Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının müdiri fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, dosent Qadir Mənsurovun anadan olmasının 70 illik yubileyi qeyd olunur. 1951-ci ilin yayında Qərbi Azərbaycanın Göyçə mahalının Gölkənd kəndində anadan olan Qadir müəllim 1968–1973-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) fizika fakültəsində təhsil alıb. 1973–1996-cı illərdə AMEA-nın Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında, Neftqazavtomat EİB-də, Leninqrad Dövlət Optika İnstitutunda, Leninqrad Dəqiq Mexanika və Optika İnstitutunda elmi fəaliyyətlə məşğul olub. 1996-cı ildən isə taleyini Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə bağlayıb. Bütün həyatını gənc mütəxəsislərin, peşəkar kadrların yetişməsinə həsr edən Qadir müəllim şərəfli müəllim, ləyaqətli ziyalı kimi ömür sürüb. Ölkənin kadr potensialının formalaşması üçün əlindən gələni əsirgəməyib. Bu səbəbdən də 2017-ci ildə SDU-nun 55 illik yubileyi münasibətilə Fəxri Fərmana layiq görülüb.
Uzunmüddətli və səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə, universitetin ictimai həyatında fəal iştirakına görə və anadan olmasının 70 illiyi ilə əlaqədar Qadir Mənsurovu universitetin çoxsaylı professor, müəllim və tələbə heyəti adından təbrik edirik!
Ömrünün böyük bir hissəsini informasiya və kompüter texnikasının tədrisinə, bu sahənin elmi araşdırılması və ixtisaslı kadrların hazırlanmasına həsr edən alim onlarla dərslik və dərs vəsaiti və çox saylı elmi məqalənin müəllifidir. Alimin böyüklüyü onun intellekti, yetirdiyi kadrlar, elmə verdiyi töhfələr, yazdığı elmi əsərlərlə müəyyən olunur. Bu baxımdan Azərbaycanın görkəmli alimi dosent Qadir Mənsurovun şərəfli ömür yolu elmə xidmətin bariz nümunəsidir. Onu da qeyd edək ki, alim səmərələşdirici təkliflərinə və ixtiralarına görə bir sıra mükafatlara layiq görülüb.
Bir daha hörmətli Qadir Mənsurovu 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, uzun ömür, möhkəm cansağlığı və elmi-pedaqoji fəaliyyətində yeni-yeni uğurlar arzulayırıq!

Home | News | THE 70TH ANNIVERSARY OF SSU ASSOCIATE PROFESSOR GADIR MANSUROV CELEBRATED
Today marks the 70th anniversary of the birth of Gadir Mansurov, PhD in Physics and Mathematics, Associate Professor, Head of the Department of Information and Computer Engineering, Faculty of Engineering, Sumgayit State University. Born in the summer of 1951 in the village of Golkand, Goycha district, West Azerbaijan, Gadir Muallim studied at the Physics Department of the Azerbaijan State University (now BSU) in 1968-1973. In 1973-1996 he was engaged in scientific activity at the Shamakhi Astrophysics Observatory of ANAS, Neftgazavtomat, Leningrad State Optical Institute, Leningrad Institute of Precise Mechanics and Optics. In 1996, he commenced to work at Sumgayit State University. Dedicating his whole life to the training of young specialists, Gadir Muallim lived an honorable life, as a worthy intellectual. He did his best to form the country"s human resources. For this reason, in 2017 he was awarded the Order of Honor on the occasion of the 55th anniversary of SSU.
On behalf of the numerous professors, teachers and students of the university, we congratulate Associate Professor Gadir Mansurov on his long-term and effective scientific and pedagogical activity, active participation in the public life of the university and the 70th anniversary of his birth.
A scientist who has devoted most of his life to the teaching of information and computer technology, scientific research in this field and the training of qualified personnel, he is the author of dozens of textbooks and teaching aids and numerous scientific articles. The greatness of a scientist is determined by his intellect, personnel, contributions to science, and scientific works written by him. From this point of view, the glorious life of the prominent Azerbaijani scientist, associate professor Gadir Mansurov is a clear example of scientific service. It should be noted that the scientist was awarded a number of prizes for his rationalization proposals and inventions.
We once again congratulate esteemed Gadir Mansurov on his 70th anniversary and wish him a long life, good health and new success in his scientific and pedagogical activities!