Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr “Free us from landmines” Beynəlxalq gənclər konfransında iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 14 İyun 2021 11:46
SDU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr “Free us from landmines” Beynəlxalq gənclər konfransında iştirak etdilər
İyunun 11-də Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Bizi minalardan xilas edin” (Free us from landmines) adlı Beynəlxalq gənclər konfransı keçirildi. Konfransın əsas mövzusu işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Ermənistan tərəfindən yerləşdirilmiş minalara dair xəritələrin bu günə qədər Azərbaycana təqdim edilməməsi və bunun davamlı olaraq insan tələfatına səbəb olması idi.
Konfransda əvvəlcə peşə vəzifələrini yerinə yetirərkən iyunun 4-də Kəlbəcər rayonu ərazisində minaya düşərək həlak olan jurnalistlər: Sirac Abışov və Məhərrəm İbrahimov daxil olmaqla, mina terroru qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra ADA Universitetinin icraçı prorektoru Fariz İsmayılzadə, Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərov, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin idarə rəisi Cəfər Hüseynzadə, ANAMA təşkilatının şöbə müdiri Elnur Qasımov, tanınmış sosial bloger Adnan Hüseyn, Türkiyə Gənclər Fondunun rəhbəri Enes Eminoğlu və xarici ölkələrdən olan digər natiqlər çıxış etdilər. Onlar Ermənistanın beynəlxalq səviyyədə hərbi cinayət kimi qəbul edilən mina xəritələrini Azərbaycana təhvil verməkdən imtina etməsini pisləyərək, gələcək təhlükəsizliyin təmin edilməsi, məcburi köçkün vətəndaşlarımızın öz torpaqlarına qayıtması və işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızın bərpa işlərinin aparılması mövzularını müzakirə etdilər.
Tanınmış bloger Adnan Hüseyn çıxışında post-münaqişə dövründə Azərbaycanın haqq səsinin beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılmasında sosial şəbəkələrdə fəallığın vacibliyini vurğuladı.
Konfrans iştirakçılarının Ermənistanın bu əməllərinə görə beynəlxalq məhkəmələrdə məsuliyyətə cəlb edilməsi, ərazilərin minalardan təmizlənməsi üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq,həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında gənclərin oynaya biləcəyi rol və s. qəbildən olan çoxsaylı sualları panelistlər tərəfindən ətraflı cavablandırıldı.
Azərbaycanın aparıcı gənclər təşkilatları, beynəlxalq gənclər təşkilatlarının yerli nümayəndəlikləri, azərbaycanlı və xarici tələbələr və eləcə də xarici ölkələrin bir sıra gənclər təşkilatlarının nümayəndələrinin də canlı və onlayn şəkildə qatıldıqları konfransda Azərbaycanın haqlı mövqeyinə dəstək nümayiş etdirilərək, Ermənistanın regionda sülhə əngəl törədən əməllərindən çəkinməsi üçün səylərin birləşdirilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Hibrid şəkildə təşkil edilən tədbirə Azərbaycandan və xarici ölkələrdən ümumilikdə 300-dən çox iştirakçı qatılmışdır. Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsil alan əcnəbi tələbələrdən Ramazan Yurdadoğ (Türkiyə, Psixologiya, IV kurs), Mehmet Sabri Tonbul (Türkiyə, Psixologiya, IV kurs), Ömər Faruk Özavcı (Türkiyə, Psixologiya, IV kurs), Garıbova Leila (Gürcüstan, İngilis dili müəllimliyi, II kurs), İsmailova Fidan (Gürcüstan, Tarix müəllimliyi, II kurs), Bairamova Malak (Gürcüstan, Kimya və biologiya müəllimliyi) tədbirdə onlayn formatda iştirak etdilər.

INTERNATIONAL STUDENTS STUDYING AT SSU PARTICIPATED IN THE INTERNATIONAL YOUTH CONFERENCE "FREE US FROM LANDMINES"
On June 11, the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan and ADA University jointly organized an international youth conference entitled "Free us from landmines". The main topic of the conference was that maps of mines planted by Armenia in our liberated territories have not been submitted to Azerbaijan so far, and this has led to continuous casualties.
At the conference, a minute of silence was observed in memory of the victims of the mine terror, including journalists Siraj Abishov and Maharram Ibrahimov, who were killed by a landmine on June 4 in the Kalbajar region.
Then ADA University Executive Vice-Rector Fariz Ismayilzade, Youth Foundation Executive Director Farid Jafarov, Department head of Azerbaijan Ministry of Foreign Affairs Jafar Huseynzade, ANAMA Department Head Elnur Gasimov, well-known social blogger Adnan Huseyn, Turkish Youth Foundation Head Enes Eminoglu and others from abroad speakers spoke. They condemned Armenia's refusal to hand over mine maps, which are considered an international war crime, to Azerbaijan, and discussed issues of future security, the return of our IDPs to their lands and the restoration of our liberated lands.
Well-known blogger Adnan Huseyn stressed the importance of being active on social networks in bringing the true voice of Azerbaijan to the attention of the international community in the post-conflict period.
The participants of the conference discussed the actions of young people in bringing Armenia to justice in international courts, international cooperation in demining, the role of youth in conveying the truth to the world community, etc. Numerous questions of this kind were answered in detail by the panelists.
The conference, which was attended live and online by leading Azerbaijani youth organizations, local representatives of international youth organizations, Azerbaijani and foreign students, as well as representatives of a number of foreign youth organizations , demonstrating support for Azerbaijan's just position at the conference, they stressed the importance of uniting efforts to prevent Armenia's actions that hinder peace in the region.
The hybrid event was attended by more than 300 participants from Azerbaijan and abroad. Ramazan Yurdadog (Turkey) 4th year student of Psychology from Sumgayit State University, Mehmet Sabri Tonbul (Turkey) 4th year student of Psychology, Omar Faruk Ozavci (Turkey) 4th year student of Psychology, Garibova Leila (Georgia) 2nd year English teacher, Ismailova Fidan (Georgia) History teacher 2nd year, Bairamova Malak (Georgia) Chemistry and Biology 2nd year and other international students participated in the online format.