SDU-nun Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsi ilə Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirliyinin Təhsil Müşavirliyinin birgə təşkilatçılğı ilə 28 May - Respublika Gününə həsr olunmuş vebinar keçirildi
Mayın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsi və Türkiyənin Azərbaycandakı Təhsil Müşavirliyinin birgə təşkilatçılğı ilə 28 May - Respublika Gününə həsr olunmuş “Müsəlman Şərqinin ilk demokratik respublikası – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” adlı vebinar keçirildi.
Vebinarı giriş sözü ilə açan SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev iştirakçıları salamlayaraq, ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin tarixi kəlamında vurğuladığı kimi, Azərbaycan və Türkiyənin 2 dövlət bir millət olduğunu nəzərə çatdıraraq tədbirin TC-nin Azərbaycandakı Səfirliyinin Təhsil Müşavirliyi ilə birgə keçirilməsindən məmnunluğunu bildirdi. Türkiyə Cümhuriyyətinin Azərbaycandakı səfirinin Mətbuat və mədəniyyət müşaviri Hüseyin Altınalanı, Sakarya Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müəllimi dr.Nurbanu Bulguru, Bülent Ecevit Universitetinin Türk dili və ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Gül Banu Dumanı salamladı. Tədbir iştirakçılarına SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını və 28 May Respublika Günü münasibətilə təbriklərini çatdırdı. Birgə tədbir keçirilməsini qəbul edib imkan yaratdığına görə TC-nin Azərbaycandakı səfiri Dr.Cahit Bağcıya təşəkkürümüzü çatdırmağı xahiş etdi və vebinar iştirakşılarını salamlamaq üçün sözü Türkiyə Cümhuriyyətinin Azərbaycandakı Səfirliyinin Mətbuat və mədəniyyət müşaviri Hüseyin Altınalana verdi. Müşavir də öz növbəsində belə bir bayram tədbirinin birgə keçirilməsi təklifinə görə SDU rəhbərliyinə təşəkkür etdi, tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Azərbaycan –Türkiyə qardaşlığına, son illərdə əlaqələrin çox yüksək səviyyədə olduğuna diqqəti çəkdi, tədbirdə iştirakdan məmnunluğunu bildirərək, bayram münasibətilə hamını təbrik etdi.
Sonra çıxış üçün söz “Müsəlman Şərqinin ilk demokratik respublikası – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” mövzusunda vebinarın əsas məruzəçisi SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimova verildi. Ş.Səlimov xronoloji olaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaranması, fəaliyyəti, Azərbaycan tarixində rolu, əhəmiyyəti, süqutu, yenidən bərpası barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verdi. 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Milli Şurasının iclasında İstiqlal Bəyannaməsi qəbul edildiyi və AXC-nin yaranması ilə xalqımızın çar Rusiyasının bir əsrdən artıq davam edən müstəmləkə əsarətindən azad olduğu, Şərqin ilk demokratik respublikasının təməlinin qoyulduğu, AXC-nin 23 aylıq fəaliyyəti dövründə xalqın milli mənlik şüurunu özünə qaytardığı, onun öz müqəddəratını təyin etməyə qadir olduğunu nümayiş etdirdi. Elm, təhsil, siyasət, dil, ədəbiyyat, səhiyyə, demokratik qanunlar, milli ordu, milli valyuta və s. sahələrdə aparılan islahatların, veilmiş qərarlar və qanunların qısa zamanda demokratik dövlətimizin, müstəqil AXC-nin beynəlxalq miqyasda varlığını bəlli etdiyini diqqətə çatdırdı.
Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirliyinin Mətbuat və mədəniyyət müşaviri prof.Hüseyin Altınalan “Azərbaycan–Türkiyə münasibətləri”mövzusunda çıxış edərək, tarixi köklərə və qardaşlığa həmrəyliyə söykənən, Azərbaycan və Türkiyə əlaqələrindən danışaraq siyasi, iqtisadi, humanitar, hərbi və digər sahələrdə qazanılan uğurlara diqqət çəkdi. Hazırda iki ölkə arasında münasibətlərin geostrateji səviyyədə olduğunu qeyd etdi. Hər zaman Qarabağ məsələsində türk xalqının Azərbaycanın yanında olduğunu, onun haqq işinə dəstək verdiyini, 44 günlük Vətən müharibəsində Qələbəyə Azərbaycan xalqının sevindiyi qədər Türkiyə xalqının da sevindiyini bildirdi. Heç bir qüvvə Türkiyə - Azərbaycan birliyini sarsıda bilməz. Müşavir hər iki ölkə və region üçün əhəmiyyət daşıyan Bakı-Tibilisi-Ceyhan, Bakı-Tibilisi-Ərzurum, eləcə də TANAP layihələri haqqında da danışdı,onların əhəmiyyətini vurğuladı, informasiya cəbhəsində Azərbaycana Türkiyə tərəfindən göstərilən dəstək, dezinformasiyaların qarşısının alınmasındakı həyata keçirilən fəaliyyəti haqqında danışdı.
