SDU-da ADPU-nun 100 illik yubileyinə həsr olunan onlayn formatda elmi – praktik konfrans keçirildi
İyunun 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rolu” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransda hər iki universitetin rektorları, professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, konfrans iştirakçılarını salamladı, ADPU-nun 100 illik yubileyi münasibətilə təbrik etdi və ADPU-nun Azərbaycan cəmiyyətindəki əhəmiyyətli rolundan bəhs etdi. Qeyd etdi ki, ADPU-nun 100 illik tarixinin bütöv bir mərhələsində (1969–1987-ci illər və 1993–2003-cü illər) qazanılan uğurlar bilavasitə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin unudulmaz adı və çoxşaxəli fəaliyyəti ilə bağlıdır. Ulu öndər Heydər Əliyev daim ADPU-ya yüksək qiymət vermişdir. ADPU-nun 50 illik yubileyi ilə bağlı təntənəli yığıncaqda ölkənin ali mükafatı olan "Qırmızı Əmək Bayrağı” ordenini Heydər Əliyev şəxsən universitet kollektivinə təqdim etmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2021-ci il 17 aprel tarixli Sərəncamı əsasında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100 illik yubileyi geniş miqyasda qeyd olunur. Rektor ADPU-nun 100 illik yubileyinin keçirilməsini ölkəmizdə elm və təhsilə, ömrünü gənc nəslin tərbiyəsinə, müstəqil Azərbaycanımız üçün mütəxəssislər ordusunun yetişdirilməsinə həsr etmiş insanların əməyinə göstərilən layiqli münasibətin təzahürü kimi qiymətləndirdi.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti yarandığı vaxtdan etibarən üzərinə düşən vəzifələri həmişə layiqincə yerinə yetirmiş, respublikamızla yanaşı, bir sıra digər ölkələr üçün elmi-pedaqoji kadr hazırlanması işini müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir. Ölkəmizin hərtərəfli inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verən, görkəmli alimlər və tanınmış dövlət xadimləri olan ADPU məzunları hər zaman öz peşəkarlıqları ilə seçilir. İxtisaslaşmış ali təhsil müəssisəsi kimi Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti müəllim hazırlığı sahəsində və pedaqoji təhsilin inkişafı naminə bu gün də uğurlu fəaliyyəti ilə müstəqil Azərbaycanın inkişafına töhfələrini əsirgəmir. Rektor onu da qeyd etdi ki, SDU və ADPU-da elmi-pedaqoji fikrin inkişafı sahəsində daim birgə əməkdaşlıq əlaqələri mövcud olub və bu əlaqələr bu gün də yüksək səviyyədə davam edir.
Rektor professor Elxan Hüseynov çıxışının sonunda ADPU-nun 100 illik yubileyi münasibətilə universitetin kollektivinə təbrik ünvanlayaraq, bu ali təhsil ocağına gələcək fəaliyyətində yeni-yeni uğurlar arzuladı.
ADPU-nun rektoru professor Cəfər Cəfərov ADPU-nun 100 illiyinin respublika səviyyəsində qeyd olunmasını nəzərə çatdırdı, yubileyə həsr olunan konfransın təşkili təşəbbüsünə görə SDU rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü bildirdi. Diqqətə çatdırdı ki, 1921-ci ildə cəmi 6 tələbə ilə milli dildə fəaliyyətə başlayan Pedaqoji Universitet bu gün özünün 160 mindən çox yüksəkixtisaslı məzunu ilə fəxr edir. Təkcə onu demək kifayətdir ki, AMEA-nın 11 prezidentindən 3-ü ADPU məzunudur və onlar ümumilikdə 27 il ölkəmizin elm məbədinə rəhbərlik etmişlər. Universitetdə aparılan islahatlar, yeni tədris mühitinin yaradılması və əldə olunan uğurlardan danışan rektor vurğuladı ki, həm tədris, həm maddi-texniki sahədə son 5 ildə universitetdə əsaslı yenilənmələr aparılıb və artıq xeyli müsbət nəticələr əldə edilib.Həmçinin 52 xarici universitetlə əlaqələri olan ali məktəbin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində son illərdəki böyük uğurlarından biri kimi ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universiteti ilə ikili diplom proqramı uğurla davam edir və artıq gələn ildən qəbul planının 25-dən 40-a qaldırılması nəzərdə tutulur. Yeni tədris ilindən etibarən ADPU-da MBA və SABAH magistraturasına, həmçinin iki ixtisasda bakalavr səviyyəsində ingilis bölməsinə qəbul aparılacaq. 100 illiyini geridə qoyan Pedaqoji Universitet 2025-ci il üçün hazırlanacaq inkişaf konsepsiyasında təhsilalanlara milli mənlik şüuru əsasında daha çox iki component: rəqəmsal biliklər və xarici dil kompetensiyalarının aşılanmasını hədəf kimi nəzərdə tutur. Professor Cəfər Cəfərov ölkəmizdə milli təhsilin əsaslarının yaranmasında, elm və təhsilin inkişafında xüsusi xidməti olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin və yetişdirdiyi kadrların əvəzsiz rolu olduğunu söyləyərək, onun Azərbaycan təhsilinə verdiyi töhfələrdən danışdı, bu ali təhsil ocağına yeni-yeni uğurlar arzuladı.
