Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin komandası “Enactus Azərbaycan” milli yarışında ikinci yerə layiq görüldü
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Avqust 2021 21:01
Sumqayıt Dövlət Universitetinin komandası “Enactus Azərbaycan” milli yarışında ikinci yerə layiq görüldü
Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı, “Gənclərin Maarifləndirilməsinə Dəstək” İctimai Birliyi və “Enactus Azərbaycan”ın birgə tərəfdaşlığı və BP Azərbaycan şirkətinin baş sponsorluğu ilə keçirilən 2021-ci il üzrə “Enactus Azərbaycan” milli yarışı yekunlaşdı. Avqustun 25-də yarışın yarımfinal mərhələsi zamanı komandaların təqdimatları münsiflər tərəfindən qiymətləndirilib və Bakı Ali Neft Məktəbi, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti komandaları “Enactus Azərbaycan” milli yarışının final mərhələsinə vəsiqə qazandı. Avqustun 26-da final mərhələsi ilə bağlı təntənəli tədbir keçirildi.
Tədbirin açılışı zamanı Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anıldı.
Mərasimdə çıxış edən “Enactus Azərbaycan” İdarə Heyətinin sədri, Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərov diqqətə çatdırdı ki, fond hər il yüzlərlə layihə icra edir. Bu layihələr, proqramlar, tədbirlər bilavasitə gənclərin sosial sifarişi əsasında ərsəyə gəlir. Bu cür intellektual tədbirlərin keçirilməsi və gənclərin fəal iştirakı, eləcə də onların belə tədbirləri fəal təbliğ etmələri savadlı, təhsilli Azərbaycan gəncliyinin yetişməsinə əlavə stimul verir.
Daha sonra çıxış edən Gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev bütün “Enactus” proqramı iştirakçılarına gərgin mübarizədə uğurlar arzuladı. O, gənclərin bu kimi layihələrdə göstərdiyi uğurlu fəaliyyəti yüksək qiymətləndirdiyini bildirdi. İntiqam Babayev həmçinin gənclərin savadlı və sağlam təfəkkürdə olması üçün belə layihələrin əhəmiyyətindən danışdı.
BP şirkətinin Yaxın Şərq və Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli belə tədbirlərin gənclərimizin auditoriyalardan kənarda biliklər əldə etməsi, təcrübə qazanması baxımından əhəmiyyətli olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, müasir dövrdə təkcə nəzəri biliklərə yiyələnmək kifayət etmir, müxtəlif praktiki biliklər, vərdişlər, bacarıqlar formalaşdırılmalıdır, ünsiyyət qurmaq, fikir bildirmək, təqdimat aparmaq qabiliyyəti və iqtisadi biliklər olmalıdır. Bütün bunların məhz bu cür müsabiqələr vasitəsilə aşılanması təqdirəlayiq haldır.
Tədbirdə dörd finalçı komanda “Enactus Azərbaycan” İdarə Heyətinin üzvləri qarşısında layihələrinin təqdimatını etdi, heyət üzvləri tərəfindən ünvanlanan müvafiq sualları cavablandırdılar.
Qeyd edək ki, “Enactus Azərbaycan” İdarə Heyətinin sədri, Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərov, İdarə Heyətinin üzvləri: Gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev, BP şirkətinin Yaxın Şərq və Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli münsiflər kürsüsündə komandaların layihələrini dəyərləndirdilər. Yekun rəyə əsasən 124 xalla Bakı Ali Neft Məktəbi yarışın qalibi seçildi.Qalib komanda Azərbaycanı oktyabrın 14−21-də keçiriləcək Enactus Dünya Kubokunda təmsil edəcək. Həmçinin münsiflər heyətinin müvafiq qərarına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinin komandası ikinci, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin komandası üçüncü yerə layiq görüldü. Sonda qalib gələn komandalara müvafiq mükafatlar təqdim edildi.
