SDU-nun rektoru Cənubi Koreyanın  Koreya Qabaqcıl Elmlər və Texnologiyalar İnstitutunun (KAİST)  tələbəsi adını qazanan Olimpiada qaliblərini qəbul etdi
Respublika və beynəlxalq səviyyəli olimpiadalar ölkənin bütün məktəblərini əhatə edən elm yarışıdır. Hazırda olimpiadalara maraq gündən-günə artır, olimpiada hərəkatı genişlənir. Son illərin təcrübəsi göstərir ki, Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə keçirilən bu müsabiqələr ayrı-ayrı fənlər üzrə xüsusi istedadı olan şagirdlərin aşkarlanması, onların bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi, şagirdlərin həmin fənlərə olan maraqlarının artırılması, sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaradılması məqsədi daşıyır. Onu da qeyd edək ki, azərbaycanlı şagirdlər iştirak etdikləri beynəlxalq olimpiadalardan böyük uğurlarla geri dönür. Hər biri uğurları ilə həm özünün, həm də təmsil etdiyi ölkənin parlaq gələcəyindən xəbər verir. Sevindirici haldır ki, həmin şagirdlər arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradovun oğlu Mətin Muradlı və İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayevanın oğlu Sirac Anar oğlu Yəhyazadə öz uğurları ilə seçiliblər.Onların hər ikisi respublika və beynəlxalq olimpiadalarda layiqincə iştirak edib. Mətin Muradlı “IBO Challenge 2020” 31-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında qızıl medal, Sirac Yəhyazadə isə fizika fənni üzrə keçirilən olimpiadalarda qızıl medal və fizika üzrə respublikada birincilər birincisi adını qazanıb. Avropa Fizika Olimpiadası Honoruable mention, Beynəlxalq Fizika Olimpiadasında Honoruable mention, Jautikov Olimpiadasında və Metropolis olimpiadasında bürünc medala layiq görülüb. Bütün bunların nəticəsidir ki, onlar bu yaxınlarda Cənubi Koreyanın Koreya Qabaqcıl Elmlər və Texnologiyalar İnstitutunun (KAİST) tələbəsi adını qazanıblar.
Aprelin 30-da SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov Mətin Muradlı və Sirac Yəhyazadəni qəbul etdi, Cənubi Koreyanın Koreya Qabaqcıl Elmlər və Texnologiyalar İnstitutunun (KAİST) tələbəsi adını qazanmaları münasibətilə təbrik etdi və onlara xoş arzularını çatdırdı, gələcək həyatlarında uğurlar arzuladı və qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırdı. Bildirdi ki, onlar nəinki oxuduqları məktəb kollektivinin, yaşadıqları şəhərin, bütünlükdə respublikamızın fəxridirlər.
Rektor onu da qeyd etdi ki, son illər Azərbaycan təhsil sistemində aparılan islahatyönümlü layihələr ölkənin rəqabət qabiliyyətinin güclənməsinə xidmət edən yüksəkintellektli, innovativ düşüncəli, tədqiqatçılıq qabiliyyətli gənclərin formalaşmasına münbit zəmin yaradıb. Ölkəmizdə geniş vüsət almış fənn olimpiadaları, beynəlxalq bilik yarışlarının öz yeri var. Qaliblərin sonrakı nailiyyətləri onu təsdiq edir ki, ölkədə keçirilən olimpiadaların təşkilində ədalət təmin olunur. Belə ki, qalib şagirdlər qatıldıqları beynəlxalq yarışlarda, o cümlədən ali məktəblərə qəbul imtahanlarında yüksək nəticələr göstərirlər. Rektor SDU-da keçirilən fənn olimpiadalarının şagirdlər üçün önəmindən də danışdı. Bildirdi ki, universitetimizlə orta təhsil müəssisələri arasında əlaqələrimiz uğurla inkişaf edir, belə ki, COVID-19 pandemiyasından əvvəl hər şənbə “Açıq qapı” günü keçirilirdi, şagirdlər universitetlə yaxından tanış olurdular. Təhsil Nazirliyinin həyata keçirdiyi “Sabahın alimləri” müsabiqəsində şagirdlərin istedad, bacarıq və potensialının aşkara çıxarılması istiqamətində də universitetimizin alimlərinin əməyi danılmazdır. Rektor onu da vurğuladı ki, güclü və dinamik inkişaf edən Azərbaycana yüksəkintellektli kadrlar lazımdır. Ölkə başçısının sərəncamları əsasında təhsilin normativ-hüquqi bazası möhkəmləndirilmiş, qabaqcıl texnologiyalara əsaslanan müasir təhsil sisteminin yaradılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilmişdir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti böyük missiyanı yerinə yetirərək hər il müxtəlif ixtisaslar üzrə fənn olimpiadaları təşkil edir. Bütün bu tədbirlər şagirdlərimizin ölkəmizin olimpiada hərakətında uğurlu çıxışının təmin olunması məqsədi daşıyır. Rektor çıxışının sonunda Mətin Muradlını və Sirac Yəhyazadəni əldə etdikləri bu qalibiyyət münasibətilə bir daha təbrik etdi, dosent Mahal Muradovun və dosent Aynurə Yəhyayevanın timsalında qaliblərin valideynlərinin və müəllimlərinin sevincinə şərik olduğunu bildirdi, onlara xoş arzularını çatdıraraq bir daha vurğuladı: “İnanıram ki, gələcəkdə də uğurlu işləriniz hamımızı sevindirəcək, yeni-yeni üfüqlərə doğru addımlayacaq, bol-bol nailiyyət əldə edəcək, yüksək zirvələri bir daha fəth edəcəksiniz. Bu yolda sizə möhkəm cansağlığı, tükənməz güc va daha çox fədakarlıq arzulayıram!”.