Daha sonra mövzu ətrafında məruzələr dinlənildi. Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rolu”, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru, Universitet Ağsaqqallar Şurasının sədri Məlikməmməd Cəbrayılov “Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rolu” mövzularında məruzə etdilər. Məruzəçilər Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin ölkəmizdə kadr hazırlığı prosesinə verdiyi töhfələrdən, yetişdirdiyi minlərlə ictimai xadimin Azərbaycan cəmiyyətindəki xidmətlərindən bəhs etdilər.
ADPU-nun məzunlarından olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin alimləri Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Cavid Məmiyev, Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Xalidə Həsənova, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova və digər natiqlər çıxış etdilər. ADPU-nun tarixi, tanınmış məzunları və universitetin respublikada pedaqoji sahədə xüsusi rolundan danışaraq, universitetin professor-müəllim heyətini, tələbə və məzunlarını 100 illik yubiley münasibətilə təbrik etdilər

SSU HOSTED AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF ASPU
On June 24, Sumgayit State University (SSU) hosted an online scientific-practical conference on "The role of the Azerbaijan State Pedagogical University in the development of science and education in Azerbaijan" dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU).
The conference was attended by rectors and professors of both universities.
Opening the conference, Rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov greeted the conference participants, congratulated them on the 100th anniversary of ASPU and spoke about the important role of ASPU in Azerbaijani society. He noted that the successes achieved in a whole phase of the 100-year history of ASPU (1969-1987 and 1993-2003) are directly related to the unforgettable name and multifaceted activity of our national leader Heydar Aliyev. National leader Heydar Aliyev has always highly appreciated ASPU. At the solemn meeting dedicated to the 50th anniversary of ASPU, Heydar Aliyev personally presented the country's highest award, the Order of the Red Banner of Labor, to the university staff. On the basis of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, dated April 17, 2021, the 100th anniversary of the Azerbaijan State Pedagogical University is widely celebrated. Rector assessed the celebration of the 100th anniversary of ASPU as a manifestation of a worthy attitude to the work of people who have dedicated their lives to science and education in our country, the education of the younger generation, the training of an army of specialists for our independent Azerbaijan.
The rector also noted that the Azerbaijan State Pedagogical University has always fulfilled its duties since its establishment, and has successfully carried out training of scientific and pedagogical staff for a number of other countries, including our republic. ASPU graduates, who have made significant contributions to the comprehensive development of our country, prominent scientists and well-known statesmen, are always distinguished by their professionalism.
At the end of his speech, Rector Professor Elkhan Huseynov congratulated the staff of the university on the occasion of the 100th anniversary of ASPU and wished the university new success in its future activities.
Rector of ASPU, Professor Jafar Jafarov noted the celebration of the 100th anniversary of ASPU at the national level, thanked the leadership and staff of SSU for the initiative to organize a conference dedicated to the anniversary. He noted that the Pedagogical University, which began operating in the national language in 1921 with only 6 students, today is proud of its more than 160,000 highly qualified graduates. Suffice it to say that 3 out of 11 presidents of ANAS are graduates of ASPU and they have led the temple of science of our country for 27 years.
Speaking about the reforms carried out at the university, the creation of a new learning environment and the successes achieved, the rector said that the university has undergone major reforms in the last 5 years in both teaching and logistics and has achieved significant positive results. As one of the great successes in the field in recent years, the dual degree program with George Washington University in the United States continues successfully, and it is planned to increase the admission plan from 25 to 40 next year. Starting from the new academic year, ASPU will accept students for MBA and SABAH master's degrees, as well as for the bachelor's degree in English in two specialties. In its development concept for 2025, the Pedagogical University, which is 100 years old, aims to instill in students two more components based on national self-awareness - digital knowledge and foreign language competencies. Rector Professor Jafar Jafarov said Sumgayit State University and its staff played an invaluable role in laying the foundations of national education, development of science and education in our country. He spoke about his contribution to Azerbaijani education and wished the university new success.
Then reports on the topic were heard: Dean of the Faculty of Philology of Sumgayit State University, Associate Professor Sevinj Hamzayeva on "The role of the Azerbaijan State Pedagogical University in the development of science and education in Azerbaijan", Professor of the Azerbaijan State Pedagogical University, Chairman of the Council of Elders Malikmammad Jabrailov on "The role of Azerbaijan State Pedagogical University in socio-political and cultural life". The speakers spoke about the contribution of the Azerbaijan State Pedagogical University to the training process in our country, the services of thousands of public figures in Azerbaijani society.
Scientists of Sumgayit State University, associate professor of Philosophy, Sociology and Political Science Javid Mamiyev, head of the department of Mathematics and its teaching methods, associate professor Khalida Hasanova, head of the department of pedagogy and psychology, associate professor Aytekin Mammadova and other speakers made speeches. Speaking about the history of ASPU, well-known graduates and the special role of the university in the pedagogical field in the republic, they congratulated the faculty, students and graduates of the university on the 100th anniversary.