SDU-nun Fizika və elektroenergetika fakültəsində “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu milli birliyimiz-tarixi qələbəmizin təməlidir” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi
Mayın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu milli birliyimiz tarixi qələbəmizin təməlidir” mövzusunda onlayn formatda tədbir keçirildi.
Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tədbiri giriş sözü ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova açaraq bildirdi ki, bu gün ölkəmizin hər yerində ümummilli lider imiz Heydər Əliyevin doğum günü böyük təntənə ilə qeyd edilir. Keçirilən tədbirlərdə Ulu öndərin Azərbaycan xalqı, dövləti və doğma vətənimiz üçün etdiyi mühüm tarixi xidmətlərindən, ümumbəşəri fəaliyyətindən geniş söhbət açılır, xatirəsi əziz tutulur. Dekan Heydər Əliyev dühasının Azərbaycan xalqı, Azərbaycan dövləti və dövlətçiliyi, həmçinin bütün türk dünyası, müsəlman dünyası üçün gördüyü möhtəşəm işlərdən bəhs etdi. Müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu olan ümummilli liderin xalqımızı və ölkəmizi dünya miqyasında tanıtdığını bildirdi. Onu da vurğuladı ki, həyatını xalqına həsr edən Ulu öndərin zəngin tarixə malik ictimai-siyasi, dövlətçilik fəaliyyəti xalqa və dövlətə xidmətin ən ali nümunəsi, ən parlaq təzahürüdür. Tamella Əhmədova qürurla qeyd etdi ki, Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümü Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarını işğaldan azad etmiş qalib Azərbaycanda, qədim Şuşada qeyd olunacaq. 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Zəfər Heydər Əliyev siyasətinin təntənəsi, Ulu öndərin layiqli davamçısı olan Azərbaycan Prezidentinin qüdrətinin təcəssümüdür. 44 günlük Vətən müharibəsində işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda yenidənqurma prosesi sürətlə davam edir. İlkin olaraq yol-nəqliyyat və enerji infrastrukturunun bərpası ilə bağlı layihələr həyata keçirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın səfərləri də göstərdi ki, tezliklə işğaldan azad olunmuş bütün ərazilər yenidən qurulacaq, onların əhalisi öz doğma yurdlarına qayıdacaqlar.
Fizika və elektroenergetika fakültəsi üzrə Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri Ramiz İsmayılov öz məruzəsində əsas diqqəti “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu milli birliyimiz tarixi qələbəmizin təməlidir” məsələsinə yönəltdi. öndərin ölkəmizdə hakimiyyətə gəldiyi ilk gündən etibarən Azərbaycanda iqtisadiyyatın və təhsilin inkişafına, hərbi kadrların yetişdirilməsinə və ölkənin müdafiə qüdrətinin artırılmasına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və digər mühüm sahələrə xüsusi diqqət yetirdiyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, dahi şəxsiyyət özü də 1998-ci ilin prezident seçkiləri kampaniyası dövründə seçiciləri ilə görüşündə: “Nə qədər ki Azərbaycan var, mən də varam. Mən isə Azərbaycanda həmişə olacağam” – deyə bəyan etmişdi. Bəli, Heydər Əliyev həmişə var olacaq, hər zaman yaşayacaq – dövlətimizin müstəqilliyində, uğurlarında, inkişafında və cənab İlham Əliyevin yaratdığı Tarixin Ən Qüdrətli Azərbaycanında.
Digər natiqlər: Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev “Heydər Əliyev və Dövlətin gənclər siyasəti”, Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Fuad Məmmədov “Milli diasporamızın formalaşmasında Ulu öndər Heydər Əliyevin rolu”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekan müavini Nailə Sərdarova “Heydər Əliyev siyasətinin davamçısı İlham Əliyevdir”, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fakültə üzrə sədri, 504 saylı qrupun tələbəsi Günay Məmmədova “Heydər Əliyevin davamçılarından biri – Leyla Əliyeva” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, Heydər Əliyevin əzəmətli Şəxsiyyət fərqi də məhz budur ki, o, yaratdığı müstəqil, qüdrətli dövləti etibar etməyə özü qədər inandığı siyasi varis formalaşdırdı və şah əsəri olan Azərbaycanı ona etibar etdi. Xalqın böyük dəstəyi ilə hakimiyyətə gələn cənab İlham Əliyevin yürütdüyü fəaliyyət tarixin ən şanlı səhifələrini təşkil edir. Möhtərəm Prezident İlham Əliyev Heydər Əliyevin Azərbaycanını qorudu və daha möhtəşəm bir zirvəyə ucaltdı! Cənab Prezident iki əsr davam edən münaqişəyə 44 gün ərzində son qoymaqla, adını artıq Azərbaycan tarixinə deyil, dünya tarixinə yazdıran Şəxsiyyət oldu! Son əsrlər ərzində torpaq itirməyən, əksinə, geri alan ən qüdrətli Sərkərdə kimi adını millətin yaddaşına əbədi həkk etdirdi!

