Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri cənab Emin Əmrullayev 8 may 2021-ci il tarixində "İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə" F-215 nömrəli əmr imzaladı. Həmin əmrdə qeyd edilir ki, respublikamızın ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinin rəhbərləri 2020–2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının qüvvədə olan normativ sənədlər əsasında təşkilini təmin etməli, rəhbərlik etdikləri təhsil müəssisələrində imtahan qərargahı yaratmalıdırlar. İmtahan qərargahına daxil olan hər bir şikayət çevik araşdırılmalı, imtahanların təşkilində və gedişində nöqsanlara yol vermiş şəxslər barədə mövcud qanunvericiliyə uyğun tədbirlər görülməlidir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov bu əmrin icrasının təmin edilməsi məqsədilə " 2020–2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə" müvafiq əmr imzalayıb. Qeyd edək ki, sözügedən əmrdə xüsusi karantin rejimi şəraitində təşkil olunan və keçirilən yaz semestrinin imtahan sessiyası üzrə təhsilalanların cari və aralıq qiymətləndirilməsi zamanı SDU-nun Elmi Şurasının 02.10.2020-ci il tarixli iclasının qərarı ilə tələbələr üçün elan olunan güzəştlərin tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur. Belə ki, həmin güzəştlərə universitetlərdə xüsusi karantin rejiminin tətbiqini və bölgələrdən distant təhsilə qoşulma imkanlarının məhdudluğunu nəzərə alaraq, davamiyyətə görə tətbiq olunan 50%-lik limit ləğv olunur və bütün tələbələr imtahanlara buraxılır. Əvvəlcədən müəyyən edilmiş sərbəst işlərin sayı 10-dan 2- yə endirildi. Semestr ərzində müəyyən səbəblərdən dərslərdə iştirak etməyən və yaxud heç bir bal toplamayan tələbələrə imtahana giriş balı kimi 20 bal, bunlardan 10 bal sərbəst işə, 10 bal isə məşğələ və laboratoriya dərslərinə görə verilir. İmtahan sualları azaldılaraq 90-a endirildi. Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində imtahan sessiyasının gedişinə nəzarət, yarana biləcək şikayətlərin yerində və operativ şəkildə həll edilməsini təmin etmək məqsədilə Sona Məhərrəmovanın rəhbərliyi ilə 8 nəfərdən ibarət apelyasiya komissiyası fəaliyyət göstərəcək. Eyni zamanda onlayn şəkildə keçirilən imtahan prossesində yarana biləcək problemlərin operativ şəkildə aradan qaldırılması məqsədilə dosent Natiq Talıbovun rəhbərliyi ilə 14 nəfərdən ibarət imtahan qərargahı yaradılmışdır.
Ümumilikdə yaz semestrinin imtahan sessiyasının şəffaf, ədalətli və obyektiv keçirilməsi SDU-nun rəhbərliyinin diqqət mərkəzindədir

Home | News | THE EXAM SESSION OF THE SPRING SEMESTER AT SSU IS BEING HELD IN A DISTANCE FORM
On May 8, 2021, the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan, Mr. Emin Amrullayev, signed Order No. F-215 "On the Organization and Conduct of Examination Sessions". The order states that the heads of higher and secondary vocational education institutions of the country must ensure the organization of the examination session of the spring semester of 2020-2021 academic year on the basis of existing normative documents, establish an Examination Headquarters in the educational institutions. Every complaint received by the Examination Headquarters should be promptly investigated, and measures should be taken in accordance with the existing legislation against those who have committed shortcomings in the organization and conduct of examinations.
Rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov signed a relevant order "On the organization and holding of the examination session of the spring semester of the 2020-2021 academic year" to ensure the implementation of this order. It should be noted that the order envisages the application of discounts for students announced by the decision of the Academic Council of SSU on 02.10.2020 during the current and interim assessment of students in the exam session of the spring semester, organized and held in a special quarantine regime. Thus, taking into account the application of a special quarantine regime at universities and the limited opportunities for distance learning from the regions, the 50% attendance limit is abolished and all students are admitted to the exams. The number of pre-determined independent work was reduced from 10 to 2. Students who do not attend classes or do not score at all during the semester are given 20 points as entrance exams - 10 points for independent work and 10 points for classes and laboratory classes. Exam questions were reduced to 90. It should be noted that an 8-member appeal commission headed by Sona Maharramova will operate at Sumgayit State University to monitor the examination session and ensure the timely and prompt resolution of possible complaints. At the same time, in order to promptly eliminate the problems that may arise in the online examination process, a 14-member examination staff was established under the leadership of Associate Professor Natig Talibov.
In general, the transparent, fair and objective conduct of the exam session of the spring semester is in the focus of the leadership of SSU.