SDU-da şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların xatirəsini əbədiləşdirmək üçün yaradılmış abidə kompleksinin açılışı oldu
İyunun 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin həyətində şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların xatirələrini əbədiləşdirmək üçün yaradılan abidə kompleksinin açılış mərasimi keçirildi.
Tədbirdə universitetin bir qrup professor, müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, şəhidlərin ailə üzvləri də iştirak etdilər.
Tədbirdə Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi, abidə önünə əklil və gül dəstələri qoyuldu.
Açılış mərasimində universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək şəhidliyin ən şərəfli və ali zirvə olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, şəhidlərə ən böyük abidə, əslində, qəlbimizdə ucaldılıb. Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti olaraq qürur duyuruq ki, xalqımızın ən yeni tarixini yazanların sırasında bizim də yetirmələrimiz var. Şəhid kimi, Qazi kimi! Biz gedərgiyik, onlar isə əbədidir! Bu gün Kəlbəcərdə, Laçında, Şuşada qarı-buzu yarıb səngərlərə sipər olan qazilərimizin, igidlərimizin sırasında yetirmələrimizi görmək, sosial şəbəkələrdən, internet mediadan onların səsini, xoş sözünü, qələbə müjdəsini eşitmək insanda bir başqa ovqat yaradır. Bu o deməkdir ki, biz, doğrudan da, təkcə müəllim, mühəndis, tarixçi, kimyaçı, iqtisadçı deyil, Şəxsiyyət, Vətəndaş yetişdirmişik!
Rektor onu da vurğuladı ki ,Vətən müharibəsi bizim böyük zəfərimizlə bitdi. Zəfərimizə mənəvi məna verən isə 28 il işğal altında olan torpaqlarımızı, xüsusilə siyasi və strateji əhəmiyyət daşıyan Şuşa şəhərinin hərbi döyüşlərlə azad edilməsi oldu. Beləliklə, Azərbaycan son 2 əsrlik tarixində ilk dəfədir ki, müharibədən ərazi itkisi ilə yox, ərazi bütövlüyünü bərpa edərək çıxdı. Bu qüruru bizə Ali Baş Komandan İlham Əliyev və rəşadətli Azərbaycan Ordusu yaşatdı. Bu müharibə Azərbaycan xalqının, onun Liderinin, şanlı ordumuzun gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdi. 30 ilə yaxın müddətdə səbir göstərən xalqımız, nəhayət, qələbəyə çatdı. Prezident cənab İlham Əliyevin son 17 ildə həyata keçirdiyi güclü dövlət, güclü ordu strategiyası torpaqlarımızın işğaldan azad olmasının ən başlıca səbəbidir. Azərbaycan xalqı bundan sonra da öz liderinə böyük etimad göstərərək təmkin nümayiş etdirəcək, hərbi qələbəni siyasi qələbə kimi möhkəmlədirəcək, yumruq kimi Azərbaycan Prezidentinin ətrafında birləşəcək.
Rektor onu da vurğuladı ki, İkinci Qarabağ müharibəsi tarixdə Azərbaycanın şanlı qələbəsi kimi qalacaqdır. Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu canı-qanı bahasına Ermənistan ordusunun məğlubedilməzliyi barədə illərdir formalaşdırılmış mifi 44 günə dağıtdı, bütün qüvvələri Azərbaycan xalqının iradəsi ilə hesablaşmağa vadar etdi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olundu. Azərbaycan respublikasının azadlığı, vətənimizin bütövlüyü naminə canlarından keçən igidlərimiz daima diqqət mərkəzindədirlər. Sumqayıt Dövlət Universitetində şəhidlərimiz daima anılır, şəhid ailələri ziyarət olunur, onlara qayğı və diqqət göstərilir.
Təsadüfi deyil ki, Vətən müharibəsi başlayan zaman universitetimizin tələbə və əməkdaşlarından bir qrupu da Ali Baş Komandanımız qismən səfərbərlik elan edən zaman könüllü kimi orduya yazıldılar. Onlardan bir qrupu hərbi xidmətə gedərək, müzəffər ordumuzun sıralarında düşmənə qarşı döyüşlərdə iştirak etdilər. Digərləri isə ehtiyac olmadığı üçün ordu sıralarına çağırılmadılar.
Həmçinin qeyd etmək yerinə düşər ki, birinci Qarabağ döyüşlərində iştirak edib şəhid olmuş məzun və tələbələrimizin xatirəsinə universitetin qarşısında qoyulmuş xatirə abidəsinin yaradılması və abidəyə aprel döyüşlərində və sentyabrın 27-dən başlayaraq apardığımız 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın azad olunmasında şəhid olmuş tələbə və məzunlarımızın mərmər üzərində xatirə şəkillərinin vurulması da tələbə gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsində olduqca önəmli yer tutur.
Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin, bütün yaralı əsgər və zabitlərimizə şəfa versin!
Sonra tarix və coğrafiya fakültəsinin magistrantı Həsən Əhmədov çıxış edərək qeyd etdi ki, bu gün qürur hissi ilə deyə bilərik ki, yola saldığımız 2020-ci il Azərbaycan xalqı üçün ən əlamətdar hadisələrlə, möhtəşəm yeniliklərlə yaddaqalan oldu. Ən əsası, 2020-ci il xalqımız üçün Zəfər, Qələbə ili oldu! Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müdrik siyasəti, bilavasitə rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan Ordusu erməni qəsbkarlarını torpaqlarımızdan qovdu, 30 ilə yaxın müddətdə düşmən tapdağı altında qalan əzəli ata-baba torpaqlarımız işğaldan azad olundu. 27 sentyabrda başlanan, 44 gün davam edən Vətən müharibəsi qələbəmizlə başa çatdı. Azərbaycan xalqı öz doğma torpaqlarına qovuşdu. Azərbaycanımız isə bu möhtəşəm qələbə sayəsində xalqın öz Lideri ətrafında “DƏMİR YUMRUQ” kimi birləşə bilməsi kimi bütün dünya üçün nümunə ola biləcək model ortaya qoydu. Məhz bu ideologiya möhtərəm Prezidentimizin xalqımızın öz Lideri ətrafında sarsılmaz birliyinin rəmzi kimi ifadə etdiyi “DƏMİR YUMRUQ”un ideoloji əsası oldu və qələbəmizi təmin etdi. Bu möhtəşəm günləri bizlərə yaşadan hər kəsə, ilk növbədə, Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə möcüzələri reallığa çevirən şanlı Azərbaycan Ordusuna eşq olsun! Yaşasın Azərbaycan!
Filologiya fakültəsinin 4-cü kurs tələbəsi Aynur Alıyeva “Şəhid qanı”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin 4-cü kurs tələbəsi Aliyə Əlizadə “Azərbaycan Bayrağı” şeirlərini səsləndirdilər.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşı Şəmistan Muradxanlının ifasında Xudayar təsnifi səsləndirildi. Təsnif Xudayar Yusifzadənin timsalında doğma torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş bütün şəhidlərimizin xatirəsinə həsr edildi.
Şəhid Elgün Quliyevin bacısı oğlu Əlisuvar Məmmədov “Görüşünə gəlmişəm” şeirini səsləndirdi.
Sonra şəhidlərin ailə üzvləri çıxış edərək onlara daim qayğı ilə yanaşan ölkə başçısı cənab İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevaya və universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını ifadə etdilər. Azərbaycan Ordusunun qüdrətindən, şəhidlərin döyüşlərdə göstərdikləri qəhrəmanlıqlardan, xalqla ordunun birliyindən bəhs etdilər. Vurğuladılar ki, “Şəhidlər ölməz, Vətən bölünməz”.
Universitetdə belə bir abidə kompleksinin yaradılması olduqca qürurvericidir. Şəhidlərin ömür yolu hər bir gənc üçün örnəkdir, onların əziz xatirəsi hər birimizin qəlbində əbədi yaşayacaqdır.
Klubun müdiri Xalidə Quliyeva “Azərbaycan oxusun” şeirini səsləndirdi.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin “Bu gün ölkəmiz üçün tarixi bir gündür. Xoşbəxtəm ki, biz öz Vətənimizə, doğma Qarabağımıza qayıdırıq, Qarabağımızın tacı olan Şuşaya qayıdırıq və bu torpaqlarda əbədi yaşayacağıq! Bundan sonra heç kim bizi o torpaqlardan tərpədə bilməz!” .“Qarabağ Azərbaycandır və nida” ifadəsi artıq bizim qələbəmizin rəmzi idi, rəmzinə çevrildi. Bir il bundan əvvəl mən bunu demişəm. Mən fəxr edirəm ki, mənim dediyim ifadə artıq bir milli şüara çevrildi. Bu gün böyük qürur hissi ilə deyə bilərik ki, Füzuli bizimdir, Cəbrayıl bizimdir, Zəngilan bizimdir, Qubadlı bizimdir, Ağdam bizimdir, Laçın bizimdir, Kəlbəcər bizimdir, Şuşa Bizimdir, Qarabağ bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!” fikirləri ilə yekunlaşdı.

Home | News | OPENING OF A MEMORIAL COMPLEX CREATED AT SSU TO IMMORTALIZE THE MEMORIES OF MARTYRED STUDENTS AND GRADUATES
Yerləşdirilmə tarixi : 25 June 2021 16:06
OPENING OF A MEMORIAL COMPLEX CREATED AT SSU TO IMMORTALIZE THE MEMORIES OF MARTYRED STUDENTS AND GRADUATES
On June 25, the opening ceremony of the memorial complex created to immortalize the memories of martyred students and graduates was held in the yard of Sumgayit State University.
