SDU-nun rektoru vaksinasiya ilə bağlı tələbələri daha fəal olmağa çağırdı
Yeni növ koronavirusun ölkəmizdə ilk dəfə qeydə alındığı zamandan etibarən onun geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində dövlət tərəfindən ciddi tədbirlər həyata keçirilir. Dövlətin məqsədyönlü tədbirləri nəticəsində bu gün Azərbaycanda COVID-19 virusu ilə bağlı vəziyyət nəzarət altındadır. Hazırda ən səmərəli önləyici tədbirlərdən biri kimi əhalinin vaksinasiyası prosesi aparılır və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə görülən tədbirlər nəticəsində ölkəmiz bu baxımdan dünyada öncüllər sırasındadır. Paytaxtımızın və bölgələrin sakinləri olan gənclər vaksinasiya prosesinin vətəndaşların sağlamlığı üçün vacib olduğunu nəzərə alaraq, bu prosesdə xüsusi fəallıq nümayiş etdirirlər. Belə ki, ölkəmizdə könüllü peyvəndolunmanın minimum yaş həddi 18-ə endirildiyi gündən gənclər vaksin vurdurmaqla həm özlərini və yaxınlarını qorumuş olur, həm də bununla ölkəmizdə pandemiyanın tam səngiməsinə dəstək göstərirlər. Rektor bu istiqamətdə pandemiya şərtlərinin yüngülləşməsində, eləcə də ənənəvi təhsilin bərpa olunmasında vaksinasiyanın əhatə dairəsinin genişlənməsi zəruriliyini nəzərə alaraq, SDU ailəsinin bütün üzvlərini və tələbələri daha fəal olmağa çağırdı və bu istiqamətdə müvafiq tövsiyələrini verdi.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Birinci-vitse prezidenti Mehriban Əliyevanın ölkə vətəndaşlarının peyvənd olunmaları ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini, həmçinin Nazirlər Kabinetinin, Təhsil Nazirliyinin və digər müvafiq dövlət qurumlarının əmr, qərar və göstərişlərini əsas tutan Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi bu ali təhsil müəssisəsində fəaliyyət göstərən professor-müəllim və tədris-köməkçi heyətin, əməkdaşların, eləcə də tələbələrin peyvənd olunmalarına xüsusi diqqət və qayğı göstərir, bu vacib işi daim diqqət mərkəzində saxlayır.

THE RECTOR OF SSU CALLED ON STUDENTS TO BE MORE ACTIVE IN THE FIELD OF VACCINATION
Since the first case of the new coronavirus was registered in our country, the state has taken serious measures to prevent its widespread spread. As a result of targeted state measures, the situation with the COVID-19 virus in Azerbaijan is under control today. At present, the process of vaccination of the population is being carried out as one of the most effective preventive measures, and as a result of measures taken under the leadership of President Ilham Aliyev, our country is among the leaders in this regard. Young people, residents of our capital and regions, are particularly active in this process, taking into account the importance of the vaccination process for the health of citizens. Thus, from the day when the minimum age for voluntary vaccination in our country was reduced to 18, young people protect themselves and their loved ones by getting vaccinated, and thus support the complete suppression of the pandemic in our country. Rector called on all members of the SDU family and students to be more active in this direction, given the need to expand the scope of vaccination in mitigating the pandemic, as well as the restoration of traditional education, and gave relevant recommendations in this regard.
For information, the management of Sumgayit State University based on the instructions and recommendations of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the First Vice President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva on vaccination of citizens, as well as orders, decisions and instructions of the Cabinet of Ministers, the Ministry of Education and other relevant government agencies, pays special attention and care to the vaccination of professors and teaching staff of this higher education institution, as well as students, and always keeps this important work in the center of attention.