SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbə Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi Hərbi Qənimətlər Parkına səfərdə iştirak etdi
Mayın 4-də Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin Hərbi Qənimətlər Parkına səfəri təşkil olundu. Səfər çərçivəsində 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində əldə edilmiş şanlı qələbə barədə əcnəbi tələblərə məlumat verildi. Səfərdə Azərbaycan Ordusunun əzmi və qətiyyəti hərbi qənimətlər fonunda nümayiş etdirildi və tələbələr düşməndən qənimət götürülən hərbi texnika və sursatlarla yaxından tanış oldular.
Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov məlumat verərək bildirib ki, tədbirə 70-dən çox əcnəbi tələbə qoşulub: “Hazırda Hərbi Qənimətlər Parkını 49 ölkədən olan əcnəbi tələbə ziyarət edir. Məqsədimiz odur ki, ordumuzun uğurlarını əcnəbi tələbələr öz gözləri ilə görsünlər. Tələbələrimiz müxtəlif auditoriyalarda, paltformalarda təmsil olunurlar, sosial şəbəkələrdən istifadə edirlər. Bu da ölkəmizin suverenliyinin bərpa olunmasını dünyaya çatdırmağa öz töhfəsini verəcək. Bu işlərin davamlı olması üçün gələcəkdə əcnəbi tələbələrimizlə işğaldan azad olunmuş torpaqlarımıza səfər də planlaşdırırıq”.
Qeyd edək ki, Hərbi Qənimətlər Parkında İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı qənimət götürülən hərbi texnikanın bir qismi, ümumilikdə 300-dən çox eksponat, o cümlədən 150-dək ağır texnika, tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar, hərbi nəqliyyat sərgilənir. Təqdim edilən eksponatlar, 10 səddən ibarət müdafiə sistemi, sığınacaqlar, hərbi kazarmalar, Vətən müharibəsinin gedişatı barədə məlumatlar Azərbaycana Zəfər qazandıran döyüşləri bir daha göz önündə canlandırmağa geniş imkan yaradır.
Tədbirdə 49 ölkədən olan 28 ali təhsil müəssisəsindən70-dən çox əcnəbi tələbə, ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri və Təhsil Nazirliyinin əməkdaşları iştirak etdilər. Sumqayıt Dövlət Universitetindən Fizika ixtisası üzrə təhsil alan Əfqanıstan vətəndaşı Mataullah Saidi, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələblər şöbəsinin əməkdaşı Natavan Quliyeva iştirak etdilər.

Home | News | INTERNATIONAL STUDENT STUDYING AT SSU TOOK PART IN THE VISIT TO MILITARY TROPHY PARK ORGANIZED BY THE MINISTRY OF EDUCATION
Yerləşdirilmə tarixi : 05 May 2021 20:23
INTERNATIONAL STUDENT STUDYING AT SSU TOOK PART IN THE VISIT TO MILITARY TROPHY PARK ORGANIZED BY THE MINISTRY OF EDUCATION
On May 4, the Ministry of Education organized a visit of foreign students studying in our country to the Military Trophy Park. During the visit, foreign students were informed about the glorious victory achieved as a result of the 44-day Patriotic War. During the visit, the determination of the Azerbaijani army was demonstrated against the background of military booty, and a close acquaintance with the military equipment and ammunition taken from the enemy was organized.
Tural Ahmadov, head of the International Cooperation Department of the Ministry of Education, said that more than 70 foreign students joined the event: “Currently, foreign students from 49 countries visit the Military Trophy Park. Our goal is for foreign students to see the success of our army with their own eyes. Our students are represented in various auditoriums, platforms, use social networks. This will contribute to the restoration of our country"s sovereignty to the world. In order to continue this work, we plan to visit our liberated lands with our foreign students in the future.
It should be noted that some of the military equipment looted during the Second Karabakh War, more than 300 exhibits, including about 150 heavy equipment, tanks, combat vehicles, artillery, anti-aircraft missile systems, small arms, military equipment transport is exhibited. The exhibits, the defense system consisting of 10 walls, shelters, military barracks, information about the course of the Great Patriotic War give Azerbaijan ample opportunity to revive the victorious battles.
The event was attended by more than 70 foreign students from 28 higher education institutions from 49 countries, representatives of higher education institutions and employees of the Ministry of Education. Mataullah Saidi, an Afghan citizen studying physics at Sumgayit State University, and Natavan Guliyeva, an employee of the Department of International Cooperation and Foreign Students, participated.