РИНЦ eLibrary.ru elektron məlumat bazasından istifadə qaydaları üzrə təlimlərin yekun tədbiri keçirildi
İyunun 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Rusiya Elmi İstinad İndeksi (РИНЦ) eLibrary.ru elektron məlumat bazasından istifadə qaydaları üzrə təlimlərdə iştirak edən dinləyicilərlə “SDU əməkdaşlarının РИНЦ eLibrary.ru beynəlxalq məlumat bazasının və Science İndex sisteminin istifadəçisi olmaqla əldə etdikləri üstünlüklər və yaxın perspektivdə fakültələr üzrə təlimçilərin vəzifələri” adlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə sözügedən təlim iştirakçıları çalışdıqları fakültələrdə gördükləri işlər barədə hesabatla çıxış etdilər, əldə olunan üstünlük və yaxın perspektivdə qarşıda duran məqsəd və məsələlər haqqında müzakirələr apardılar.
Tədbirdə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək eLibrary.ru-da istifadəçi qismində və “Science Index” sistemində müəllif qismində qeydiyyatdan keçməyin, РИНЦ platformasında elmi yenilikləri, müasir elm dünyasında böyük nüfuza malik elmi jurnallar haqqında məlumatları mütəmadi olaraq izləməyin, bu jurnallarda nəşr olunan məqalələr ilə tanış olmağın, onlara rəy vermək və bir müəllif olaraq onlarda məqalə çap etdirməyin zəruri olduğunu əməkdaşların diqqətinə çatdırdı.
Sonda təlim iştirakçılarına rektor prof. Elxan Hüseynov tərəfindən imzalanmış sertifikatlar təqdim edildi. Sertifikat alan dinləyicilərə digər fakültə əməkdaşlarına müvafiq təlimləri keçmək öhdəlik və səlahiyyəti verilir.
Qeyd edək ki, təlimlər SDU-nun rektoru prof. E.B.Hüseynovun 16.03.2021-ci il tarixli R-13/1 saylı əmrinə əsasən keçirilmişdir.

THE FINAL EVENT OF THE TRAINING WAS HELD ON THE RULES OF USING THE ELECTRONIC DATABASE RINC eLibrary.ru
On June 9, Sumgayit State University hosted an event on “Advantages of SSU employees as users of the international database RINC eLibrary.ru and Science Index system and the missions of faculty trainers in the near future" with the participants of the training "Rules of using the Russian Scientific Reference Index (RINC) eLibrary.ru electronic database".
At the event, the participants made a report on the work done at the faculties, discussed the advantages gained and the issues facing in the near future.
Speaking at the event, Vice-Rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov, informed the staff that it was necessary to register as a user on eLibrary.ru and as an author of the Science Index system, to regularly follow scientific innovations on the RINC platform, information about scientific journals of great prestige in the world of modern science, to get acquainted with the articles published in these journals, to comment on them and to publish articles in them as an author.
In the end, the certificates signed by the rector prof. Elkhan Huseynov were presented to participants. Certified faculty members are empowered to provide relevant training to other faculty members.
It should be noted that the trainings were conducted in accordance with the order No. R-13/1 dated 16.03.2021 by the rector of SSU prof of E.B. Huseynov.