SDU-nun tələbələrdən ibarət komandası beynəlxalq olimpiadada diploma layiq görüldü
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti dünyanın aparıcı ali təhsil müəssisələri ilə ikitərəfli əməkdaşlıqla, beynəlxalq təhsil proqramlarında iştirakı, müxtəlif elm-təhsil qurumları ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsi, beynəlxalq assosiasiyalarda təmsil olunmaqla, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirlik və nümayəndəlikləri, eləcə də beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq etməklə əlaqələrini genişləndirir. 2015-ci ildə SDU ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti (UDNTU) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanmışdır. Bundan başqa, SDU və UDNTU Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının həmsədr universitetləridir. Universitet tələbələri qarşılıqlı olaraq təşkil olunmuş elmi konfranslarda, olimpiadalarda, festivallarda, sərgilərdə, yay məktəbində iştirak etmiş və uğurlar qazanmışlar.
Cari ilin may ayının 24-də növbəti dəfə UDNTU-da qarışıq (əyani və distant) formatda prof. K.F.Boqatıx adına Kimya texnologiyasının proses və aparatları fənnindən IV beynəlxalq tələbə olimpiadası keçirilmişdir.
Olimpiadada ümumilikdə Rusiya Federasiyasından (Moskva, Sankt-Peterburq, İrkutsk, Yekatirinburq, Samara, Perm, Yaroslavl, Qroznı, Tver, Tomsk, Kazan, Salavat və UFA), Azərbaycan (Sumqayıt), Qazaxıstan (Atırau), Özbəkstan (Fərqanə), Afrika ölkələri və Kubadan 20 komandada 69 tələbə iştirak etmişdir.
Olimpiadaya SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsi Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan 311 saylı qrupun tələbələri: Qönçə Əhmədova, Nərmin Xasıyeva, 312 saylı qrupun tələbəsi Solmaz Məhəmmədzadədən ibarət komanda ilə qatılmışdı. Komanda olimpiadanın diplomuna layiq görülmüş, yüksək səviyyədə iştiraka görə UDNTU-nun rektoru dos.Oleq Baulin tərəfindən universitetimizin rektoru professor Elxan Hüseynovun adına təşəkkür məktubu göndərilmişdir.

Home | News | THE STUDENT TEAM OF SSU AWARDED A DIPLOMA AT THE INTERNATIONAL OLYMPIAD
Today, Sumgayit State University (SSU) cooperates with the world's leading universities, participates in international educational programs, implements joint projects with various scientific and educational institutions, is represented in international associations, In 2015, a cooperation agreement was signed between SSU and Ufa State Oil Technical University (USOTU). In addition, SSU and USOTU are co-chairs of the Russian-Azerbaijani Association of Higher Education Institutions. University students participated in scientific conferences, Olympiads, festivals, exhibitions, summer schools and achieved success.
On May 24 of the current year, the IV International Student Olympiad on "Chemical Technology Processes and Apparatus" was held in USOTU named after prof. K.F. Bogatykh in mixed (visual and distance) format. In general, 69 students from 20 teams participated in the Olympiad from the Russian Federation (Moscow, St. Petersburg, Irkutsk, Yekaterinburg, Samara, Perm, Yaroslavl, Grozny, Tver, Tomsk, Kazan, Salavat and UFA), Azerbaijan (Sumgayit), Kazakhstan (Atyrau), Uzbekistan (Fergana), Africa and Cuba.
Students of group 311 of the Faculty of Chemistry and Biology of SSU, majoring in Chemical Engineering Goncha Ahmadova, Narmin Khasiyeva, student of group 312 Solmaz Mahammadzadeh participated in the Olympiad.
The team was awarded a diploma of the Olympiad, and the rector of USOTU, docent Oleg Baulin, sent a letter of thanks to the rector of our university, Professor Elkhan Huseynov, for high-level participation.