Sonra “Azərbaycanın müstəqilliyi dövründə həyata keçirilən beynəlxalq təhlükəsizlik siyasəti” mövzusunda Sakarya Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının professoru Nurbanu Bulgur, “1918-ci ildən bu günə Azərbaycanın xarici siyasətində dönüş” mövzusunda Bülent Ecevit Universitetinin Türk dili və ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Gül Banu Duman çıxış etdilər və mövzular ətrafında maraqlı elmi əsaslı məlumatlar verdilər.
Tədbirdə SDU-nun Filologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Hamza Şahin “Azərbaycan – Türkiyə qardaşlığı”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin I kurs magistrantı Ceyhun Əsgərov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müstəqilliyinin qorunmasında Türkiyənin rolu” mövzularında təqdimatla çıxış etdilər.
Dos.Qafar Atayev çıxış edənlərə təşəkkür etdi, söylənilən fikirləri ümumiləşdirərək dostluq və qardaşlığa söykənən qədim tarixə malik, möhkəm təməllər üzərində qurulmuş Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin, dövlətlərarası münasibətlərimizin bugünkü yüksək səviyyəyə çatmasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikasının Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın misilsiz rolu olduğunu söylədi. Qardaş ölkənin Azərbaycanın əzəli torpaqlarının işğaldan azad edilməsi uğrunda haqq işimizə hərtərəfli dəstəyinin xalqımız tərəfindən yüksək qiymətləndirdiyini bildirdi.
Uzun illər Sovet İmperiyası əsarətində yaşamasına baxmayaraq, XX əsrin sonlarında SSRİ-nin dağılması ilə yaranan tarixi şərait nəticəsində Azərbaycan dövləti müstəqillyini bərpa etdi. 1991-ci il oktyabrın 18-də “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktının qəbul edilməsi ilə xalqımız 1920-ci ilin aprelində itirdiyi istiqlalına yenidən qovuşdu, dövlətimizin müstəqillyinin qorunub-saxlanılması ümummilli lider Heydər Əliyevin 15 iyun 1993-cü ildə hakiməyyətə qayıdışı ilə bağlı idi. Prorektor dövlətimizin müstəqillyinin əbədi, dönməz olduğunu bir daha dünyaya elan etdiyini bildirdi. Azərbaycan Respublikası özünün qədim dövlətçilik ənənələrinə sadiqliyini göstərərək, Xalq Cümhuriyyətinin siyasi və mənəvi varisi olmaqla, onun üçrəngli bayrağını, gerbini, himnini qəbul etdi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəqillik konsepsiyası Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin əldə etdiyi uğurlar vəhdət təşkil edir. Azərbaycan xalqının birliyi, Müzəffər Ali Baş Komandanın dəmir iradəsi, sarsılmaz qətiyyəti, Şanlı Ordumuzun qəlbi vətən eşqi ilə dolub-daşan qüdrətli hərbiçiləri sayəsində 44 günlük müharibədə Ermənistanı məğlub edərək torpaqlarımızı işğaldan azad etdik. Bu il sevinc, qurur hissi ilə 28 May Respublika Gününü Azərbaycanımızın ərazi bütövlüyü şəraitində qeyd edirik.
Sonda bir daha 28 May Respublika Günü münasibətilə hamının bayramı təbrik edildi. tədbir “Bir dəfə yüksələn bayraq bir daha enməz!, Yaşasın Azərbaycan xalqı!, Yaşasın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev, Yaşasın TC-nin Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğan!, Yaşasın Azərbaycan Türkiyə qardaşlığı!” şüarları ilə başa çatdı.

Home | News | WEBINAR DEDICATED TO MAY 28 - REPUBLIC DAY ORGANIZED BY THE DEPARTMENT OF INTERNATIONAL COOPERATION AND FOREIGN STUDENTS OF SSU AND THE EDUCATION COUNCIL OF THE TURKISH EMBASSY IN AZERBAIJAN
Yerləşdirilmə tarixi : 28 May 2021 17:39
WEBINAR DEDICATED TO MAY 28 - REPUBLIC DAY ORGANIZED BY THE DEPARTMENT OF INTERNATIONAL COOPERATION AND FOREIGN STUDENTS OF SSU AND THE EDUCATION COUNCIL OF THE TURKISH EMBASSY IN AZERBAIJAN
On May 27, the Department of International Cooperation and Foreign Students of Sumgayit State University and the Education Council of Turkey in Azerbaijan jointly organized a webinar entitled "The first democratic republic of the Muslim East - the Azerbaijan Democratic Republic" dedicated to May 28 - Republic Day.
