Sumqayıt Dövlət Universitetində vətənpərvərlik mövzusunda onlayn formatda seminar keçirildi
Avqustun 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə vətənpərvərlik mövzusunda onlayn formatda seminar keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş bütün şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Seminarı universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki, İkinci Qarabağ müharibəsi xalqımızın yenilməzliyinin, dövlətimizin qüdrətinin təcəssümü oldu. Cənab İlham Əliyevin Ali Baş Komandanlığı ilə ordumuz 44 gün davam edən bu savaşda tariximizin möhtəşəm salnaməsini yaratdı. Bu qələbə ilə həm torpaqlarımız azad olundu, həm də Azərbaycan regionda yeni reallıqlar yaratdı. Azərbaycan torpaqları 30 ilə yaxın idi ki, işğal altında idi. Bütün dünya işğal altında olan Qarabağı və ətraf rayonları Azərbaycanın ərazisi kimi tanısa da, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən müvafiq qətnamələr qəbul edilsə də, bu dövrdə Ermənistana qarşı heç bir beynəlxalq təzyiq göstərilmədi. Əksinə, əksər beynəlxalq təşkilatlar, problemin həllində vasitəçilik missiyası həyata keçirənlər ikili standartlar siyasəti yürüdərək işğal siyasətinə dəstək vermiş oldular. Lakin Azərbaycan milli maraqlarından bir addım da geri çəkilmədi. Respublikamız heç zaman torpaqlarının işğal altında olması ilə barışmadı. Prezident cənab İlham Əliyev həmişə bəyan edirdi ki, torpaqlarımız mütləq azad olunacaq. Ordumuzun döyüş imkanlarının artırılmasının, ən müasir silah və hərbi texnikanın alınmasının bu məqsədə xidmət etməsi də məlum idi. Beləliklə, Prezident İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi ilə ölkəmizin dinamik inkişafı və yüksəlişi həm də torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi üçün tarixi şərait formalaşdırdı və nəhayət, Vətən müharibəsi xalqımızın ən böyük arzusunu çin etdi, dövlətimizin yeganə ağrılı probleminə son qoydu. Ali Baş Komandanı İlham Əliyev olan Silahlı Qüvvələrimizin əsgərləri, zabitləri, çavuşları, gizirləri torpaqlarımızı azad etdilər. Rəşadətlə döyüşən, düşmənə göz açmağa imkan verməyən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin şəxsi heyəti öz mübarizliyi ilə qəhrəmanlıq simvoluna çevrildi. Hər bir vətən övladı igidliyin, cəsarətin, qorxmazlığın nümunəsini yaratdı, qəhrəmanlıq salnaməsi yazdı.
Rektor onu da vurğuladı ki, İkinci Qarabağ müharibəsi tarixdə Azərbaycanın şanlı qələbəsi kimi qalacaqdır. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu canı-qanı bahasına Ermənistan ordusunun məğlubedilməzliyi barədə illərdir formalaşdırılmış mifi 44 günə dağıtdı, bütün qüvvələri Azərbaycan xalqının iradəsi ilə hesablaşmağa vadar etdi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olundu. Azərbaycan Respublikasının azadlığı, vətənimizin bütövlüyü naminə canlarından keçən igidlərimiz daima diqqət mərkəzindədirlər. Sumqayıt Dövlət Universitetində şəhidlərimiz daima anılır, şəhid ailələri ziyarət olunur, onlara qayğı və diqqət göstərilir.Təsadüfi deyil ki, Vətən müharibəsi başlayan zaman universitetimizin tələbə və əməkdaşlarından bir qrupu da Ali Baş Komandanımız qismən səfərbərlik elan edən zaman könüllü kimi orduya yazıldılar. Onlardan bir qrupu hərbi xidmətə gedərək, müzəffər ordumuzun sıralarında düşmənə qarşı döyüşlərdə iştirak etdilər.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin həyətində şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların xatirələrini əbədiləşdirmək üçün yaradılan abidə kompleksi yaradılıb. Abidəyə Birinci Qarabağ döyüşlərində iştirak edib şəhid olmuş məzun və tələbələrimizlə yanaşı, aprel döyüşlərində və sentyabrın 27-dən başlayaraq apardığımız 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın azad olunmasında şəhid olmuş tələbə və məzunlarımızın mərmər üzərində xatirə şəkillərinin vurulması da tələbə gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsində olduqca önəmli yer tutur. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin, bütün yaralı əsgər və zabitlərimizə şəfa versin!
Seminarda Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov mövzu ətrafında məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş ordu quruculuğu strategiyasının Ali Baş Komandan Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində bu gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələri regionun ən qüdrətli ordusuna çevrilmişdir. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri cənab İlham Əliyevin Ali Baş Komandanlığı ilə erməni qəsbkarlarından azad edildi. Xalqımızın tarixinin parlaq və unudulmaz səhifələrindən birini təşkil edən bu şanlı qələbənin əsasında həm Prezident cənab İlham Əliyevin liderlik keyfiyyətləri, həm də Azərbaycanın sosial-iqtisadi, siyasi, mədəni, hərbi sahələrdə əldə etdiyi nailiyyətlər dayanır.
Professor Şirxan Səlimov onu da qeyd etdi ki, gənclərimizə Vətənə sevgi hisslərinin aşılanması, onların arasında milli vətənpərvərlik ruhunun təbliğ olunması, milli xarakter və milli mənəviyyatın formalaşması baxımından belə seminarların təşkili əhəmiyyətli rola malikdir.
