Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov SDU-nun tələbə yataqxanasında aparılan təmir-bərpa işləri ilə tanış oldu
Yerləşdirilmə tarixi : 13 İyul 2021 13:09
Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov SDU-nun tələbə yataqxanasında aparılan təmir-bərpa işləri ilə tanış oldu
İyulun 13-də Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov Sumqayıt Dövlət Universitetinin 1 saylı tələbə yataqxanasında aparılan təmir-bərpa işləri ilə tanış oldu. Başçı yataqxananın təmir olunan otaqları, oxu zalı, yeməkxana, camaşırxana və tələbələrin asudə vaxtlarının keçirilməsi üçün istirahət guşəsi ilə tanış oldu. Yeni tədris ilinədək yataqxananın tələbələrin ixtiyarına veriləcəyini yüksək qiymətləndirdi. Qeyd etdi ki, ötən əsrin sonlarında Azərbaycan mürəkkəb tarixi dövr yaşasa da, sosial-iqtisadi və mədəni həyatında böyük təkamül yolunu inamla keçərək, sabit, təhlükəsiz və müasir həyat səviyyəsini təmin etmiş ölkə kimi dünyada tanındı. Ölkənin beynəlxalq nüfuzu əhəmiyyətli dərəcədə artdı, cəmiyyətdə dövlətçilik ənənələri gücləndi, müasir sosial-iqtisadi infrastruktur quruculuğu uğurla həyata keçirildi. İqtisadi inkişafdan qaynaqlanan yüksək maliyyə imkanları uzun illər makroiqtisadi sabitlik və artıma mühüm töhfə verdi, təhlükəsizliyin təmini üçün güclü potensial yaratdı. Bu imkanlar postmüharibə dövründə Azərbaycanın iqtisadi suverenliyinin möhkəmləndirilməsinə və müasir həyat standartlarına əsaslanan yüksək sosial rifah cəmiyyətinə malik qüdrətli dövlətə çevrilməsinə zəmanət verir.
Zakir Fərəcov şəhərdə aparılan böyük quruculuq işlərindən, irimiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsindən, yeni sənaye müəssisələrinin inşa olunmasından, ümumən Sumqayıtın sürətli inkişafından söhbət açdı, bu inkişafın Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin mütəmadi diqqət və qayğısı sayəsində mümkün olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, ölkə iqtisadiyyatının dinamik yüksəlişi bütün başqa sahələr kimi, təhsilin inkişafı üçün də əlverişli şərait yaratmış, onun yeni mərhələsi başlamışdır. Ölkə Prezidentinin sərəncamı və regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramına uyğun olaraq, müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadr ehtiyacını təmin etmək məqsədini hədəf tutan Sumqayıt Dövlət Universiteti öz nailiyyətləri ilə nəinki regionun, həmçinin ölkənin nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Sevindirici haldır ki, universitetin əldə etdiyi nailiyyətlər Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində həyata keçirilən ən böyük layihələrdən biri universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasının əsaslı təmiri idi. Universitetin hər iki yataqxanasında 1992-ci ildən etibarən məcburi köçkün ailələri məskunlaşmışdır. Qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində dövlətimizin gördüyü işlər çərçivəsində Sumqayıt şəhərində məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbə salındı və universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasında məskunlaşmış ailələrin yeni evlərə köçürülməsi təmin edildi. Tam yararsız vəziyyətə düşmüş həmin yataqxana müasir standartlara uyğun layihələndirildi və tələbələrin rahatlığını təmin etmək məqsədilə hər cür şərait yaradılır. Artıq universitetin 1 saylı yataqxanasında təmir işləri başa çatmaq üzrədir.
Rektor professor Elxan Hüseynov şəhər İcra başçısı Zakir Fərəcovu salamladı. Qeyd etdi ki, şəhər rəhbərliyi ölkədəki inkişafa daim öz töhfəsini verir.
Şəhərdə aparılan quruculuq-abadlıq işləri ümumi inkişafın bariz nümunəsidir. Rektor son illər universitetdə gerçəkləşən layihələrdən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti şəhərin sənaye müəssisələri ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı genişləndirir, nəticə etibarilə də, təhsil alan tələbələr həmin müəssisələrdə təcrübə keçir, gələcəyin ixtisaslı kadrları kimi formalaşırlar. Ümumiyyətlə, təhsil siyasətimiz təhsilin hər kəs üçün əlçatan olmasına yönəlib. Ancaq təhsilin əlçatan olması yalnız bilik verməklə kifayətlənmir, həmçinin tələbəyə şərait də yaradılmalıdır. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində həyata keçirilən böyük layihələrdən biri universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasının əsaslı təmiri olmuşdur, çünki tələbə yataqxanasının olmaması dünyanın bir sıra qabaqcıl universitetləri ilə bağlanmış müqavilələrimizi bütün bəndlər üzrə həyata keçirməyə, xarici tələbələrin qəbuluna və tələbə mübadiləsi proqramlarının icrasına çətinliklər yaradırdı. Artıq burada tələbələrin rahatlığı üçün hər cür şərait yaradılır, istilik və su sistemləri, eləcə də yanğın təhlükəsizliyi sistemi quraşdırılır, yaşayış və məişət otaqları zəruri avadanlıqlarla təchiz edilir.
