SDU-da “Biznes təfəkkürü və uğura doğru...” adlı onlayn formatda vebinar keçirildi
Mayın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Biznesin təşkili və menecment kafedrasının təşkilatçılığı ilə PERFORMANCE MANAGEMENT “Müəllim-tələbə koordinasiyası” onlayn vebinarlar silsiləsindən “Biznes təfəkkürü və uğura doğru...” adlı onlayn formatda vebinar keçirildi.
Vebinarda fakültənin bir qrup professor-müəllim və tələbə heyətilə yanaşı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Beynəlxalq Statuslu Biznes Təlimçisi, ORKHANWAY Coaching-Şirkətinin Təsisçisi, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının Biznes Təlimçisi Orxan Şahbaz və Sumqayıt Dövlət Universitetinin Karyera Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev iştirak etdilər.
Vebinarı giriş sözü ilə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq qonağı və iştirakçıları salamladı. Bildirdi ki, SDU milli düşüncəli, azərbaycançılıq məfkurəsinə sədaqətli gənclərin təlim-tərbiyəsində ən qabaqcıl metod və vasitələrdən istifadə edərək, yüksək təhsilli peşəkar kadrların hazırlanmasında uzaq miqyaslı strateji məqsədləri əsas götürərək respublikamızın ali təhsil müəssisələri arasında öncül yerlərdən birini tutur. Sevindirici amildir ki, universitetin məzunları dövlət qulluğu, təhsil və digər sahələrdə uğurla fəaliyyət göstərirlər. Dekan universitetdə yaradılan şəraitə görə rektor professor Elxan Hüseynova dərin minnətdarlğını bildirdi və vebinarın əhəmiyyətindən danışdı, Azərbaycan Gəncliyinin ölkəmizin həyatında mühüm aparıcı qüvvə olmasından bəhs etdi. Vurğuladı ki, bilik, təcrübə və komanda işinin vəhdəti ilə göstərilən fəaliyyət idarəçilərin uğur hekayələrinin və qazanılmış nailiyyətlərin əsas fəlsəfəsini təşkil edir. Zaman keçdikcə əmək bazarı üçün yeni tələblər yaranır və idarəçilər üçün yeni obrazlar formalaşır. Bu istiqamətdə insan öz üzərində işləməli və ixtisaslı mütəxəssis olmalıdır.
Karyera Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunlarının nailiyyətləri, uğurları haqqında danışaraq qeyd etdi ki, son on ildə 130-dan artıq tələbəmiz Azərikimya İB-də müxtəlif yüksək vəzifələrdə işlə təmin olunmuşdur, onlardan 30-a yaxını İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin payına düşür.
Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri Qalib Hüseynov çıxış edərək bildirdi ki, tədbirin təşkilində əsas məqsəd tələbələrə özünüidarəetmə, özünütəlim proselərinin aşılanması ilə onların innovativ fəallığının və intellektual potensialının yüksəldilməsi, müasir biznes və idarəetmə mühitinə uyğunlaşdırılması, kreativ təşəbbüslərinin üzə çıxarılmasıdır.
Layihənin rəhbəri Biznesin təşkili və menecment kafedrasının baş müəllimi Səxavət Məmmədova “Özünüidarəetmə müasir biznes modelinin təminatıdır” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Biznesin inkişafına təsir göstərən əsas faktorlardan biri olan kadr potensialı məsələsinə toxundu və təhsilin biznesin inkişafındakı rolunun əhəmiyyətindən danışdı.
Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müəllimi, layihənin təşkilatçı-koordinatoru Şöhrət Əliyevanın təqdimatında “Uğur forumu” – videoçarx nümayiş olundu.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Beynəlxalq Statuslu Biznes Təlimçisi, ORKHANWAY Coaching-Şirkətinin Təsisçisi, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının Biznes Təlimçisi Orxan Şahbaz “Azərbaycanda biznes quruculuğu və biznes təfəkkürünün formalaşması” mövzusunda təlimə başladı. Təlimçi əldə etdiyi yerli və xarici təcrübələrindən istifadə etməklə tələbələrlə aktiv fikir mübadiləsi mühiti yaradaraq düşüncə tərzinin, biznes təfəkkürünun formalaşmasında nitq qabiliyyətinin, özünü təqdimetmə və ifadəetmənin əvəzsiz rolunu vurğuladı. Biznesdə uğur qazanmaq üçün təhsilin, təlimin, xüsusi ilə də fərdi bilik və bacarıqların əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Təlim iştirakçılarla qarşılıqlı müzakirə formatında aparıldı, dinləyicilərin sualları cavablandırıldı.
Sonda tələbələr arasında aparılan sorğuda “Müəllim-tələbə koordinasiyası” onlayn vebinarlar silsiləsinin növbəti vebinarının mövzusu müəyyən edildi.

Home | News | AN ONLINE WEBINAR ENTITLED "TOWARDS BUSINESS THINKING AND SUCCESS .." AT SSU
On May 17, the Department of Business Organization and Management of Sumgayit State University organized a webinar in the online format "Towards Business Thinking and Success ..." from the series of online webinars PERFORMANCE MANAGEMENT "Teacher-Student Coordination".
The webinar was attended by a group of faculty members and students, International Business Trainer of the Ministry of Labor and Social Protection, Founder of ORKHANWAY Coaching Company, Business Trainer of the International Labor Organization Orkhan Shahbaz and Director of the Career Center of Sumgayit State University Amirkhan Isayev.
The webinar was opened by the Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva, who greeted the guest and participants. She noted that SSU is one of the leading universities in the country, based on long-term strategic goals in the training of highly educated professionals, using the most advanced methods and tools in the education of national-minded, loyal to the Azerbaijani ideology. It is gratifying that the graduates of the university are successfully working in the civil service, education and other fields. The dean expressed his deep gratitude to the rector, Professor Elkhan Huseynov, for the conditions created at the university and spoke about the importance of the webinar, the importance of the Azerbaijani youth in the life of our country. He stressed that the combination of knowledge, experience and teamwork is the core philosophy of managers' success stories and achievements. Over time, new requirements arise for the labor market and new images are formed for managers. In this direction, a person must work on himself and be a qualified specialist.
Speaking about the achievements of the graduates of Sumgayit State University, the head of the Career Center, Associate Professor Amirkhan Isayev noted that over the past ten years, more than 130 students have been employed in various senior positions at Azerkimya PU, about 30 of them at the Faculty of Economics and Management.
Galib Huseynov, Head of the Department of Business Organization and Management, said that the main purpose of the event was to instill in students self-government, self-learning processes, increase their innovative activity and intellectual potential, adapt to the modern business and management environment, reveal creative initiatives.
The head of the project, Sakhavat Mammadova, a senior lecturer at the Department of Business Organization and Management, made a presentation on “Self-governance is a guarantee of a modern business model”. She touched upon the issue of human resources, which is one of the main factors influencing business development, and spoke about the importance of the role of education in business development.
"Success Forum" - a video presented by Shohrat Aliyeva, a teacher of the Department of Business Organization and Management, organizer-coordinator of the project.
Orkhan Shahbaz, International Business Trainer of the Ministry of Labor and Social Protection of Population, Founder of ORKHANWAY Coaching Company, Business Trainer of the International Labor Organization, started the training on "Business building and formation of business thinking in Azerbaijan". Using his local and foreign experience, the trainer emphasized the invaluable role of speech, self-presentation and expression in the formation of thinking, business thinking, creating an environment for active exchange of ideas with students. He spoke about the importance of education, training, especially personal knowledge and skills to succeed in business.
The training was conducted in the format of mutual discussion with the participants, the questions of the audience were answered.
At the end, the topic of the next webinar of the series of online webinars "Teacher-student coordination" was determined in the survey among students.