Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun bir qrup tələbəsi açıq səma altında salınan Hərbi Qənimətlər Parkını ziyarət etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 May 2021 12:22
SDU-nun bir qrup tələbəsi açıq səma altında salınan Hərbi Qənimətlər Parkını ziyarət etdi
Mayın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə bir qrup tələbə açıq səma altında salınan Hərbi Qənimətlər parkını ziyarət etdi, 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı düşməndən qənimət götürülən hərbi texnika ilə tanış oldu.
Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev tələbələrə Hərbi Qənimətlər Parkının çox böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Yetişən gənc nəsil, məktəblilər, tələbələr, ölkəmizə gələn turistlər bu parkı ziyarət etdikcə Ermənistanın məğlub, Azərbaycanın isə Qalib ölkə olduğunun bir daha şahidi olacaqlar. Hazırda Bakıda açılmış Hərbi Qənimətlər Parkı dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzindədir.
Nemət İbayev onu da bildirdi ki, 2016-cı ilin Aprel döyüşləri, 2018-ci ilin Günnüt əməliyyatı, 2020-ci ilin iyul, avqust hadisələri bir daha təsdiqlədi ki, Azərbaycan Ordusu işğalçı Ermənistana layiqli cavab verməyə hazırdır. 2020-ci ilin sentyabrında Ermənistan ordusu sərhədboyu ərazilərdə yenidən təxribatlar törədəndə və bunu müharibəyə çevirəndə bu dəfə qarşılarında güclü və qüdrətli Azərbaycan Ordusunu gördü. Qəhrəman əsgər və zabitlərimiz 44 gün ərzində düşmənə necə divan tutdularsa, işğalçılar silah-sursatlarını atıb qaçdılar.
Sonra tələbələr Vətən müharibəsində döyüş meydanında davamlı məğlubiyyətlərə məruz qalan düşməndən əldə etdiyimiz hərbi qənimətlər: atıcı silahlar, ağır texnikalar, raket kompleksləri, hərbi nəqliyyatlar və digər sursatlarla tanış olaraq xatirə fotoları çəkdirdilər.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Hərbi Qənimətlər Parkında Vətən müharibəsinin gedişində düşməndən qənimət götürülən hərbi texnikanın bir qismi, ümumilikdə 300-dən çox eksponat, o cümlədən 150-dək ağır texnika, tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar, hərbi nəqliyyat sərgilənir.

Yerləşdirilmə tarixi : 19 May 2021 12:22
On May 18, a group of students organized by the Student Trade Union Committee of Sumgayit State University visited the open-air Military Trophy Park and got acquainted with the military equipment looted during the 44-day Patriotic War.
Chairman of the Student Trade Union Committee Nemat Ibayev told the students that the Military Loot Park is of great importance. The younger generation, schoolchildren, students, tourists visiting our country will once again witness the defeat of Armenia and the victory of Azerbaijan. Currently, the Military Loot Park opened in Baku is in the spotlight of the world community.
Nemat Ibayev also said that the battles of April 2016, Operation Gunnut in 2018, the events of July and August 2020 once again confirmed that the Azerbaijani Army is ready to respond to the occupying Armenia with dignity. In September 2020, when the Armenian army again provoked the border areas and turned it into a war, this time it saw a strong and powerful Azerbaijani Army. Just as our heroic soldiers and officers captured the enemy for 44 days, the invaders threw their weapons and fled.
Then the students got acquainted with the military booty we got from the enemy, who suffered constant defeats on the battlefield in the Great Patriotic War - firearms, heavy equipment, missile systems, military vehicles and other ammunition and took photos.
It should be noted that some of the military equipment seized from the enemy during the Patriotic War in the Military Loot Park, more than 300 exhibits, including about 150 heavy equipment, tanks, combat vehicles, artillery, anti-aircraft missile systems, small arms. , military transport is exhibited.