Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri ilə görüş
İyulun 16-da Təhsil Nazirliyinin Dövlət poqramını idarəetmə qrupunun təşkilatçılığı ilə respublikamızın ali təhsil müəssisələrinin yüksəksəviyyəli heyəti arasında onlayn formatda görüş baş tutdu. Dövlət proqramını idarəetmə qrupunun rəhbəri Turan Topalovanın moderatorluğu ilə aparılan iclasa Təhsil Nazirliyinin Elm, ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov da qatıldı. Görüşün əsas məqsədi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 16 noyabr tarixli 711 nömrəli Sərəncamı ilə “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın icra istiqamətlərinin mahiyyətini aşılamaq, xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrində doktorantura səviyyəsi üzrə təhsil alacaq Azərbaycan Respubilkası vətəndaşlarının seçim qaydalarını, razılıq məktubu vermiş ali təhsil müəssisəsinin qarşısında dayanan vəzifə və öhdəlikləri geniş müzakirə etmək idi.
Respublikamızda ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin müasirləşdirilməsi üçün yerli ali təhsil müəssisələrində beynəlxalq ikili diplom proqramlarının təsis edilməsi və ali təhsil müəssisələrimizin akademik imkanlarının gücləndirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisələrində doktorantura səviyyəsi üzrə təhsilinin təşkili görüşün prioritet mövzusu olmuşdur.
Görüşdə eyni zamanda hal-hazırda dünyanın ən yaxşı – top 500 universitetində 7 prioritet ixtisas istiqamətləri (kənd təsərrüfatı, təbiət, texniki və texnoloji, səhiyyə və rifah, iqtisadiyyat və idarəetmə, təhsil, humanitar və sosial ixtisaslar istiqamətləri) üzrə təhsil almaq imkanları barədə də təfərrüatlı məlumat verildi.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq Əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov və Beynəxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Sədaqət Fətullayeva iştirak etdilər.
Nəzərinizə çatdırırıq ki, Dövlət Proqramı çərçivəsində xaricdə doktorantura təhsili üçün 2021-ci il payız semestri üzrə sənəd qəbulu başlamış və son müraciət tarixi 31 iyul 2021-ci il olaraq müəyyən olunmuşdur.

MEETING WITH REPRESENTATIVES OF THE MINISTRY OF EDUCATION
On July 16, an online meeting was organized by the State Program Management Group of the Ministry of Education between the high-level staff of higher education institutions of the republic. The meeting, moderated by Turan Topalova, head of the state program management group, was attended by Nijat Mammadli, head of the Science, Higher and Secondary Special Education Department of the Ministry of Education, and Tural Ahmadov, head of the International Cooperation Department. The main purpose of the meeting was to introduce the essence of the implementation of the "State Program on Enhancing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023" by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 16, 2018 No. 711 and to discuss the rules of selection of citizens of the Republic of Azerbaijan to study at the doctoral level in foreign universities, the duties and responsibilities of the higher education institution that issued the letter of consent.
The priority topic of the meeting was the establishment of international dual degree programs in local higher education institutions to modernize the content and quality indicators of the higher education system in the country and the organization of doctoral education at the prestigious foreign universities in connection with strengthening the academic capacity of our universities.
The meeting also provided detailed information on opportunities to study in 7 priority specialties (agriculture, nature, technical and technological, health and welfare, economics and management, education, humanitarian and social specialties) at the world"s top 500 universities.
From Sumgayit State University the event was attended by Vice-Rector for International Relations Gafar Atayev, Vice-Rector for Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov, and, an employee of the Department of International Cooperation and Foreign Students Sadagat Fatullayeva.
We would like to inform that within the framework of the State Program, the admission of documents for doctoral education abroad for the fall semester of 2021 has started and the deadline for applications is July 31, 2021.