SDU-da “Heydər Əliyevin həyatı və dövlətçilik fəaliyyəti” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Mayın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümü münasibəti ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyevin həyatı və dövlətçilik fəaliyyəti” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra konfransı giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq, ümummilli liderin misilsiz xidmətlərinin və zəngin irsinin öyrənilməsi, təbliği və gənc nəslə çatdırılması istiqamətində keçirilən elmi-praktik konfransın əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, dünya səviyyəli siyasi xadim Heydər Əliyev çoxəsrlik dövlətçilik tariximizdə yeni parlaq səhifə açan nadir, bənzərsiz şəxsiyyətdir. Dekan onu da bildirdi ki, ümummilli lider daim milli həmrəyliyin qorunmasına və dövlətçilik ənənələrinin yaşadılmasına xüsusi əhəmiyyət vermişdir. Hələ SSRİ dövründə respublikamıza rəhbərlik etdiyi zaman milli-mənəvi dəyərlərin yaşadılması, qorunması, gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi, milli-strateji məqsədlərə çatmaq üçün kadr potensialının formalaşdırılması və digər istiqamətlərdə Ulu öndərin göstərişləri ilə mühüm addımlar atılmışdır. Bugünkü Azərbaycan Heydər Əliyevin şah əsəridir. Bu əsərin qorunması, inkişaf etdirilməsi vəzifəsini Prezident cənab İlham Əliyev çox böyük ləyaqətlə və bacarıqla həyata keçirir. Onun rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev siyasəti yaşayır və uğurla davam etdirilir.
Bu gün xalqımız ümummilli liderin siyasi varisi - Prezident cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşmişdir. Azərbaycan xalqı və dövləti düşmən üzərində parlaq, inamlı qələbə qazanmaqla öz gücünü dünyaya nümayiş etdirmiş oldu.
İkinci Qarabağ müharibəsində qazandığımız Zəfərimiz Ulu öndər Heydər Əliyevin düşünülmüş və məqsədyönlü siyasəti nəticəsində qurulan möhkəm təməlin nəticəsidir.
Tədbirdə Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyevin həyatı və dövlətçilik fəaliyyəti”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin baş müəllimi Lyudmila İsmayılova “İqtisadiyyatımızın inkişafında Heydər Əliyev konsepsiyası”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının müdiri dosent Səvvarə Rzaquliyeva “Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyası”, həmin kafedranın müəllimi Jalə Fərhadova “Heydər Əliyevin mədəniyyət siyasəti”, Tarix və coğrafiya faklütəsinin II kurs magistrantı İbrahim Zeynallı “Azərbaycan dövlətçiliyi ənənəsində varislik – İlham Əliyev” mövzularında çıxış edərək bildirdilər ki, Ulu öndər Heydər Əliyev elə bir şəxsiyyət, görkəmli siyasətçi olmuşdur ki, onun gördüyü işləri tarixçilər uzun illər boyu öyrənəcək, tədqiq edəcək, əsərlər yazılacaq, ideyaları nəsillərdən-nəsillərə keçəcəkdir. Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana birinci rəhbərliyi dövrü Azərbaycan tarixinə siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni yüksəliş dövrü kimi daxil olaraq, xalqın milli mənlik şüurunun, müstəqillik ideallarının oyanışına güclü təkan vermişdir. Heydər Əliyev şəxsiyyətinin böyüklüyü məhz onda idi ki, o, bütün fəaliyyəti boyu bu sahələrə diqqət və qayğısını əsirgəməmiş, cəmiyyətdə yüksək bilikli, intellektual və elitar təbəqənin formalaşmasına çalışmışdır.

Home | News | SSU HOSTED AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON "LIFE AND STATEHOOD ACTIVITY OF HEYDAR ALIYEV"
Yerləşdirilmə tarixi : 08 May 2021 22:09
SSU HOSTED AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON "LIFE AND STATEHOOD ACTIVITY OF HEYDAR ALIYEV"
On May 8, Sumgayit State University hosted an online scientific-practical conference on "Heydar Aliyev's life and statehood activity" organized by the Faculty of History and Geography on the occasion of the 98th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
After a minute of silence in memory of national leader Heydar Aliyev, the conference was opened by the Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev. He noted that the national leader of the Azerbaijani people, world-class political figure Heydar Aliyev is a unique person who opened a new bright page in the centuries-old history of our statehood. The Dean also noted that the National Leader has always attached special importance to the protection of national solidarity and the preservation of the traditions of statehood. During the leadership of the USSR, important steps were taken under the instructions of the Great Leader to preserve and protect national and moral values, educate the younger generation in the spirit of patriotism, build human resources to achieve national strategic goals and other areas. Today's Azerbaijan is a masterpiece of Heydar Aliyev. President Ilham Aliyev carries out the task of preserving and developing this work with great dignity and skill. Under his leadership, Heydar Aliyev's policy lives on and continues successfully.
Today, our people are closely united around the political successor of the national leader - President Ilham Aliyev. The people and the state of Azerbaijan have demonstrated their strength to the world by winning a bright and convincing victory over the enemy.
Our victory in the Second Karabakh War is the result of a solid foundation laid as a result of the thoughtful and purposeful policy of the great leader Heydar Aliyev.
Afterwards Professor Shirkhan Salimov, Head of the Department of History of Azerbaijan and Eastern Europe delivered speech on “Heydar Aliyev's Life and Statehood activity”, Lyudmila Ismayilova, senior Teacher of the Faculty of Economics and Management on “Heydar Aliyev's Concept in the Development of Our Economy”, Head of the Department of Philosophy, Sociology and Political Science, Associate Professor Savvara Rzaguliyeva on “Heydar Aliyev's ideology of Azerbaijanism ”, Jala Farhadova, a teacher of the same department on “ Cultural policy of Heydar Aliyev ”, Ibrahim Zeynalli, a second-year master of Faculty of History and geography, spoke on“ Succession in the tradition of Azerbaijani statehood - Ilham Aliyev ”. The speakers opined that he was a prominent politician whose work will be studied and researched by historians for many years, works will be written, and ideas will be passed down from generation to generation.