Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun tələbələri UDNTU-nun təşkil etdiyi “Qara Qızıl” mövzusunda keçirilən III Beynəlxalq tərcümə olimpiadasında iştirak etdilər və qalib oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 21 İyun 2021 13:10
SDU-nun tələbələri UDNTU-nun təşkil etdiyi “Qara Qızıl” mövzusunda keçirilən III Beynəlxalq tərcümə olimpiadasında iştirak etdilər və qalib oldular
Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri: Kimya və biologiya fakültəsinin I kurs magistrantı Kamal Orucov və I kurs tələbəsi Emilya Aslanova Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin təşkilatçılığı ilə martın 20-də keçirilmiş onlayn formatda “Qara Qızıl” III Beynəlxalq Tərcümə Olimpiadasının qalibləri oldular.
Əməkdaş universitetlərin tələbə və müəllimlərinin diqqətini tərcümə, dillərarası vasitəçiliyə cəlb etmək, habelə Rusiya Federasiyası və digər dövlətlər miqyasında universitetlərarası əlaqələri genişləndirmək məqsədi daşıyan bu olimpiada, təxminən 3 min sözlük mətnin ingilis dilindən rus dilinə və ya alman dilindən rus dilinə tərcümə edilməsini tələb edirdi. Kamal Orucov və Emilya Aslanova bu tapşırığın öhdəsindən gəldilər və mükəmməl tərcümə ilə uğura nail oldular.
Bununla əlaqədar olaraq, Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti adından Tədris işləri üzrə prorektor İ.Q.İbrahimov universitetin Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərovaya və kafedranın müəllimi Jalə Məmmədovaya xüsusi təşəkkür məktubu ünvanlamışdı.
Əməkdaşlarımız universitetimizdə bu ab-havanı yaradan, müəllimlərin və tələbələrin beynəlxalq müsabiqələrdə müntəzəm iştirakına həvəsləndirən və şərait yaradan rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkür etdilər. Qeyd etdilər ki, universitetimizin tələbələrinin bu kimi müsabiqələr və olimpiadalarda tez-tez iştirak etməsi və qalib olması bizim qürurumuzdur.

Home | News | SSU STUDENTS PARTICIPATED IN AND WON THE III INTERNATIONAL TRANSLATION OLYMPIAD ON "BLACK GOLD" ORGANIZED BY USOTU
Yerləşdirilmə tarixi : 21 June 2021 13:10
SSU STUDENTS PARTICIPATED IN AND WON THE III INTERNATIONAL TRANSLATION OLYMPIAD ON "BLACK GOLD" ORGANIZED BY USOTU
Students of Sumgayit State University - 1st year master student of Chemistry and Biology Faculty Kamal Orujov and 1st year student Emilya Aslanova became the winners of the III International Translation Olympiad "Black Gold" in the online format organized by Ufa State Oil Technical University on March 20.
Aimed at attracting the attention of students and teachers of partner universities to translation, interlingual mediation, as well as expanding inter-university relations across the Russian Federation and other countries, the Olympiad required the translation of about 3,000 words from English to Russian or from German to Russian. Kamal Orujov and Emilya Aslanova coped with this task and succeeded with a perfect translation.
In this regard, on behalf of Ufa State Oil Technical University, Vice-Rector for Academic Affairs I.G. Ibrahimov addressed a special letter of thanks to the head of the Department of Foreign Languages, Professor Nigar Isgandarova and teacher of the department Jala Mammadova.
Our employees thanked the rector, Professor Elkhan Huseynov, who created this atmosphere at our university, encouraged teachers and students to participate regularly in international competitions and created conditions. They noted that it is our pride that the students of our university often participate in such competitions and Olympiads and win.