Home | News | AN ONLINE EVENT ON "OUR NATIONAL UNITY, FOUNDED BY HEYDAR ALIYEV IS THE BASIS OF OUR HISTORIC VICTORY" AT THE FACULTY OF PHYSICS AND POWER ENGINEERING OF SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 07 May 2021 23:42
AN ONLINE EVENT ON "OUR NATIONAL UNITY, FOUNDED BY HEYDAR ALIYEV IS THE BASIS OF OUR HISTORIC VICTORY" AT THE FACULTY OF PHYSICS AND POWER ENGINEERING OF SSU
On May 7, Sumgayit State University, Faculty of Physics and Power Engineering held an online event dedicated to the 98th anniversary of national leader Heydar Aliyev, organized by the Student Youth Organization.
After commemorating national leader Heydar Aliyev with a minute of silence, the event was opened by the Dean of the Faculty of Physics and Power Engineering, Associate Professor Tamella Ahmadova. The important historical services rendered by the Great Leader to the people, state and homeland of Azerbaijan, his universal activity are widely discussed at the events, and his memory is cherished. Associate Professor Tamella Ahmadova noted with pride that the 98th anniversary of the birth of Heydar Aliyev will be celebrated in ancient Shusha, Azerbaijan, the victorious country that liberated its lands from occupation under the leadership of Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev. The historic victory in the 44-day Patriotic War is a celebration of Heydar Aliyev's policy, the embodiment of the power of the President of Azerbaijan, a worthy successor of the Great Leader. The process of reconstruction continues rapidly in our lands liberated during the 44-day war. Initially, projects related to the restoration of road transport and energy infrastructure are being implemented. The visits of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva also showed that soon all the territories liberated from occupation will be rebuilt and their people will return to their native lands.
In his report, Ramiz Ismayilov, Chairman of the New Azerbaijan Party at the Faculty of Physics and Power Engineering, delivered speech on "Our national unity, founded by Heydar Aliyev, is the basis of our historic victory." He stressed that he paid special attention to increasing employment, creating new jobs and other important areas. He noted that the genius himself, during a meeting with voters during the 1998 presidential election campaign, said, "As long as Azerbaijan exists, so do I. I will always be in Azerbaijan, "he said. Yes, Heydar Aliyev will always exist, will always live - in the independence, success, development of our state and in the Most Powerful Azerbaijan in the history created by Mr. Ilham Aliyev.
Other speakers: Head of the Department of Electrotechnics and Energetics, Associate Professor Nadir Hajibalayev spoke on "Heydar Aliyev and State Youth Policy", Head of the Department of Physics and its teaching methods, Associate Professor Fuad Mammadov on "The role of National Leader Heydar Aliyev in the formation of our national diaspora", Deputy Dean of Physics and Power Engineering Naila Sardarova on "The successor of Heydar Aliyev's policy is Ilham Aliyev", the chairman of the Student Scientific Society on the faculty, the student of group 504 Gunay Mammadova spoke on "One of the successors of Heydar Aliyev - Leyla Aliyeva". They said that the great difference of Heydar Aliyev's personality was that he formed a political successor, whom he believed in trusting the independent, powerful state he had created, and entrusted him with his masterpiece, Azerbaijan. The activities of Mr. Ilham Aliyev, who came to power with the great support of the people, are the most glorious pages of history. Mr. President, by ending the two-century-long conflict in 44 days, he became a person who wrote his name not only in the history of Azerbaijan, but also in the history of the world! He has forever engraved his name in the memory of the nation as the most powerful Commander who has not lost land in recent centuries, but has regained it!