SDU-da “ Tariximizin parlaq səhifəsi-Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Şərqdə ilk demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından 103 il ötür. 28 may 1918-ci ildə öz müstəqilliyini elan edən Azərbaycan dövləti mövcud olduğu 23 ay ərzində bir çox tarixi əhəmiyyətli işlər həyata keçirmişdir. Həmin gün Respublika Günü kimi hər il qeyd olunur. Respublikanın hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də silsilə tədbirlər keçirilir.
Mayın 27-də SDU-da 28 May – Respublika Günü ilə əlaqədar “Tariximizin parlaq səhifəsi – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, iştirakçıları salamladı, 28 May – Respublika Günü münasibətilə xalqımızı təbrik etdi. Qeyd etdi ki, ötən il torpaqlarımızın müharibə yolu ilə işğaldan azad edilməsi xalqımızın müasir və müstəqillik tarixinin böyük hərbi-siyasi uğuru oldu. Bu savaşda cənab İlham Əliyev dəmir yumruğu ilə düşmənin başını əzdi, belini qırdı! Bununla da müasir Azərbaycan tarixinin şanlı zəfər salnaməsi yazıldı. 200 illik tarixi olan münaqişənin həlli nəticəsində qalib xalq və məğlubedilməz dövlət kimi özümüzü yenidən təsdiq etdik.
Sonra rektor müsəlman şərqində ilk dəfə müstəqil dövlət olaraq yaranmış və cəmi 23 ay yaşamış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti haqqında ətraflı bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yalnız Azərbaycanın yox, Türk dünyasının, müsəlman aləminin və bütövlükdə Şərq tarixinin ən parlaq səhifələrindən biridir. Yeni qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz üzərinə götürdüyü çətin tarixi vəzifəni şərəflə yerinə yetirdi. XX əsrin sonlarında yenidən müstəqilliyinə qovuşan Azərbaycan öz suverenliyini qoruyub-saxlamağı bacardı. İkinci dəfə hakimiyyətə qayıdan ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin qorunması üçün qətiyyətli tədbirlər gördü, ölkədə davamlı ictimai-siyasi sabitliyi bərqərar etdi. Beləliklə, Heydər Əliyevin şah əsəri olan müasir müstəqil Azərbaycan dövləti quruldu və sürətli inkişaf yoluna qədəm qoydu.
Hazırda Azərbaycan Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı olan Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni-yeni uğurlara imza atır. Dövlətimizin başçısının sərəncamları ilə 2018-ci il ölkəmizdə "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan olundu və AXC-nin 100 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd edildi. Xalqımız Cümhuriyyətin yarandığı 28 May – Respublika Gününü bu il də milli bayram kimi qeyd edir.
Rektor onu da qeyd etdi ki, AXC-nin tariximizdə tutduğu yerə və liderlərinə verdiyi böyük qiymətin bariz nümunələrindən biri də Bakıda "İstiqlal Bəyannaməsi" abidəsinin ucaldılması, Azərbaycanın üçrəngli bayrağının şərəfinə Bayraq meydanının inşası və bu meydanda dalğalanan bayrağımızın dünyanın ən uca bayrağı olmasıdır!
Folklorşünaslıq ETL-nin müdiri, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru Astan Bayramov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müstəqil dövlətçilik tariximizin parlaq səhifəsidir”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Samir Kərimli “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ənənələri müstəqil Azərbaycanda”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti, Karyera mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ermənilərə qarşı mübarizəsi”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Zöhrə Qafarova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin maarif və mədəniyyət sahəsində tədbirləri”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II kurs tələbəsi Tacir Əlizadə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin xarici siyasəti və tarixdə yeri” məruzələri ilə çıxış edərək Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranma tarixi və keçdiyi yol haqqında geniş məlumat verdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycan xalqı zəngin və şərəfli dövlətçilik tarixinə malikdir. Bu tarixin ən mühüm səhifələrindən birini 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması və olduqca mürəkkəb şəraitdə 23 aylıq fəaliyyəti təşkil edir. Bu gün müasir müstəqil Azərbaycan dövləti Xalq Cümhuriyyətinin tarixi və siyasi varisidir. Xalq Cümhuriyyətinin yaratdığı ənənələr xalqımızın zəngin dövlətçilik təcrübəsinin mühüm tərkib hissəsini təşkil edir. Heç də təsadüfi deyil ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev hər zaman Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə xüsusi ehtiram göstərib və Cümhuriyyət tarixinin, irsinin öyrənilməsini vacib sayıb. Bu siyasi ənənə Ulu öndərimizin layiqli davamçısı olan Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən siyasət nəticəsində ölkəmiz yeni nailiyyətlər qazanaraq güclü və nüfuzlu dövlətlər sırasında öz mövqeyini daha da möhkəmləndirdi. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi isə zəngin dövlətçilik tariximizin ən böyük qələbəsidir.

