Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun nümayəndələri Şabranda şəhid Seyfəddin Balağayevin xatirəsinə inşa edilmiş Şəhid bulağının açılışında iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Sentyabr 2021 14:46
SDU-nun nümayəndələri Şabranda şəhid Seyfəddin Balağayevin xatirəsinə inşa edilmiş Şəhid bulağının açılışında iştirak etdilər
Erməni işğalına qarşı Zəfərlə başa çatmış 44 günlük Vətən müharibəsi hər bir azərbaycanlı gənc üçün əsl qəhrəmanlıq məktəbi oldu. Könüllü olaraq Milli Ordumuzun sıralarına qoşulan yüzlərlə gənc də bu müharibədə düşmən ordusunun darmadağın edilməsində yüksək əsgəri rəşadət nümayiş etdirdi. Onlardan bir çoxu döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid oldu, digərləri ağır yaralandılar. Həmin şəhidlik zirvəsinə ucalan gənclərdən biri də Seyfəddin Balağayev idi.
Avqustun 1-də Şabran şəhərində Vətən müharibəsi şəhidi, əsgər Balağayev Seyfəddin Vahid oğlunun adına inşa edilən bulağın açılışı oldu. Açılış mərasimində Rayon İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri, şəhidin ailə üzvləri, qazilər, ictimaiyyət nümayəndələri və məzunu olduğu Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, dekan müavini Könül Hacıyeva, Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev, tütor Tünzalə Ələkbərova iştirak etdilər.
Əvvəlcə bulağa gül dəstələri düzüldü və şəhidin əziz xatirəsi ehtiramla yad edildi. Çıxış edənlər Seyfəddin Balağayevin qısa, şərəfli həyat yolundan, onun Vətən müharibəsində göstərdiyi igidliklərdən söz açdı, şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident cənab İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident çox hörmətli Mehriban xanım Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı Tamella Əhmədova çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Müzəffər Ordumuzun qısa müddətdə qazandığı tarixi qələbədən söz açdı. Bildirdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsindəki tarixi Qələbə xalqımıza böyük sevinc bəxş etdi. Bu Qələbə sayəsində torpaqlarımız düşmənin uzunmüddətli işğalından azad olundu. Beynəlxalq aləmdə ölkəmizin nüfuzu yüksəldi. Bütün bunlara, əlbəttə, rəşadətli Milli Ordumuzun gücü ilə, şəhid və qazilərimizin qanı ilə nail olduq. Onlar əsl qəhrəmandırlar. Şəhid Seyfəddin Balağayev də bu qəhrəmanlardan biridir. Dekan, tələbəsi olmuş Seyfəddin Balağayev haqqında danışaraq onun nümunəvi tələbə olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti hər zaman öz şəhidləri ilə fəxr edib, onlarla qürur duyur. Hələ Qanlı 20 Yanvar gecəsində canlarını Vətənə fəda edən igid tələblərimiz doğma Azərbaycanımızın müstəqilliyinə öz qanları ilə imza ataraq müqəddəs Şəhidlik Zirvəsini fəth etdilər. “Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti olaraq qürur duyuruq ki, xalqımızın ən yeni tarixini yazanların sırasında bizim də yetirmələrimiz var. Biz, doğrudan da, təkcə müəllim, mühəndis, tarixçi, kimyaçı, iqtisadçı deyil, Şəxsiyyət, Vətəndaş yetişdirmişik!”.
Həmçinin qeyd etmək yerinə düşər ki, birinci Qarabağ döyüşlərində iştirak edib şəhid olmuş məzun və tələbələrimizin xatirəsinə universitetin qarşısında qoyulmuş xatirə abidəsinin yaradılması və abidəyə aprel döyüşlərində və sentyabrın 27-dən başlayaraq apardığımız 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın azad olunması uğrunda şəhid olmuş tələbə və məzunlarımızın mərmər üzərində xatirə şəkillərinin vurulması da tələbə gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsində olduqca önəmli yer tutur. Elə həmin abidənin açılış mərasimində şəhid Seyfəddin Balağayevin valideynləri iştirak etmişdilər. Xalqımız öz dəyərli övladlarını hər zaman xatırlayır.
Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin, bütün yaralı əsgər və zabitlərimizə şəfa versin!
Qeyd edək ki, Seyfəddin Balağayev 6 mart 1998-ci il tarixində Azərbaycanın Şabran rayonunun eyniadlı şəhərində anadan olmuşdur. O, 2004-cü ildən 2015-ci ilə qədər Şabran şəhərində orta təhsilini almışdır. 2015-ci ildə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinə qəbul olunmuşdur. Seyfəddin Balağayev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsində savaşmış, Füzulinin azad edilməsi uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir. O, 22 yaşında oktyabrın 7-də Füzuli rayonu ərazisindəki döyüşdə şəhid olmuşdur. Seyfəddin Balağayev oktyabrın 8-də Şabran şəhərindəki Şəhidlər xiyabanında dəfn edilmişdir.

REPRESENTATIVES OF SSU TOOK PART IN THE OPENING OF THE “SHEHID BULAGHI” BUILT IN MEMORY OF MARTYR SEYFADDIN BALAGAYEV IN SHABRAN
The 44-day Patriotic War, which ended in victory over the Armenian occupation, became a real school of heroism for every Azerbaijani youth. Hundreds of young people who voluntarily joined the ranks of our National Army also showed great military courage in destroying the enemy army in this war. Many of them were heroically killed in battles, others were seriously wounded. Seyfaddin Balagayev was one of the young people who rose to the peak of martyrdom.
On August 1, “Shehid bulaghi” named after the martyr of the Great Patriotic War, soldier Balagayev Seyfaddin Vahid oglu was opened in Shabran.
The opening ceremony was attended by officials of the Executive Power, family members of the martyr, veterans, public figures and the dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics of Sumgayit State University Tamella Ahmadova, deputy dean Konul Hajiyeva, head of the Department of Electrotechnics and Energetics Nadir Hajibalayev, tutor Tunzala Alakbarova.
First, flowers were laid at the monument and the memory of the martyr was honored.
Speakers spoke about the short, glorious life of Seyfaddin Balagayev, his bravery in the Great Patriotic War, thanked President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva for the attention and care shown to the families of martyrs.
Dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics of Sumgayit State University, Associate Professor Tamella Ahmadova spoke about the historic victory of our Victory Army under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
She noted that the historic victory in the 44-day war gave great joy to our people. Thanks to this victory, our lands were liberated from the long-term occupation of the enemy. Our country's prestige in the international arena has risen. Of course, we have achieved all this with the strength of our brave National Army, with the blood of our martyrs and veterans. They are real heroes. Martyr Seyfaddin Balagayev is one of these heroes. Speaking about her student Seyfaddin Balagayev, the dean said that he was an exemplary student. She noted that Sumgayit State University has always been proud of its martyrs. Our brave students, who sacrificed their lives for the Motherland on the night of Bloody January 20, conquered the sacred Summit of Martyrdom by signing the independence of our native Azerbaijan with their own blood. As the leadership, faculty and students of Sumgayit State University, we are proud that we are among the writers of the recent history of our people. We have really brought up not only teachers, engineers, historians, chemists, economists, but also Persons and Citizens!
It should also be noted that a memorial was erected in front of the university in memory of our graduates and students who died in the first Karabakh war, and a memorial on the marble of our students and graduates who died in the April battles and the 44-day Patriotic War on September 27.
May God have mercy on all our martyrs and heal all our wounded soldiers and officers!
It should be noted that Seyfaddin Balagayev was born on March 6, 1998 in the city of the same name in the Shabran region of Azerbaijan. He received his secondary education in Shabran from 2004 to 2015. In 2015, he was admitted to the Faculty of Physics and Electroenergetics of Sumgayit State University. Seyfaddin Balagayev fought in the Patriotic War launched by the Azerbaijani Armed Forces on September 27, 2020 to liberate the territories occupied by Armenia, and took part in the battles for the liberation of Fizuli. He was martyred on October 7, at the age of 22 in the Fizuli region. Seyfaddin Balagayev was buried on October 8 in the Alley of Martyrs in Shabran.