SDU-da Ekologiya Gününə həsr olunmuş onlayn formatda elmi-praktik vebinar keçirildi
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncama əsasən ölkəmizdə hər il 23 may günü Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd olunur.
Mayın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə Ekologiya Gününə həsr olunmuş onlayn formatda elmi-praktik vebinar keçirildi.
Vebinarda Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları, o cümlədən Sumqayıt Şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin aparıcı mütəxəssisləri, AZMİU-nun Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi kafedrasının müdiri, AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, kimya elmləri doktoru İslam Mustafayev və SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti, Ekologiya və Ekologiya mühəndisliyi ixtisasları üzrə təhsil alan magistrant və tələbələri iştirak etdilər.
Vebinarı Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova açaraq, ekoloqları peşə bayramları münasibətilə təbrik etdi, Ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyəti illərində Azərbaycanda bütün sahələrdə olduğu kimi, ekologiya sahəsində də görülən işlərin, o cümlədən ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində əsasını qoyduğu tədbirlərin, layihələrin bu gün də Prezident cənab İlham Əliyev tərərfindən müvəffəqiyyətlə davam etdirildiyini bildirdi. Dosent Rəhilə Əhmədova Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə ətraf mühitin, o cümlədən nadir növ heyvanların müdafiəsi sahəsində bir çox işlərin görüldüyünü, Azərbaycanda ekoloji proqramlara və layihələrə böyük diqqət yetirildiyini diqqətə çatdırdı. Onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində mütəmadi olaraq mütəxəssislər tərəfindən ətraf mühitin mühafizəsini geniş təbliğ etmək məqsədilə maarifləndirici tədbirlər keçirilir.
Rəhilə Əhmədova çıxışının sonunda onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuz 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində 30 ilə yaxın işğal altında olan torpaqlarımızı azad etdi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü təmin olundu. Hazırda işğaldan azad edilmiş torpaqların yenidən qurulması və bərpa işləri qarşımızda dayanan ən mühüm məsələlərdən biridir. Qeyd etdi ki, XXI əsrin əsas çağırışlarından biri ekoloji tarazlığın təmin edilməsidir. Buraya təbii resursların intensiv istismarının, neft-qaz və kömür hasilatının məhdudlaşdırılması, bərpa olunan enerji növlərinə, yaşıl və mavi iqtisadiyyata üstünlük verilməsi, su ehtiyatlarının səmərəli istifadəsi, karbon qazının həcminin azaldılması, təkrar emal və digər məsələlər daxildir. Rəhilə Əhmədova ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda bütün sahələrdə olduğu kimi, ekoloji tarazlığın qorunması və ətraf mühitin sağlamlaşdırılması sahəsində də çoxsahəli ardıcıl quruculuq işlərinin davam etdirildiyini bildirdi, görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər, qarşıdakı vəzifələr və perspektiv planlar barədə məlumat verdi.
337a saylı qrupun magistrantı Aynurə Farhadova “Nizami Gəncəvinin ətraf mühit haqqında görüşləri”, 316 saylı qrupun tələbəsi Günel Şükürlü “İonlaşdırıcı şüaların məişətdə mövcudluğu”, 335 saylı qrupun tələbələri: Humay Bagirova “Torpağın şoranlaşması və şoranlaşmaya qarşı mübarizə üsulları”, Nigar Əhmədova “Torpaqların sağlamlaşdırılmasında vermokompostların əhəmiyyəti”, Günel Axundova “Kür çayının ekoloji aspektləri”, Sumqayıt Şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin sektor müdiri Vüsal İbrahimli “İşğaldan azad olunmuş torpaqların monitorinqi” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər. Çıxışçılar ətraf mühitin mühafizəsi üzrə milli fəaliyyət proqramından, meşələrin salınması və mühafizəsi, milli parkların təşkili istiqamətində görülən işlərdən danışdılar və ekoloqları bayram münasibətilə təbrik etdilər. Bildirdilər ki, ekoloji problemlərin həlli üçün qüvvələr birləşdirilməli, məqsəd bir olmalıdır.
Vebinar elmi məruzələrin müzakirəsi ilə davam etdi. Müzakirələrdə tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırıldı.

Home | News | SSU HOLDS A SCIENTIFIC-PRACTICAL WEBINAR DEDICATED TO THE ECOLOGY DAY
According to the Order signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, May 23 is celebrated annually in our country as a professional holiday of the employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources.
On May 24, Sumgayit State University hosted an online scientific-practical webinar dedicated to Ecology Day, organized by the Department of Ecology of the Faculty of Chemistry and Biology.
Employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources, including leading specialists of Sumgayit Regional Department of Ecology and Natural Resources No. 4, head of the Department of Emergency Situations and Life Safety of AZMU, head of laboratory of the Institute of Radiation Problems of ANAS, corresponding member of ANAS, Doctor of Chemical Sciences Islam Mustafayev and professors, teachers, masters and students of the Faculty of Chemistry and Biology of SSU, majoring in Ecology and Ecological Engineering took part in the webinar.
Opening the webinar, the head of the Ecology Department, Associate Professor Rahila Ahmadova, congratulated the ecologists on their professional holiday and noted that under the leadership of Leyla Aliyeva, Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA Public Union, a lot of work has been done in the field of environmental protection, including rare species, and great attention is paid to environmental programs and projects in Azerbaijan. She also noted that Sumgayit State University regularly holds awareness-raising events by specialists to promote environmental protection.
At the end of her speech, Rahila Ahmadova noted that under the leadership of President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our brave Army liberated our lands occupied for almost 30 years as a result of the 44-day war, and the territorial integrity of our country was ensured. She noted that one of the main challenges of the XXI century is to ensure ecological balance. These include restricting the intensive exploitation of natural resources, oil and gas and coal production, giving preference to renewable energy sources, green and blue economies, efficient use of water resources, reducing carbon emissions, recycling and other issues. Rahila Ahmadova noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, as in all areas, Azerbaijan continues to work in the field of environmental balance and environmental health, informed about the work done, measures taken, future tasks and future plans.
Then, the webinar featured the speeches: master of group 337a Aynura Farhadova spoke on "Nizami Ganjavi's views on the environment", student of group 316 Gunel Shukurlu on "Presence of ionizing radiation in everyday life", students of group 335 Humay Bagirova "Soil salinization and methods of combating salinization", Nigar Ahmadova made report on “The importance of vermocomposts in land reclamation”, Gunel Akhundova on “Ecological aspects of the Kura River”, Vusal Ibrahimli, Sector Director of Sumgayit Regional Department of Ecology and Natural Resources No. 4 on “Monitoring of liberated lands”. Speakers spoke about the national program of environmental protection, the work done in the field of afforestation and protection, the organization of national parks and congratulated the ecologists on the holiday. They said that forces should be united to solve environmental problems, and the goal should be the same.
The webinar continued with a discussion of scientific reports. Numerous questions of students were answered during the discussions.