Məlumat üçün bildirək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin komandasının təqdim etdiyi “Şam ağacı qozasının kənd təsərrüfatında təbii yem əlavəsi və sənayedə qaz və kömürün alınmasında bioyanacaq kimi istifadəsi” adlı layihə ikinci yerə layiq görüldü. Sonda qalib gələn komandalara müvafiq mükafatlar təqdim edildi.
Enactus gələcək nəslin təşəbbüskar liderləri və sosial yenilikçilərini yetişdirərkən daha yaxşı bir dünya yaratmağa hədəflənmiş ən böyük təcrübə öyrənmə platformasıdır. Bu məqsədlərə çatmaq üçün proqram gənclərə nəzəri biliklərini praktikada tətbiq etməyə, biznes, təhsil və sosial layihələrini həyata keçirməyə şərait yaradır və azad sahibkarlığı təbliğ edir.

Home | News | THE TEAM OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY AWARDED THE SECOND PLACE IN THE NATIONAL COMPETITION
Yerləşdirilmə tarixi : 26 August 2021 21:01
THE TEAM OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY AWARDED THE SECOND PLACE IN THE NATIONAL COMPETITION
“Enactus Azerbaijan” national competition on 2021, which was held by the organization of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), the Union of Student Youth Organizations of Azerbaijan, the Public Union "Support to Youth Awareness" and Enactus Azerbaijan and the general sponsorship of BP Azerbaijan has ended. During the semi-finals of the competition on August 25, the teams" presentations were evaluated by the jury and the teams of Baku Higher Oil School, Baku State University, Azerbaijan State Economic University and Sumgayit State University qualified for the final stage of the Enactus Azerbaijan national competition. A solemn event dedicated to the final stage was held on August 26.
After the opening of the national anthem of Azerbaijan during the opening ceremony, the memory of the martyrs of the Great Patriotic War was commemorated with a minute of silence.
Speaking at the ceremony, Chairman of the Board of Enactus Azerbaijan, Executive Director of the Youth Foundation Farid Jafarov said that the Foundation implements hundreds of projects every year. These projects, programs and events are created on the basis of the social order of young people. Holding such intellectual events and active participation of young people, as well as their active promotion of such events give additional impetus to the development of educated, well-educated Azerbaijani youth.
Speaking later, Deputy Minister of Youth and Sports Intigam Babayev wished success to all participants of the Enactus program. He praised the successful work of young people in such projects. Intigam Babayev also spoke about the importance of such projects for young people to be educated and healthy-minded.
Bakhtiyar Aslanbeyli, BP"s Vice President for Communications and External Relations in the Middle East and the Caspian region, said such events were important for our young people to gain knowledge and experience outside the audience. He noted that in modern times, it is not enough to acquire only theoretical knowledge. Different practical knowledge, skills, abilities should be formed and it is commendable that all this is instilled through such competitions.
At the event, four finalist teams presented their projects to the members of the Board of Enactus Azerbaijan, answered the relevant questions addressed by the members of the board.
Farid Jafarov, Chairman of the Board of Enactus Azerbaijan, Executive Director of the Youth Foundation, Intigam Babayev, Deputy Minister of Youth and Sports, Bakhtiyar Aslanbeyli, BP Vice President for Communications and External Relations in the Middle East and Caspian Region evaluated their projects.
According to the final opinion, Baku Higher Oil School won the competition with 124 points. The winning team will represent Azerbaijan at the Enactus World Cup on October 14-21. Also, according to the relevant decision of the jury, the team of Sumgayit State University was awarded second place, the team of Azerbaijan State Economic University was awarded third place. At the end, the winning teams were awarded prizes.
It should be noted that the project "Use of pine nuts as a natural feed additive in agriculture and as a biofuel in the production of gas and coal in industry" presented by the team of Sumgayit State University was awarded second place. At the end, the winning teams were awarded prizes.
Enactus is the largest experiential learning platform aimed at creating a better world while nurturing the next generation of enterprising leaders and social innovators. To achieve these goals, the program provides opportunities for young people to apply their theoretical knowledge in practice, implement business, educational and social projects, and promote free enterprise.