Home | News | RECTOR OF SSU RECEIVES OLYMPIC WINNERS WHO NAMED STUDENTS OF THE KOREA ADVANCED INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (KAIST)
Yerləşdirilmə tarixi : 30 April 2021 22:10
RECTOR OF SSU RECEIVES OLYMPIC WINNERS WHO NAMED STUDENTS OF THE KOREA ADVANCED INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (KAIST)
Republican and international Olympiads are science competitions covering all schools of the country. At present, the interest in the Olympics is growing day by day, the Olympic movement is expanding. The experience of recent years shows that these competitions, initiated by the Ministry of Education, aim to identify students with special talents in various subjects, assess their knowledge and skills, increase students' interest in those subjects, and allow them to demonstrate their knowledge and skills in a healthy competitive environment. It should be noted that Azerbaijani students return from the international Olympiads with great success. Each of them speaks of a bright future for itself and the country it represents. It is gratifying that Matin Muradli, son of the dean of the Faculty of Chemistry and Biology of Sumgayit State University, associate professor Mahal Muradov, and Siraj Anar oglu Yahyazadeh, son of the dean of the Faculty of Economics and Management Aynura Yahyayeva, were distinguished with their success. Both of them deservedly participated in national and international competitions, Matin Muradli won a gold medal at the 31st International Biology Olympiad IBO Challenge 2020, and Siraj Yahyazadeh won a gold medal in physics and the first place in physics in the country. He was awarded the Honor Prize at the European Physics Olympiad, the Honor Prize at the International Physics Olympiad, and the bronze medal at the Jautikov Olympiad and the Metropolis Olympiad. As a result, they were recently named students at the Korea Advanced Institute of Science and Technology(KAIST) in South Korea.
On April 30, SSU Rector Professor Elkhan Huseynov received Matin Muradli and Siraj Yahyazadeh, congratulated them on being named students of the Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) and wished them success in their future lives and rewarded them valuable gifts. He said that you are the pride not only of the school staff, the city where you live, but of our republic as a whole.
The rector also noted that the reform-oriented projects implemented in the education system of Azerbaijan in recent years have created a fertile ground for the formation of highly intelligent, innovative-minded, research-oriented young people who serve to strengthen the country's competitiveness. Subject olympiads and international knowledge competitions have a place in our country. The subsequent achievements of the winners confirm that justice is ensured in the organization of the Olympics in the country. Thus, the winning students show high results in the international competitions in which they participate, including university entrance exams. The rector also spoke about the importance of subject Olympiads held at SSU for students. He noted that the relations between our university and secondary schools are developing successfully, as before the COVID-19 pandemic, "Open Day" was held every Saturday, and pupils got acquainted with the university. The work of our university's scientists in revealing the talents, skills and potential of students in the "Scientists of Tomorrow" competition implemented by the Ministry of Education is undeniable. The rector also stressed that Azerbaijan, which is strong and dynamically developing, needs highly intelligent personnel. On the basis of the President's decrees, the normative-legal base of education has been strengthened, large-scale measures have been taken to create a modern education system based on advanced technologies. In this direction, Sumgayit State University fulfills a great mission and annually organizes subject Olympiads in various specialties. All these events are aimed at ensuring the successful performance of our students in the Olympic movement of our country. At the end of his speech, the rector once again congratulated Matin Muradli and Siraj Yahyazade on their victory, and shared the joy of the winners' parents and teachers on the example of associate professor Mahal Muradov and associate professor Aynura Yahyayeva. Your work will make us all happy, you will step to new horizons, you will achieve a lot, you will conquer the highest peaks again. I wish you good health, inexhaustible strength and more self-sacrifice on this path! ”