdırmaq;
Tədris və tədqiqatlarda innovasiyanı (məs., sahələrarası və yaxud çoxsahəli tədqiqatlar, açıq təhsil, digər ATM-lərlə şəbəkələşmə və s.) təşviq etmək.
“Jean Monnet” proqramı üç əsas komponentdən ibarətdir:
1. Tədris və tədqiqat;
2. Siyasət sahəsində müzakirələr və dialoq;
3. Assosiasiyalara dəstək.
Tədris və tədqiqat komponentlərinə daxil olan Jean Monnet modulları üzrə maksimum maliyyələşmə məbləği 30.000 avrodur. Jean Monnet Centres of Excellence üzrə maksimum maliyyələşmə məbləği 100.000 avrodur.
Qeyd edək ki, “Jean Monnet” qrant proqramına sənəd qəbuluna artıq start verilib. Sənədləri təqdim etmək üçün son tarix 2 iyun 2021-ci ili əhatə edir.
Onlayn vebinarda 20-ə yaxın ali təhsil müəssisəsindən 80-ə yaxın nümayəndə iştirak etdi. Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Natavan Quliyeva iştirak etdi. Sonda görüş iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırıldı.

SSU REPRESENTATIVE PARTICIPATED IN A WEBINAR ON THE ERASMUS + JEAN MONNET PROGRAM
On April 29, Parvin Bagirov, Director of the National Erasmus + Office in Azerbaijan, organized a webinar on the Erasmus + Jean Monnet program. The guest of the webinar was Anar Valiyev, an associate professor at ADA University and the winner of the latest Jean Monnet Chair project. Anar Valiyev made a presentation on the Jean Monnet grant program and shared his experience with the participants. He said that the purpose of the Jean Monnet grant program is to support and develop research on the European Union around the world. The program promotes best practices in teaching and research on the European integration process at the tertiary level to a wide range of target groups in a variety of fields.
For information, we would like to bring to your attention the goals of the program:
To promote education and research in the field of European integration among specialized educators, learners and citizens around the world; To support the activities of associations active in the field of European integration research;
Encourage political discussions and dialogue between the academic community and politicians on the priorities of EU policy; To provide students and young professionals with knowledge on EU issues relevant to their academic activities and careers and to develop their active civic habits; To promote innovation in teaching and research (eg cross-sectoral and / or multidisciplinary research, open education, networking with other ATMs, etc.).
The Jean Monnet program consists of three main components:
1. Teaching and research;
2. Discussions and dialogue in the field of policy;
3. Support for associations.
The maximum funding for the Jean Monnet modules, which are part of the teaching and research components, is € 30,000. The maximum funding for the Jean Monnet Centers of Excellence is € 100,000.
It should be noted that the Jean Monnet grant program has already started accepting applications. The deadline for submission of documents is June 2, 2021.
The online webinar was attended by about 80 representatives from about 20 universities, as well as Natavan Guliyeva, an employee of the Department of International Cooperation and Foreign Students from Sumgayit State University. At the end, the questions of the meeting participants were answered.