Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Sumqayıt Texnologiyalar Parkı arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalandı
İyunun 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) rektoru professor Elxan Hüseynovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Sumqayıt Texnologiyalar Parkının (STP) rəhbərliyi ilə görüşdü.
Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) və Sumqayıt Texnologiyalar Parkı MMC arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalandı. Memorandumu rektor professor Elxan Hüseynov və şirkətin baş direktoru Ruslan Ağabəyli imzaladılar.
Dəyirmi masa ətrafında keçən görüşdə Sumqayıt Texnologiyalar Parkı MMC-nin baş direktoru Ruslan Ağabəyli Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovu və nümayəndə heyətini salamladı, STP ilə SDU arasında səmərəli əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə etdi.
Ruslan Ağabəyli rəhbərlik etdiyi sənaye parkının fəaliyyətindən danışdı. SDU və STP arasında əməkdaşlığın gələcək perspektivlərinin əhəmiyyətini qeyd edərək müəssisələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə təkan verəcəyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, 2009-cu il dekabr ayının 22-də Prezident cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə istismara verilən STP müxtəlif istehsalat sahələri üzrə ixtisaslaşmış nəhəng zavodlar kompleksidir. STP daxili bazarın tələbatını tam ödəməklə bərabər, həm də xarici bazara məhsullar ixrac etmək qabiliyyətinə malikdir. Texnoparkın bütün zavodları Avropa istehsalı olan laboratoriyalarla təmin olunub və AZS ISO/IEC 17025-2009 standardlarına uyğun akkreditə olunub, istehsal olunmuş bütün məhsulların müvafiq sertifikatları var. STP-də ISO 9001 və OHSAS 18001 beynəlxalq standardları da tədbiq olunur. Ruslan Ağabəyli onu da qeyd etdi ki, məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, onun siyasi varisi möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin diqqəti və qayğısı sayəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti ölkənin və regionun nüfuzlu elmi-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Şəhərimizin, eləcə də regionun elmi-mədəni elitasının formalaşmasını təmin edən Sumqayıt Dövlət Universitetində kadr potensialının inkişafı üçün müxtəlif layihələr gerçəkləşdirilir, mühüm uğurlara imza atılır. Rektor professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən bu siyasət gənclərimizin peşəkar kadr kimi formalaşmasına müsbət təsir göstərir. İnanıram ki, təməli qoyulan bu əməkdaşlığımız hər iki tərəf üçün əhəmiyyətli olmaqla yanaşı, ölkəmizin kadr potensialının inkişafına böyük töhfələr verəcək.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov səmimi qəbula görə Sumqayıt Texnologiyalar Parkı MMC-nin baş direktoru Ruslan Ağabəyliyə təşəkkürünü bildirdi və qarşılıqlı əməkdaşlığın qurulmasında bu əlaqələrin yaradılmasının vacibliyindən bəhs etdi. STP-nin dünyanın qabaqcıl şirkətlərindən birinə çevrilməsi üçün tələb olunan bütün keyfiyyətlərə sahib olduğunu bildirdi.
Rektor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verdi, bu ali məktəbdə təhsilin inkişafı üçün reallaşdırılan tədbirlərdən, qazanılan uğurlardan söhbət açdı və səmərəli əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, universitetimiz bir çox müəssisələrlə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb, bunun nəticəsi olaraq tələbələrimiz ixtisaslarına uyğun olaraq təcrübədə olurlar. Bu da günün tələbinə uyğun olaraq, kadr potensialının formalaşmasına təkan verir. Rektor onu da vurğuladı ki, SDU-nun tarixində ilk dəfə olaraq 2017-ci ildən başlayaraq elmlər doktoru proqramı üzrə mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilir. SDU-nun tarixində ən böyük nailiyyətlərdən biri Elmi Şuranın vəsatəti əsasında Dissertasiya Şurasının yaradılmasıdır. Hazırda universitetdə 6 ixtisas üzrə 3 Dissertasiya Şurası fəaliyyət göstərir.
Tələbə-müəllim mobilliyindən danışan rektor bildirdi ki, SDU Rusiya−Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının üzvü və assosiasiyanın Azərbaycan tərəfdən həmsədridir. Elm və təhsil sahəsində universitetlərin əməkdaşlığının yüksəlməsinə xidmət göstərən assosiasiya, həm də ölkələrimizin intellektual potensialının artmasına kömək edir.
Elmin təhsilə, Avropa dəyərlərinə inteqrasiyası istiqamətində imza atdığı uğurlarla MDB məkanında, Türkiyədə, bir sıra Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərən elm-təhsil mərkəzləri tərəfindən də qəbul olunan universitetimiz bu gün təkcə maddi-texniki bazası, İKT-nin son naliyyətləri ilə təchiz olunmuş auditoriya, laboratoriyaları ilə deyil, nüfuzlu alimləri, tanınmış müəllimləri, mükəmməl biliklərə malik kadr potensialı, professor-müəllim heyəti ilə şöhrət qazanıb.
