Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri onlayn Beynəlxalq yay məktəbində iştirak etdilər
Avqustun 19-da akademik M.F.Reşetnev adına Sibir Dövlət Elm və Texnologiya Universiteti tərəfindən ali təhsil müəssisələrinin gənc alim və mütəxəssislərinin onlayn beynəlxalq yay məktəbinin açılışı oldu.
Beynəlxalq yay məktəbinin məqsədi kosmik aparatların yaradılmasının əsaslarını öyrənməkdir. Onlayn yay məktəbinin təlimləri mühəndislik, kompüter elmləri, simulyasiya, kosmik və uçuş aparatları ixtisasları üzrə oxuyan tələbələr üçün daha məqsədəuyğun hesab olundu.
İngilis dilində baş tutan təlim, mühazirə və parktiki dərslər, testlər və hesablama məsələləri, layihə üzərində qrup işi platformalarında təşkil olunaraq, əsas mövzular konseptual layihələndirmə (Cubesat), mexaniki layihə və konstruksiya, elektrik təchizat sistemi olmaqla, kosmik fəzada orientasiya və stabilləşdirmə sistemi məsələlərini əhatə edirdi.
Qeyd edək ki, bu tədbirin açılışında və ilkin təlim dərslərində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının tələbələri: Ağazadə Qüdrət Ulduz oğlu və Talıbov Seymur Famil oğlu iştirak etdilər.

Home | News | STUDENTS OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY PARTICIPATED IN THE ONLINE INTERNATIONAL SUMMER SCHOOL
Yerləşdirilmə tarixi : 23 August 2021 14:58
STUDENTS OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY PARTICIPATED IN THE ONLINE INTERNATIONAL SUMMER SCHOOL
On August 19, the Siberian State University of Science and Technology named after Academician MF Reshetnev opened an online international summer school for young scientists and specialists of higher education institutions.
The purpose of the International Summer School is to learn the basics of creating spacecraft. The trainings of the Online Summer School were considered more appropriate for students majoring in engineering, computer science, simulation, space and aircraft.
The training, conducted in English, covered the issues of orientation and stabilization systems in space. The lectures and practical lessons, tests and calculation issues, organized on the platforms of group work on the project, the main topics are conceptual design (Cubesat), mechanical design and construction, power supply system.
It should be noted that, Agazadeh Gudrat Ulduz oglu and Talibov Seymur Famil oglu, students of Process Automation of Sumgayit State University, Faculty of Engineering took part in the opening of this event and initial training classes.