Seminarda çıxış edən digər natiqlər də Vətən müharibəsindəki Qələbədən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qarşıda bizi gözləyən Böyük Qayıdış prosesindən danışdı, 44 günlük müharibədə qazandığımız bu qələbəyə görə öz sağlamlıqlarını qurban verərək sinəsini Vətənə sipər etmiş qazilərimizə və gözünü qırpmadan düşmən üzərinə hücum edən bütün Vətən müharibəsi iştirakçılarına Azərbaycan xalqı adından bir daha təşəkkür etdilər. Onların yazdığı tarixin bir qəhrəmanlıq salnaməsi kimi bizdən sonra gələcək nəsillərə də ötürüləcəyi vurğulandı. Qeyd edildi ki, dövlətimizin rəhbərliyi tərəfindən şəhid ailələrinə və qazilərə qarşı xüsusi diqqət göstərilir. Onların ömür yolu örnəyə çevrilir, xatirələri əbədiləşdirilir.
Seminarın sonunda “Şanlı Zəfərə gedən yol” adlı stendin açılışı oldu.
Universitetin foyesində Tarix və coğrafya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının professor-müəllim heyətinin ərsəyə gətirdiyi stend maraqla qarşılandı. 44 gündə qazandığımız Qələbəmizi altı bölmədə geniş şəkildə əks etdirən “Böyük Zəfərin başlanğıcı”, ”Vətən müharibəsi”, “Erməni faşizmi”, “ II Qarabağ müharibəsinin nəticələri ”, “Şanlı Zəfər paradı”,”Diplomatik Qələbənin üfüqləri” bölmələri, hər bölmədə “Bizim işimiz haqq işidir! Biz zəfər çalacağıq! Qarabağ Azərbaycandır!” “Dediniz, dediyinizi də etdiniz. Müzəffər Ali Baş Komandan! Müzəffər Azərbaycan Ordusu! “Qüdrətli Azərbaycan xalqı!” ifadəsini tarixə yazdınız! Tarixi ədaləti bərpa etdiniz!” şuarlarını görmək bir türk, azərbaycanlı olaraq insanda qürur hissi yaşatdı.Tarixçi tələbələrə isə bir başqa hiss aşıladı onları tarix içərisində Tarix yazmağa sövq etdi.

AN ONLINE SEMINAR ON PATRIOTISM AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
An online seminar on patriotism was organized by the Faculty of History and Geography of Sumgayit State University on August 30.
First, the memory of all the martyrs who sacrificed their lives for the freedom and territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
Opening the seminar, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, said that the Second Karabakh War was the embodiment of the invincibility of our people, the strength of our state. With the Supreme Command of Mr. Ilham Aliyev, our army has created a great chronicle of our history in this 44-day war. With this victory, both our lands were liberated and Azerbaijan created new realities in the region. Azerbaijani lands have been under occupation for about 30 years.
Although the whole world recognizes the occupied Karabakh and surrounding regions as the territory of Azerbaijan, and the relevant resolutions were adopted by the UN Security Council, no international pressure was exerted on Armenia during this period. On the contrary, most international organizations, which mediate in the solution of the problem, have pursued a policy of double standards and supported the policy of occupation. However, not a single step was taken back from the national interests of Azerbaijan. Our republic has never reconciled with the occupation of its lands. President Ilham Aliyev has always stated that our lands will definitely be liberated. It was also known that increasing the combat capabilities of our army, acquiring the most modern weapons and military equipment served this purpose. Thus, the dynamic development and rise of our country under the wise leadership of President Ilham Aliyev also created historical conditions for the liberation of our lands from occupation, and finally, the Great Patriotic War fulfilled the greatest dream of our people, put an end to the only painful problem of our state.
At Sumgayit State University, our martyrs are always commemorated, martyrs' families are visited, care and attention is paid to them. A group of them went to military service and took part in the battles against the enemy in the ranks of our victorious army.
The rector also noted that a memorial complex was created in the yard of Sumgayit State University to immortalize the memories of students and graduates who rose to the summit of martyrdom. Along with our graduates and students who took part in the First Karabakh War, the installation of marble photos of our students and graduates who died in the April battles and the 44-day war since September 27 plays an important role in patriotic education of students. May God have mercy on all our martyrs and heal all our wounded soldiers and officers!
Professor Shirkhan Salimov, Head of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, made a report on the topic at the seminar. He noted that as a result of the successful continuation of the army-building strategy founded by national leader Heydar Aliyev by the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, today the Azerbaijani Armed Forces have become the most powerful army in the region. During the 44-day war, the occupied territories of Azerbaijan were liberated from the Armenian aggressors by the Supreme Command of Mr. Ilham Aliyev. This glorious victory, which is one of the brightest and most memorable pages in the history of our people, is based on the leadership qualities of President Ilham Aliyev, as well as the achievements of Azerbaijan in the socio-economic, political, cultural and military spheres.
Professor Shirkhan Salimov also noted that the organization of such seminars plays an important role in instilling in our youth feelings of love for the Fatherland, promoting the spirit of national patriotism among them, the formation of national character and national morality.
Other speakers at the seminar spoke about the Great Return process under the leadership of President Ilham Aliyev after the Victory in the Great Patriotic War. On behalf of the people of Azerbaijan, they once again thanked the participants of the Great Patriotic War. It was emphasized that the history written by them will be passed on to future generations after us as a heroic chronicle. It was noted that the leadership of our state pays special attention to the families of martyrs and veterans. Their way of life becomes an example, their memories are immortalized.
At the end of the seminar, a stand entitled "The Road to Glorious Victory" was opened.
In the lobby of the university, the stand "The Road to the Glorious Victory" created by the faculty of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples of the Faculty of History and Geography was met with interest.
The sections "The Beginning of the Great Victory", "Patriotic War", "Armenian Fascism", "Results of the Second Karabakh War", "Glorious Victory Parade", "Horizons of Diplomatic Victory", which comprehensively reflect our victory in 44 days,