Adı, inkişafı Cənubi Qafqazın qüdrətli sənaye mərkəzi olan Sumqayıt şəhəri ilə bilavasitə bağlı olan, onun kadr potensialının, elmi-mədəni elitasının formalaşmasında xidmətləri olan universitetimiz bu gün də kadr potensialının inkişafı üçün layihələr gerçəkləşdirir, mühüm uğurlara imza atır.
Görüşün sonunda tərəflər arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalandı.
Sənədə əsasən SDU tələbələrinin MMC-də istehsalat təcrübəsi keçmələrinə və şirkətin texniki bazasından yararlanmalarına şərait yaradılacaq. Həmçinin istehsalat təcrübəsində fərqlənən tələbələrin elmi-tədqiqat və layihələndirmə işlərinə cəlb edilməsi, tərəflər arasında birgə elmi-nəzəri və ustad dərslərinin keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Bundan başqa, tərəflər tələbələrin texniki ixtisaslara maraqlarının artırılması üçün innovativ həllərə əsaslanan proqramların hazırlanması, tətbiq və təbliğ olunması istiqamətində də əməkdaşlıq edəcək. Əməkdaşlıq çərçivəsində sənayenin müxtəlif sahələri üzrə kadr ehtiyaclarının ödənilməsi üçün gənc peşəkarların hazırlanması, ölkənin gələcəyinə töhfə vermək istiqamətində bir sıra layihələrin həyata keçirilməsi də planlaşdırılır.

Yerləşdirilmə tarixi : 30 June 2021 14:42
On June 30, a delegation led by the rector of Sumgayit State University (SSU), Professor Elkhan Huseynov, met with the leadership of the Sumgayit Technologies Park (STP).
Sumgayit State University (SSU) and Sumgayit Technologies Park LLC signed a memorandum of cooperation.
The memorandum was signed by Rector Professor Elkhan Huseynov and General Director of the company Ruslan Aghabeyli.
During the round table meeting, Director General of Sumgayit Technologies Park LLC Ruslan Aghabeyli greeted the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov and the delegation, and expressed satisfaction with the expansion of fruitful cooperation between STP and SSU.
Ruslan Aghabeyli spoke about the activities of the industrial park he heads. Noting the importance of the future prospects of cooperation between SSU and STP, he noted that it will give impetus to the expansion of cooperation between enterprises. He noted that STP, launched on December 22, 2009 with the participation of President Ilham Aliyev, is a huge complex of plants specializing in various industries. STP not only fully meets the needs of the domestic market, but also has the ability to export products to foreign markets. All plants of the Technopark are equipped with laboratories made in Europe and accredited in accordance with the standards AZS ISO / IEC 17025-2009, all products have the appropriate certificates. International standards ISO 9001 and OHSAS 18001 are also applied in STP. Ruslan Aghabeyli also noted that thanks to the historical services of National Leader Heydar Aliyev, the attention and care of his political successor, President Ilham Aliyev, Sumgayit State University has become an influential scientific and educational center of the country and the region. Various projects for the development of human resources are being implemented at Sumgayit State University, which ensures the formation of the scientific and cultural elite of our city, as well as the region, and significant achievements are being made. This policy, implemented under the leadership of Rector Professor Elkhan Huseynov, has a positive impact on the formation of our youth as professionals. I believe that this cooperation, which we have laid the foundation for, will be important for both sides and will make a great contribution to the development of our country's human resources.
Rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov thanked Ruslan Aghabeyli, General Director of Sumgayit Technologies Park LLC for the warm reception and spoke about the importance of establishing these relations in building mutual cooperation. He said that STP has all the qualities required to become one of the world's leading companies.
Rector Elkhan Huseynov informed about the activities of the university, its international relations, talked about the measures taken for the development of education at the university, the successes achieved and expressed satisfaction with the expansion of fruitful cooperation. He noted: “Our university has signed cooperation agreements with many institutions, as a result of which our students have internships in accordance with their specialties. This gives impetus to the formation of human resources in accordance with the requirements of the day. The rector also noted that for the first time in the history of SSU, starting from 2017, training of specialists in the doctoral program is carried out. One of the greatest achievements in the history of SSU is the establishment of the Dissertation Council at the request of the Scientific Council. At present, the university has 3 Dissertation Councils in 6 specialties”.
“Today, our university is recognized by the scientific and educational centers operating in the CIS, Turkey and a number of European countries for its success in integrating science into education and European values.
Our university, whose name and development are directly connected with the city of Sumgayit, a powerful industrial center of the South Caucasus, and which has contributed to the formation of its human resources, scientific and cultural elite, still implements projects for human resource development and achieves significant success”.
At the end of the meeting, a memorandum of cooperation was signed between the parties.
According to the document, SSU students will have the opportunity to have an internship at the LLC and benefit from the company's technical base. It is also planned to involve students in research and design work, to organize joint scientific-theoretical and master classes between the parties. In addition, the parties will develop, implement and promote programs based on innovative solutions to increase students' interest in technical specialties. Within the framework of the cooperation, it is planned to train young professionals to meet the needs of personnel in various industries, and to implement a number of projects to contribute to the future of the country.