Opening the webinar, SSU Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Gafar Atayev greeted the participants and emphasized the historical words of our national leader Heydar Aliyev: “Azerbaijan and Turkey are two states and one nation”. He expressed satisfaction with the fact that the event was held jointly with the Education Council of the Embassy of the Republic of Turkey in Azerbaijan and greeted Huseyn Altinalan, Press and Culture Adviser to the Ambassador of Azerbaijan, Dr. Nurbanu Bulgur, Lecturer of the Department of International Relations of Sakarya University, and Gul Banu Duma, Associate Professor of the Department of Turkish Language and Literature at Bulent Ecevit University.
Rector of SSU Professor Elkhan Huseynov conveyed greetings and congratulations on the occasion of May 28 Republic Day to the participants of the event. He thanked Dr. Cahit Bagci, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan, for hosting the joint event and gave the floor to Huseyin Altinalan, Press and Culture Counselor of the Embassy of the Republic of Turkey in Azerbaijan to greet the webinar participants.
In turn, the adviser thanked the SSU leadership for the proposal to hold such a joint event, greeted the participants, noted the high level of relations between Azerbaijan and Turkey in recent years, expressed satisfaction with the participation in the event and congratulated everyone on the holiday.
Then the floor was given to Professor Shirkhan Salimov, Head of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, Faculty of History and Geography, SSU, the main speaker of the webinar on "The first democratic republic of the Muslim East - the Azerbaijan Democratic Republic."
Prof. Salimov gave detailed information to the participants of the event about the establishment, activity, role, importance, collapse and restoration of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) in the history of Azerbaijan.
Prof. Huseyin Altinalan, Press and Culture Counselor of the Turkish Embassy in Azerbaijan, spoke on "Azerbaijan-Turkey relations" and drew attention to the achievements in political, economic, humanitarian, military and other fields, based on historical roots and solidarity in brotherhood. He noted that currently the relations between the two countries are at a geostrategic level. He said that the Turkish people have always stood by Azerbaijan in the Karabakh issue, supported its cause, and the Turkish people rejoiced in the victory in the 44-day war as much as the Azerbaijani people rejoiced. No force can shake the Turkish-Azerbaijani unity. He also spoke about the Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum, as well as TANAP projects, which are important for both countries and the region.
Then, Professor Nurbanu Bulgur spoke on "International security policy in the period of Azerbaijan's independence", Gul Banu Duman, Associate Professor of Turkish Language and Literature at Bulent Ecevit University, spoke on "A turning point in Azerbaijan's foreign policy from 1918 to the present" and provided interesting scientific information.
Afterwards Hamza Shahin, a fourth-year student of the Faculty of Philology of SSU, made a presentation on "Azerbaijan-Turkey brotherhood", Jeyhun Asgarov, a first-year master's student at the Faculty of History and Geography, made a presentation on "Turkey's role in protecting the independence of the Azerbaijan Democratic Republic."
Assoc. Prof. Gafar Atayev thanked the speakers and said that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan had an unparalleled role in the development of Azerbaijan-Turkey relations, which have an ancient history based on friendship and brotherhood. . He noted that our people highly appreciate the comprehensive support of the brotherly country to our just cause for the liberation of the ancient lands of Azerbaijan.
Despite living in slavery in the Soviet Empire for many years, the Azerbaijani state regained its independence as a result of the historical conditions created by the collapse of the USSR in the late twentieth century. With the adoption of the Constitutional Act "On the State Independence of Azerbaijan" on October 18, 1991, our people regained the independence it lost in April 1920. He noted that the preservation of the independence of our state was connected with the return of national leader Heydar Aliyev to power on June 15, 1993, and once again declared to the world that the independence of our state is eternal and irreversible. Demonstrating its commitment to the ancient traditions of statehood, the Republic of Azerbaijan, being the political and spiritual successor of the Azerbaijan Democratic Republic, adopted its tricolor flag, coat of arms and anthem. The concept of independence of the national leader Heydar Aliyev unites the achievements of our country under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. Thanks to the unity of the Azerbaijani people, the iron will of the Supreme Commander-in-Chief, the unshakable determination, the mighty soldiers of our Glorious Army, whose hearts are full of patriotism, we defeated Armenia in the 44-day war and liberated our lands from occupation. This year, we celebrate the Republic Day on May 28 with joy and pride in the context of the territorial integrity of Azerbaijan.
At the end, everyone's holiday was congratulated on the occasion of the Republic Day on May 28, the event ended with slogans: “Once the flag is raised, it will never fall again !”, “Long live the people of Azerbaijan !”, “Long live the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev”, “Long live the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan!”, “Azerbaijan-Turkey brotherhood!”.