The event was attended by a group of professors, teachers and students of the University, as well as family members of the martyrs.
At the event, the souls of our martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our Motherland were commemorated with a minute of silence, wreaths and flowers were laid at the monument.
Speaking at the opening ceremony, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, noted that martyrdom is the most honorable and highest peak. He noted that the largest monument to the martyrs was actually erected in our hearts. As the leadership, faculty and students of Sumgayit State University, we are proud that we are among the writers of the recent history of our people. Like a martyr, like a veteran! Today, in Kalbajar, Lachin, Shusha, to see our young men among the heroes, to hear their voices, kind words and good news of victory on social networks and Internet media, creates a different mood. This means that we have really brought up not only teachers, engineers, historians, chemists, economists, but also Persons and Citizens!
The rector also stressed that the Patriotic War ended with our great victory. The moral meaning of our victory was the liberation of our lands, which have been occupied for 28 years, by military battles, especially the city of Shusha, which is of political and strategic importance. Thus, for the first time in the last two centuries, Azerbaijan emerged from the war not with the loss of territory, but with the restoration of territorial integrity. This pride was given to us by the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the brave Azerbaijani Army. This war demonstrated to the whole world the strength of the Azerbaijani people, its leader and our glorious army. Our people, who have been patient for almost 30 years, have finally won. The strong state, strong military strategy implemented by President Ilham Aliyev over the past 17 years is the main reason for the liberation of our lands from occupation. The people of Azerbaijan will continue to show great confidence in their leader, show restraint, strengthen the military victory as a political victory, and unite around the President of Azerbaijan as a fist.
It should also be noted that a marble monument was erected in front of the university in memory of our graduates and students who took part in the first Karabakh war. The shooting of pictures also plays a very important role in the patriotic education of student youth.
May God have mercy on all our martyrs and heal all our wounded soldiers and officers!
Then, Hasan Ahmadov, Master of History and Geography, said that today we can proudly say that the year 2020, which we said goodbye to, was memorable for the people of Azerbaijan with the most significant events and great innovations. Most importantly, 2020 was the Year of Victory for our people! Under the wise policy and direct leadership of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the glorious Azerbaijani army expelled the Armenian invaders from our lands, and our ancient ancestral lands, which had been under enemy occupation for almost 30 years, were liberated from occupation. The 44-day Patriotic War, which began on September 27, ended with our victory. The people of Azerbaijan were reunited with their native lands. Thanks to this great victory, Azerbaijan has set a model that can serve as an example to the whole world, as the people can unite around their leader like an "iron fist." It was this ideology that became the ideological basis of the IRON FIST, expressed by our President as a symbol of the unshakable unity of our people around its Leader, and ensured our victory ! Long live Azerbaijan!
4th year student of the Faculty of Philology Aynur Aliyeva sang "Martyr"s Blood", 4th year student of the Faculty of Economics and Management Aliya Alizadeh sang "Azerbaijan Flag".
“Khudayar tesnifi” was performed by Shamistan Muradkhanli, an employee of Sumgayit State University. It was dedicated to the memory of all our martyrs who died for the freedom of our native lands in the person of Khudayar Yusifzade.
Alisuvar Mammadov, nephew of the martyr Elgun Guliyev, recited the poem "I came to see you".
Then the family members of the martyrs expressed their deep gratitude to the President Ilham Aliyev and the First Vice-President Mehriban Aliyeva and the university administration for their constant care. They spoke about the strength of the Azerbaijani Army, the heroism of the martyrs in battles, the unity of the army with the people. They stressed that "Martyrs will not die, the homeland will not be divided."
It is a great honor to create such a memorial complex at the university. The life of the martyrs is an example for every young person, their memory will live forever in the hearts of each of us.
The head of the club Khalida Guliyeva recited the poem "Let Azerbaijan sing".
The event was concluded by the statement of President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev: “Today is a historic day for our country. I am happy that we are returning to our homeland, our native Karabakh, to Shusha, the crown of our Karabakh, and we will live in these lands forever! After that, no one will be able to move us from those lands! ” The phrase "Karabakh is Azerbaijan!" was already a symbol of our victory and has become a symbol. I said that a year ago. I am proud that my statement has already become a national slogan. Today we can say with great pride that Fuzuli is ours, Jabrayil is ours, Zangilan is ours, Gubadli is ours, Aghdam is ours, Lachin is ours, Kalbajar is ours, Shusha is ours, Karabakh is ours, Karabakh is Azerbaijan!”