Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzi (ABTC) arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalandı
Yerləşdirilmə tarixi : 21 May 2021 17:55
Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzi (ABTC) arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalandı
Mayın 21-də Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) ilə Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzi (ABTC) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov Mərkəzin direktoru Cavanşir Abdullayevi salamladı, SDU və Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzi arasında səmərəli əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə etdi, rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verdi, bu ali məktəbdə təhsilin inkişafı üçün reallaşdırılan tədbirlərdən, qazanılan uğurlardan söhbət açdı.
Bildirdi ki, universitetimiz bir çox müəssisələrlə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb, bunun nəticəsi olaraq tələbələrimiz ixtisaslarına uyğun təcrübədə olur, bu da günün tələbinə uyğun olaraq kadr potensialının formalaşmasına təkan verir.
Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzinin direktoru Cavanşir Abdullayev görüşün əhəmiyyətindən, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərdən danışaraq imzalanan bu əməkdaşlığın dövlətimizin və təhsilimizin inkişafına verəcəyi töhfədən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 26 sentyabr 2018-ci il tarixli 508 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş «2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə» Dövlət Proqramının icrası üzrə Təfsilat Tədbirlər Planına uyğun olaraq «Orta ixtisas təhsili və ali təhsil müəssisələrinin tələbələrinə rəqəmsal ödənişlər və onların üstünlüklərinə dair müxtəlif maarifləndirici seminar və təlimlərin təşkil olunması» tədbirləri çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının, Mərkəzi Bankın, Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə iqtisad ixtisaslı tələbələri və professor-müəllim və tədris-köməkçi heyəti üçün təlimlər “Zoom” platforması üzərində təşkil olumuşdur. Birinci təlimlər cari ilin 26, 29 yanvar və 1, 3 fevral tarixlərində keçirilmişdir. Dörd günlük birinci təlimlərin mövzuları “Rəqəmsal iqtisadiyyatın üstünlükləri”, “Sığorta”, “Məsuliyyətli borclanma” olmuşdur. Təlimlər interaktiv rejimdə keçirilirdi. Təlimlərə olan marağı nəzərə alaraq, təşkilatçılar ikinci təlimlərin təşkili haqqında razılığa gəlmişdilər. İkinci təlimlər 2021-ci ilin 5, 6, 8 aprel tarixlərində baş tutdu. Təlimlərin sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim edildi. Ümumilikdə 193 nəfər tələbə, 48 müəllim və əməkdaş təlimlərə cəlb olunmuşdur.
Keçirilmiş təlimlər çərçivəsində tərəflər arasında yeni perspektivlərin müzakirəsi aparılmış, gələcəkdə reallaşacaq birgə layihələrin hüquqi bazasının yaradılmasının vacibliyi vurğulanmışdı. İnanırıq ki, müqavilə hər iki qurum arasında birgə kadr hazırlığının aparılmasına, elmi və maddi-texniki potensialdan qarşılıqlı istifadə etməklə əməkdaşların və tələbələrin nəzəri və təcrübi biliklərinin artırılmasına xidmət edəcək.
Görüşün sonunda Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı. Müqaviləyə əsasən SDU ilə Mərkəz arasında respublikamızda maliyyə və bank sahəsində peşəkar mütəxəssislərin hazırlanması prosesində qarşılıqlı əməkdaşlığın təşkili, hər iki tərəfin elmi tədqiqat və tədris bazalarının yaradılması, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində tərəflərin mənafeləri gözlənilməklə elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı əməkdaşlığın inkişafı, müvafiq ixtisaslar üzrə bakalavr səviyyəsində təhsil alanların istehsalat və magistrantların elmi-tədqiqat təcrübələrinin təşkili, tərəflərin təşkil etdiyi elmi və elmi-praktik konfrans və digər tədbirlərdə birgə iştirakın təmin edilməsi və s. nəzərdə tutulub.

Yerləşdirilmə tarixi : 21 May 2021 17:55
Rector of the University Professor Elkhan Huseynov greeted the Director of the Center Javanshir Abdullayev, expressed satisfaction with the expansion of fruitful cooperation between SSU and Azerbaijan Bank Training Center, spoke about the activities of the university, international relations, measures taken to develop education at the university.
He noted that our university has signed cooperation agreements with many institutions, as a result of which our students have internships in accordance with their specialties, which gives impetus to the formation of human resources in accordance with the requirements of the day.
Director of the Azerbaijan Bank Training Center Javanshir Abdullayev spoke about the importance of the meeting, issues of mutual interest and the contribution of this cooperation to the development of our state and education. He noted that in accordance with the Detailed Action Plan for the implementation of the State Program "On the expansion of digital payments in the Republic of Azerbaijan in 2018-2020" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 26, 2018 No. 508, within the framework of the event "Organization of various educational seminars and trainings on digital payments and their benefits for students of secondary special education and higher education institutions" organized by the Department of Economics of Sumgayit State University, Central Bank, Azerbaijan Bank Training Center, the trainings for economics qualified students, teachers and staff were organized on the Zoom platform. The first trainings were held on January 26, 29 and February 1, 3 this year.
The topics of the first four-day trainings were "Advantages of the digital economy", "Insurance", "Responsible borrowing". The trainings were conducted in an interactive mode. Given the interest in the trainings, the organizers agreed to organize a second training. The second trainings took place on April 5, 6 and 8, 2021. At the end of the trainings, participants were awarded certificates. A total of 193 students, 48 teachers and staff were involved in the trainings.
During the trainings, the parties discussed new perspectives and stressed the importance of creating a legal framework for future joint projects. We believe that the agreement will serve to conduct joint training between the two institutions, increase the theoretical and practical knowledge of staff and students through the mutual use of scientific and logistical potential.
At the end of the meeting, a cooperation agreement was signed between Sumgayit State University and Azerbaijan Bank Training Center.
According to the agreement, it is planned to organize mutual cooperation in the process of training professionals in the field of finance and banking in the country, the establishment of research and training bases of both sides, the development of cooperation in various sectors of the economy, bachelor's degree organization of students' production and research practices of masters, ensuring joint participation in scientific and scientific-practical conferences and other events organized by the parties, etc.