Sonra İcra başçısı universitetin ərazisi ilə tanış oldu və universitetin həyətində şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların xatirələrini əbədiləşdirmək üçün yaradılan abidə kompleksini ziyarət etdi. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra dəyirmi masa ətrafında universitetdə reallaşdırılacaq layihələr haqqında fikir mübadiləsi aparıldı.

Home | News | THE HEAD OF SUMGAYIT CITY EXECUTIVE POWER ZAKIR FARAJOV GOT ACQUAINTED WITH THE REPAIR-RESTORATION WORK CARRIED OUT IN THE STUDENT DORMITORY OF SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 13 July 2021 13:09
THE HEAD OF SUMGAYIT CITY EXECUTIVE POWER ZAKIR FARAJOV GOT ACQUAINTED WITH THE REPAIR-RESTORATION WORK CARRIED OUT IN THE STUDENT DORMITORY OF SSU
On July 13, the head of Sumgayit City Executive Power Zakir Farajov got acquainted with the repair work carried out in the dormitory No. 1 of Sumgayit State University. The President got acquainted with the renovated rooms of the dormitory, reading room, dining room, laundry and recreation area for students to spend their free time. He praised the fact that the dormitory will be available to students until the new academic year. He noted that despite the difficult historical period at the end of the last century, Azerbaijan was recognized in the world as a country that confidently went through a great evolution in its socio-economic and cultural life and ensured a stable, secure and modern standard of living. The country's international prestige has grown significantly, the traditions of statehood in society have been strengthened, and the construction of modern socio-economic infrastructure has been successfully implemented. High financial opportunities from economic development have made a significant contribution to macroeconomic stability and growth for many years, creating a strong potential for security. These opportunities guarantee the strengthening of Azerbaijan's economic sovereignty during the post-war period and its transformation into a powerful state with a high social welfare society based on modern living standards.
Zakir Farajov spoke about the large-scale construction work in the city, the implementation of large-scale projects, the construction of new industrial enterprises, the rapid development of Sumgayit in general, emphasizing that this development is possible due to the constant attention and care of President Ilham Aliyev. He noted that the dynamic growth of the country's economy, like all other areas, has created favorable conditions for the development of education, and a new phase has begun. In accordance with the decree of the President and the program of socio-economic development of the regions, Sumgayit State University aims to meet the needs of qualified personnel for enterprises working with technology in accordance with modern world standards and has become an influential scientific and educational center not only in the region but also in the country. It is gratifying that the achievements of the university are highly appreciated by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. One of the largest projects implemented at Sumgayit State University in this direction was the overhaul of the university's dormitory No. 1. Both dormitories of the university have been inhabited by IDP families since 1992. As part of the state's efforts to improve the social living conditions of refugees and IDPs, a new settlement for IDPs was built in Sumgayit and families living in the university's dormitory No. 1 were relocated to new homes. All conditions are created for the purpose. The repair work in the university's dormitory No. 1 is nearing completion.
Rector Professor Elkhan Huseynov greeted the city executive head Zakir Farajov. He noted that the city administration always contributes to the development of the country. The construction and landscaping work carried out in the city is a clear example of general development. The rector spoke about the projects implemented at the university in recent years. He noted that today Sumgayit State University is expanding mutually beneficial cooperation with the city's industrial enterprises, as a result of which students undergo internships in these enterprises, are formed as qualified personnel of the future. In general, our education policy is aimed at making education accessible to everyone. However, access to education should not only provide knowledge, but also create conditions for students. One of the major projects implemented at Sumgayit State University in this direction was the overhaul of the university's dormitory No. 1, as the lack of dormitories made it difficult to implement our agreements with a number of leading universities around the world, admit foreign students and implement student exchange programs. All conditions are created here for the comfort of students, heating and water systems, as well as fire safety systems are installed, living and living rooms are equipped with the necessary equipment.
Then, the chief executive got acquainted with the territory of the university and visited the memorial complex created to immortalize the memories of students and graduates who rose to the summit of martyrdom in the courtyard of the university. The souls of our martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our homeland were commemorated with a minute of silence.
Afterwards, there was an exchange of views on the projects to be implemented at the university around the round table.