Kimya və biologiya fakültəsində “Azərbaycan xalqının xilaskarı – HeydərƏliyev” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycan xalqının xilaskarı – Heydər Əliyev” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbiri Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq, müdrik rəhbər, dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin şərəfli ömür yolundan, xalqımıza və vətənimizə göstərdiyi əvəzsiz xidmətlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, ümummilli lider bu gün aparıcı dünya dövlətlərinin hesablaşdığı Azərbaycan Respublikasının hərtərəfli inkişafının əsasını qoyub. Ulu öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasət bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Dekan Ulu öndərin tarixi torpaqlarımızın düşmən işğalından azad olunması istiqamətində apardığı haqq mübarizəsinin onun layiqli siyasi varisi, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən qalibiyyətlə başa çatdırıldığını qeyd edərək, qazanılan tarixi Zəfərin Heydər Əliyev siyasətinin təntənəsi kimi qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Kimya və onun tədrisi metodikasi kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayev çıxışında “Ulu öndər Heydər Əliyev xalqımızın qəlbində hər zaman yaşayacaqdır” adlı məruzə ilə çıxış edərək Ulu öndərimizin zəngin ömür yolundan, Vətənimiz qarşısında tarixi xidmətlərindən danışdı. Bildirdi ki, Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə onun uzaqgörən daxili və xarici siyasəti nəticəsində ölkəmizin nüfuzu artdı, hərtərəfli inkişafa nail olundu, müstəqilliyimizin əbədi və dönməz olması təmin edildi. Dosent Musa Mustafayev onu da vurğuladı ki, bu gün ümummilli liderin müəyyən etdiyi proqram Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə həyata keçirilir. Bunun nəticəsidir ki, Azərbaycanda dünya əhəmiyyətli layihələr gerçəkləşdirilir və ölkəmiz regionda söz sahibinə çevrilib.

AN ONLINE EVENT ON "SAVIOR OF THE AZERBAIJANI PEOPLE - HEYDAR ALIYEV" AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY
On May 6, Sumgayit State University's Faculty of Chemistry and Biology hosted an online event on "Savior of the Azerbaijani people - Heydar Aliyev" dedicated to the 98th birthday of national leader Heydar Aliyev, organized by the Student Trade Union Committee and the Student Youth Organization.
The memory of national leader Heydar Aliyev commemorated with a minute of silence.
The event was opened by the Dean of the Faculty of Chemistry and Biology, Associate Professor Mahal Muradov, who spoke about the glorious life of the wise leader, world-famous political figure Heydar Aliyev, his invaluable services to our people and homeland. He noted that today the National Leader laid the foundation for the comprehensive development of the Republic of Azerbaijan, which is considered by the leading world powers. Today, President Ilham Aliyev successfully continues the policy founded by national leader Heydar Aliyev. Dean noted that the struggle of the Great Leader for the liberation of our historical lands from enemy occupation was won by his worthy political successor, President Ilham Aliyev, noting that the historic victory was a triumph of Heydar Aliyev's policy.
Elmar Khalilov, Associate Professor of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, spoke about the historical services of the Great Leader to our country. He said that National Leader Heydar Aliyev is the savior of the Azerbaijani people and state. Undoubtedly, one of the greatest services of National Leader Heydar Aliyev to our people is the salvation of the Azerbaijani statehood and the opening of a new stage in the country's political history. Associate Professor Elmar Khalilov also stressed that today the program set by the National Leader is being resolutely implemented by President Ilham Aliyev. As a result, world-class projects are being implemented in Azerbaijan, and our country has become a significant power in the region.
In his speech, the head of the Department of Chemistry and its teaching methods, Associate Professor Musa Mustafayev made a report entitled "Great leader Heydar Aliyev will always live in the hearts of our people" and notified that as a result of Heydar Aliyev's far-sighted domestic and foreign policy, was ensured that our independence was eternal and irreversible.
Poems dedicated to the national leader were performed by students at the event. A video on the life and work of the great leader was shown.