SDU-nun beynəlxalq olimpiadada yer tutan tələbələrinə  Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin diplomu təqdim edildi
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti dünyanın aparıcı ali məktəbləri ilə sıx əlaqələr yaratmışdır. Bu əlaqələrin genişlənməsində universitetimiz xarici ölkələrin ali məktəbləri ilə ikitərəfli əməkdaşlığa, beynəlxalq təhsil proqramlarında iştiraka, müxtəlif elm-təhsil qurumları ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsinə, universitetlərin beynəlxalq assosiasiyalarında təmsil olunmağa, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirlik və nümayəndəlikləri ilə əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verir. Qeyd edək ki, 2015-ci ildə SDU ilə UDNTU arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanmışdır. Əməkdaşlıq müqaviləsinə üyğun olaraq, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi altında SDU-nun tələbələri dəfələrlə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində təşkil olunmuş elmi konfranslarda, olimpiadalarda iştirak etmiş və uğur qazanmışlar.
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində (UDNTU) ikimərhələli onlayn formatda keçirilən “Texniki sistemlərdə avtomatlaşdırılmış idarəetmənin əsasları” mövzusunda ənənəvi IV Beynəlxalq fənn olimpiadasında qalib olmuş tələbələrinə və onların elmi rəhbərlərinə diplom təqdim olundu, həmçinin universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkürnamə ünvanlandı.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 aprel tarixində Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Rusiya tərəfdən həmsədri olan Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində (UDNTU) “Texniki sistemlərdə avtomatlaşdırılmış idarəetmənin əsasları” mövzusunda ikimərhələli onlayn formatda ənənəvi IV Beynəlxalq fənn olimpiadası keçirilmişdir. Olimpiada texnoloji proseslərin avtomatlaşdırılmasının əsasları, texniki sistemlərdə idarəetmə, ölçmə və telekommunikasiya sistemləri, ölçmənin metroloji təminatları kimi bir neçə geniş sahələri əhatə edirdi. Olimpiadada Rusiya Federasiyasından 12, Qazaxıstan Respublikasından 1, Çin Xalq Respublikasından 1 universitet olmaqla, 80 komanda iştirak etdi.
Olimpiadada assosiasiyanın Azərbaycan tərəfdən həmsədri olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) tələbələri 2 komanda ilə iştirak etmişdilər.
Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının professoru Fazil Ələkbərli komandalara kuratorluq etmişdir. Mühəndislik fakültəsinin tələbələri: Seymur Talıbov, Qüdrət Ağazadə, Vüsal Hacıyev, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin magistrantı Nicat Hüseynovdan ibarət 1-ci komandaya professor Cavanşir Məmmədov, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbələri: İslam Əliyev, Ceyhun Əlizadə, Telman Hacıəliyev, Sarıya Kudiyevadan ibarət 2-ci komandaya isə dosent Turqay Hüseynov rəhbərlik etdilər. Birinci komandanın işçi dili ingilis, ikinci komandanın işçi dili rus dili idi.
Professor Cavanşir Məmmədovun rəhbərlik etdiyi komanda III yerə, fərdi yarışlarda isə Mühəndislik fakültəsinin II kurs tələbəsi Qüdrət Ağazadə mükafata layiq görüldülər.

Home | News | STUDENTS OF SSU, WHO TOOK PART IN THE INTERNATIONAL OLYMPIAD, AWARDED A DIPLOMA OF UFA STATE OIL TECHNICAL UNIVERSITY
Yerləşdirilmə tarixi : 06 May 2021 15:02
STUDENTS OF SSU, WHO TOOK PART IN THE INTERNATIONAL OLYMPIAD, AWARDED A DIPLOMA OF UFA STATE OIL TECHNICAL UNIVERSITY
Today, Sumgayit State University has established close ties with the world's leading universities. In expanding these relations, our university attaches special importance to bilateral cooperation with foreign universities, participation in international educational programs, implementation of joint projects with various scientific and educational institutions, representation in international associations of universities, cooperation with foreign embassies and missions in Azerbaijan. It should be noted that in 2015, a cooperation agreement was signed between SDU and USOTU. In accordance with the cooperation agreement, under the leadership of the Azerbaijani co-chair of the Russian-Azerbaijani University Association, Professor Elkhan Huseynov, SSU students have repeatedly participated in scientific conferences and Olympiads organized at the Ufa State Oil Technical University and succeeded.
Diplomas were presented to the students and supervisors of Sumgayit State University, winners of the traditional IV International Subject Olympiad on "Fundamentals of Automated Control in Technical Systems" held at Ufa State Oil Technical University (USOTU) on May 6, as well as a letter of thanks addressed to the rector of the university Professor Elkhan Huseynov.
It should be noted that the traditional IV International Subject Olympiad on "Fundamentals of automated control in technical systems" was held on April 6 at Ufa State Oil Technical University (USOTU), the Russian co-chair of the Russian-Azerbaijani University Association. The Olympiad covered several broad areas, such as the basics of automation of technological processes, control in technical systems, measurement and telecommunications systems, metrological support of measurement. 80 teams, including 12 from the Russian Federation, 1 from the Republic of Kazakhstan and 1 from the People's Republic of China, took part in the Olympiad.
Students of Sumgayit State University (SSU), the co-chair of the association from the Azerbaijani side, participated in the Olympics with 2 teams.
Professor of the Department of Process Automation Fazil Alakbarli supervised the teams. The first team consisting of students of the Faculty of Engineering: Seymur Talibov, Gudrat Aghazade, Vusal Hajiyev, Master of Physics and Electroenergetics Nijat Huseynov was led by Professor Javanshir Mammadov. The second team, consisting of students of the Faculty of Physics and Power Engineering: Islam Aliyev, Jeyhun Alizade, Telman Hajialiyev, Sariya Kudiyeva, was led by Associate Professor Turgay Huseynov. The working language of the first team was English, the working language of the second team was Russian.
The team led by Professor Javanshir Mammadov was awarded the third place, and the second-year student of the Faculty of Engineering Gudrat Aghazade was awarded in individual competitions.