SDU-nun Riyaziyyat fakültəsində “Unudulmaz həyat yolu” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat fakültəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş “Unudulmaz həyat yolu” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbiri Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Zəfər Hüseynov açaraq, Azərbaycanı zamanın çətin sınaqlarından çıxarmış dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin ictimai-siyasi fəaliyyəti haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, ümummilli lider Azərbaycan dövlətinin, xalqının mənafeyi, müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi, dövlətçiliyimizin, demokratiyanın inkişafı, xalqın rifah halının daha da yaxşılaşdırılması üçün fədakarlıqla çalışıb. Ölkəmizə rəhbərliyi dövründə ən çətin məqamlarda xalqının köməyinə çatan, Azərbaycanı məhv olmaq, parçalanmaq və tarix səhnəsindən silinmək təhlükəsindən xilas edən dahi rəhbərin mənalı ömür yolu bir məqsədə – xalq və Vətən naminə fəaliyyətə həsr olunub. Heydər Əliyev siyasi xətti Azərbaycanı müstəqilliyə qovuşdurdu, parçalanmaq təhlükəzindən xilas etdi, inkişaf və tərəqqi yoluna çıxardı. Dekan onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan xalqının hələ neçə-neçə nəsli Heydər Əliyev ideyalarından, onun böyük dövlətçilik məktəbindən ölkəmizin inkişafı və rifahı naminə faydalanacaqdır. Çünki ümummilli liderin şərəfli ömür yolu əsl kamillik nümunəsidir. Bu nümunə Azərbaycan xalqının həm mənəvi, həm siyasi, həm də sosial-iqtisadi uğurlarının əsasıdır. Universitetdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevə həsr olunmuş tədbirlərin keçirilməsi dahi şəxsiyyətin irsinin araşdırılmasına və tələbə-gənclərə ötürülməsinə xidmət edir.
Riyaziyyat fakültəsi üzrə Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri dosent Məhəmmədəli Məmmədov “Unudulmaz Həyat yolu” mövzusunda çıxış edərək ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu kimi misilsiz xidmətlərindən və Ulu öndərimizin müəyyənləşdirdiyi siyasi kursu layiqincə davam etdirən Prezident cənab İlham Əliyevin siyasətinin uğurlarından bəhs etdi.
Sonra fakültənin III kurs tələbələri: Şahnaz Teymurova “Heydər Əliyevin həyatı”, Tükəz Şükürova “Heydər Əliyevin kəlamları haqqında”, Leyla Quliyeva “Heydər Əliyevin gənclər üçün etdikləri” mövzularında çıxışları dinlənildi.

AN EVENT ON "UNFORGETTABLE WAY OF LIFE" AT THE FACULTY OF MATHEMATICS OF SSU
An event on "Unforgettable way of life" dedicated to the 98th anniversary of national leader Heydar Aliyev was held at the Faculty of Mathematics of Sumgayit State University on May 7.
The memory of national leader Heydar Aliyev commemorated with a minute of silence.
The event opened by the Dean of the Faculty of Mathematics, Associate Professor Zafar Huseynov, who spoke about the socio-political activities of the genius Heydar Aliyev, who brought Azerbaijan out of the hardships of time. He noted that the National Leader worked selflessly for the benefit of the state and people of Azerbaijan, strengthening our independence, development of our statehood, democracy and further improving the welfare of the people. The meaningful life of the genius leader, who helped his people in the most difficult moments of our country, saved Azerbaijan from the danger of destruction, disintegration and erasure from the stage of history, is dedicated to one goal - to work for the people and homeland. Heydar Aliyev's political line brought Azerbaijan to independence, saved it from danger of disintegration, put it on the path of development and progress. The dean also noted that many more generations of the Azerbaijani people will benefit from Heydar Aliyev's ideas and his great school of statehood. Because the glorious life of the National Leader is a true example of perfection. This example is the basis of the moral, political and socio-economic success of the Azerbaijani people. The holding of events dedicated to the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev at the university serves to study the legacy of the genius and pass it on to students.
Chairman of the New Azerbaijan Party at the Faculty of Mathematics, Associate Professor Mahammadali Mammadov spoke on "Unforgettable Way of Life" and about the unparalleled services of our national leader Heydar Aliyev as the founder of the independent Azerbaijani state and the success of President Ilham Aliyev's policy.
Then, the third-year students of the faculty Shahnaz Teymurova spoke on "Heydar Aliyev's life", Tukaz Shukurova on "Heydar Aliyev's words", Leyla Guliyeva on "Heydar Aliyev's deeds for the youth".