Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
Yerləşdirilmə tarixi : 15 İyul 2021 11:28
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 24 oktyabr tarixli 13 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın 7-ci hissəsinin 5.4-cü bəndinə uyğun olaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyində publik hüquqi şəxs statuslu Təhsilin İnkişafı Fondunu bir ay müddətində yaratsın və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin.
2. Müəyyən edilsin ki:
2.1. Təhsilin İnkişafı Fondu (bundan sonra – Fond) Azərbaycan Respublikasında təhsil sisteminin inkişafına yönəlmiş proqram və layihələri maliyyələşdirən, dövlət təhsil müəssisələrinin maddi-texniki bazasının müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasına yardım edən publik hüquqi şəxsdir;
2.2. Fondun vəsaiti aşağıdakı mənbələr hesabına formalaşır:
2.2.1. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin (bundan sonra – Nazirlik) tabeliyindəki təhsil müəssisələrinin (peşə təhsili müəssisələri istisna olmaqla) büdcədənkənar vəsaitindən, habelə ödənişli təhsil xidmətləri göstərilməsindən əldə etdikləri gəlirlərdən ayırmalar;
2.2.2. ianələr, qrantlar və cəlb edilən investisiyalar;
2.2.3. Fondun fəaliyyətindən əldə olunmuş gəlir;
2.2.4. qanunla qadağan olunmayan digər mənbələr.
3. Fondun təsisçisinin səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi aşağıdakılara həvalə edilsin:
3.1. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə:
3.1.1. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla Fondun nizamnaməsinin təsdiqi və nizamnamə fondunun miqdarının müəyyən edilməsi, onlarda dəyişiklik edilməsi;
3.1.2. Fondun idarəetmə orqanlarının yaradılması;
3.1.3. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla Fondun yenidən təşkili və ləğv edilməsi;
3.1.4. “Publik hüquqi şəxslər haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 3.3-cü maddəsində nəzərdə tutulmuş qərarın qəbul edilməsi;
3.2. Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinə:
3.2.1. bu Fərmanın 3.1-ci bəndində qeyd edilənlər istisna olunmaqla, “Publik hüquqi şəxslər haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 8.2-ci maddəsində publik hüquqi şəxsin təsisçisinin səlahiyyətlərinə aid edilmiş digər məsələlərin həlli.
4. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
4.1. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla Fondun nizamnaməsini iki ay müddətində təsdiq etsin;
4.2. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
5. Nazirlik:
5.1. tabeliyindəki təhsil müəssisələrinin (peşə təhsili müəssisələri istisna olmaqla) gəlir və xərclərinin şəffaf, səmərəli və mərkəzləşdirilmiş qaydada idarə olunmasını təmin etmək məqsədilə onların büdcədənkənar vəsaitindən, habelə ödənişli təhsil xidmətləri göstərilməsindən əldə etdikləri gəlirlərdən Fonda ayırmaların məbləğini iki ay müddətində müəyyən etsin;
5.2. Fondun büdcəsini və xərclər smetasını təsdiq edərkən bu Fərmanın 5.1-ci bəndinə əsasən Fonda ayrılacaq vəsaitdən Nazirlik işçilərinin sosial müdafiəsini gücləndirmək və maddi təminatını yaxşılaşdırmaq məqsədilə ayırmalar nəzərdə tutsun;

DECREE OF THE PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN ON THE ESTABLISHMENT OF THE EDUCATION DEVELOPMENT FUND UNDER THE MINISTRY OF EDUCATION OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in accordance with paragraph 5.4 of Part 7 of the "State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan" approved by the Presidential Decree No. 13 of October 24, 2013 I hereby order:
1. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan shall establish the Education Development Fund with the status of a public legal entity under the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan within one month and inform the President of the Republic of Azerbaijan about it.
2. To determine that:
2.1. The Education Development Fund (hereinafter - the Fund) is a public legal entity that finances programs and projects aimed at the development of the education system in the Republic of Azerbaijan and assists in adapting the material and technical base of state educational institutions to modern requirements;
2.2. Funds are formed from the following sources:
2.2.1. Allocations from extra-budgetary funds of educational institutions (except for vocational education institutions) subordinated to the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan (hereinafter - the Ministry), as well as revenues from the provision of paid educational services;
2.2.2. donations, grants and investments;
2.2.3. Income from the Fund's activities;
2.2.4. other sources not prohibited by law.
3. To entrust the implementation of the powers of the founder of the Fund to:
3.1. To the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
3.1.1. Approval of the charter of the Fund in coordination with the President of the Republic of Azerbaijan and determination of the amount of the charter fund, making changes in them;
3.1.2. Establishment of fund management bodies;
3.1.3. Reorganization and liquidation of the Fund in coordination with the President of the Republic of Azerbaijan;
3.1.4. Adoption of a decision provided for in Article 3.3 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Public Legal Entities”;
3.2. To the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan:
3.2.1. resolution of other issues referred to the powers of the founder of a public legal entity in Article 8.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Public Legal Entities”, except for those specified in paragraph 3.1 of this Decree.
4. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
4.1. To approve the charter of the Fund within two months in coordination with the President of the Republic of Azerbaijan;
4.2. to resolve other issues arising from this Decree.
5. Ministry:
5.1. to determine the amount of allocations to the Fund from their extra-budgetary funds, as well as from the provision of paid educational services within two months in order to ensure transparent, efficient and centralized management of income and expenditure of subordinate educational institutions (except for vocational education institutions);
5.2. When approving the budget and expenditure estimates of the Fund, in accordance with paragraph 5.1 of this Decree, provide for allocations from the funds to be allocated to the Fund in order to strengthen the social protection and improve the material security of the Ministry's employees;