SSU HOSTS AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON "BRIGHT PAGE OF OUR HISTORY - AZERBAIJAN DEMOCRATIC REPUBLIC"
103 years have passed since the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic, the first democratic state in the East. The Azerbaijani state, which declared its independence on May 28, 1918, has carried out many historically significant works during its 23 months of existence. This day is celebrated every year as the Republic Day. As everywhere in the country, a series of events are held at Sumgayit State University. On May 27, in connection with the Republic Day, an online scientific-practical conference was held on "The bright page of our history - the Azerbaijan Democratic Republic".
Opening the conference, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, greeted the participants and congratulated our people on May 28 - Republic Day. He noted that the liberation of our lands from occupation by war last year was a great military-political success in the modern and independent history of our people. In this battle, Mr. Ilham Aliyev crushed the enemy's head with an iron fist! Thus, the glorious history of victory in the history of modern Azerbaijan was written. As a result of resolving the 200-year-old conflict, we have reaffirmed ourselves as a victorious nation and an invincible state.
Then the rector spoke in detail about the Azerbaijan Democratic Republic, which was established for the first time in the Muslim East as an independent state and lasted only 23 months. He noted that the Azerbaijan Democratic Republic is one of the brightest pages not only in Azerbaijan, but also in the history of the Turkic world, the Muslim world and the East as a whole. The newly established Azerbaijan Democratic Republic has honorably fulfilled its difficult historical task. Azerbaijan regained its independence at the end of the 20th century and managed to preserve its sovereignty. Returning to power for the second time, national leader Heydar Aliyev took decisive measures to protect the statehood of Azerbaijan and established lasting socio-political stability in the country. Thus, the modern independent Azerbaijani state, a masterpiece of Heydar Aliyev, was established and embarked on a path of rapid development.
At present, Azerbaijan is achieving new successes under the leadership of President Ilham Aliyev, a worthy successor of the political course of our great leader Heydar Aliyev. . By the orders of the head of state, 2018 has been declared the "Year of the People's Republic of Azerbaijan" in our country, and the 100th anniversary of the People's Republic of Azerbaijan has been solemnly celebrated. Our people celebrate May 28 - Republic Day, the day of the establishment of the Republic, as a national holiday this year as well.
The rector also noted that one of the obvious examples of the ADR's great appreciation for the place and leaders in our history is the erection of the "Declaration of Independence" monument in Baku, the construction of the Flag Square in honor of the tricolor flag of Azerbaijan.
Later the speakers delivered speech accordingly: Astan Bayramov, Head of the Department of Folklore studies SRL, Professor of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods on "Azerbaijan Democratic Republic is a bright page in the history of our independent statehood", Amirkhan Isayev, Associate Professor of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, Head of the Career Center, "The Struggle of the Azerbaijan Democratic Republic against the Armenians", Zohra Gafarova, Senior Lecturer of the Azerbaijan and Foreign Literature Department, "Measures of the Azerbaijan Democratic Republic in Education and Culture", Student Tacir Alizadeh made a report on "Foreign policy and the place of the Azerbaijan Democratic Republic in history". They gave detailed information about the history of the Azerbaijan Democratic Republic and its path and noted that the Azerbaijani people have a rich and glorious history of statehood. One of the most important pages of this history is the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic on May 28, 1918 and its 23-month activity in very difficult conditions. Today, the modern independent Azerbaijani state is the historical and political successor of the Democratic Republic. The traditions created by the People's Republic are an important part of the rich statehood experience of our people. It is no coincidence that the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev has always had a special respect for the Azerbaijan Democratic Republic and considered it important to study the history and heritage of the Republic. This political tradition is successfully continued by President Ilham Aliyev, a worthy successor of our great leader.