Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun müəllim və tələbə heyətinin nailiyyətləri dünyanın elmi mərkəzləri tərəfindən etiraf olunur
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Sentyabr 2021 11:20
SDU-nun müəllim və tələbə heyətinin nailiyyətləri dünyanın elmi mərkəzləri tərəfindən etiraf olunur
Qafqazın ən qüdrətli sənaye şəhəri statusunu qoruyub-saxlayan, möhtəşəm tikinti, quruculuq işləri, həyata keçirilən genişmiqyaslı layihələrlə həm ölkənin, həm də regionun mənəvi paytaxtlarından sayılan Sumqayıt şəhərinin elmi elitasının, kadr potensialının böyük bir qismi, tərəddüd etmədən söyləyə bilərik ki, bilavasitə SDU-nun adı ilə bağlıdır.
44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın qazandığı qələbənin ardından işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən iqtisadi, sosial və mədəni layihələrin dünya səviyyəli beynəlxaq konfranslarda işıqlandırılmasına Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivi də öz töhfəsini verir. 2021-ci ilin aprel ayından başlayaraq, SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbə və müəllim heyəti bir çox ölkədə keçirilən elmi-praktiki konfranslarda iştirak edərək, müxtəlif mükafatlar alırlar.
İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent L.F. Mahmudova, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professsoru Ş.T.Əliyev, 710 saylı qrupun tələbəsi L.Y. Eyvazova 25–26 aprel 2021-ci ildə Avstraliyanın Melburn şəhərində keçirilən “International forum: problems and scientific solutions” adlı VII Beynəlxalq elmi və praktik konfransda “Актуальные вопросы интенсификации развития ненефтяных секторов экономики Азербайджана в период постпандемии” mövzusunda çıxış edərək sertifikatlara layiq görülüblər.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent A.Y. Yəhyayeva, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professsoru Ş.T. Əliyev, 723 saylı qrup tələbəsi N.E. Hüseynova 7–8 may 2021-ci il tarixlərində Fransanın Orlean şəhərində keçirilən “Current issues and prospects for the development of scientific research” adlı II Beynəlxalq elmi və praktik konfransda “Проблемы и решения путей повышения инвестиционной привлекательности карабахского региона Азербайджана” mövzusunda çıxış edərək, sertifikatlara layiq görülüblər.
Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent M.Ö Pənahəliyeva, həmin kafedranın professoru Ş.T. Əliyev, 718 saylı qrup tələbəsi S.M. Tahirova 18–19 may 2021-ci il tarixlərində Almaniyanın Hamburq şəhərində keçirilən “Scientific community: interdisciplinary research” adlı IV Beynəlxalq elmi və praktik konfransda “Современные аспекты и перспективы торгово-экономических связей Азербайджана с постсоветскими республиками” mövzusunda, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Ş.T.Əliyev, İqtisadiyyat kafedrasının dosenti L.M. Vəliyeva, 716 saylı qrup tələbəsi M.H.Muradlı 26–28 avqust 2021-ci il tarixlərində Almaniyanın Hamburq şəhərində keçirilən “Scientific community: interdisciplinary research” adlı V Beynəlxalq elmi və praktik konfransda “Стратегическое значение и перспективы развития восточного зангезурского экономического района Азербайджана” mövzusunda, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Ş.T.Əliyev, həmin kafedranın baş müəllimi G.R. Rüstəmova, 718 saylı qrup tələbəsi S.A. Nəcəfli,
“Перспективы интенсификации развития экономики Азербайджана в постпандемическом периоде” mövzusunda çıxış edərək, sertifikatlara layiq görülüblər.
Professor, müəllim və tələbə heyətinin əldə etdiyi hər bir uğur universitetin rəhbərliyi tərəfindən yaradılan münbit şəraitlə bilavasitə bağlıdır.

THE ACHIEVEMENTS OF THE LECTURERS AND STUDENTS OF SSU ARE RECOGNIZED BY THE SCIENTIFIC CENTERS OF THE WORLD
A large part of the scientific elite and human resources of Sumgayit, which retains the status of the most powerful industrial city in the Caucasus and is considered one of the spiritual capitals of the country and the region, is directly related to the name of SSU.
The staff of Sumgayit State University also contributes to the coverage of economic, social and cultural projects implemented in the liberated territories after the victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War at world-class international conferences. Starting from April 2021, students and lecturers of the Faculty of Economics and Management of SSU have participated in scientific and practical conferences in many countries and received various awards.
Head of the Department of Economics, Associate Professor L.F. Mahmudova, Professor of the Department of World Economy and Marketing Sh.T. Aliyev, student of group 710 L.Y. Eyvazova awarded a certificate for their speeches on "Current issues of intensification of development of non-oil sectors of the economy of Azerbaijan in the post-pandemic period" at the VII International Scientific and Practical Conference "International Forum: Problems and Scientific Solutions" held on April 25-26, 2021 in Melbourne, Australia.
And also dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor A.Y. Yahyayeva, Professor of the Department of World Economy and Marketing Sh.T. Aliyev, student of group 723 N.E. Huseynova awarded certificates at the II International Scientific and Practical Conference "Current issues and prospects for the development of scientific research" held in Orleans, France on May 7-8, 2021 on "Problems and solutions to increase investment attractiveness of the Karabakh region of Azerbaijan."
Head of the Department of World Economy and Marketing, Associate Professor M.O. Panahaliyeva, Professor of the same department Sh.T. Aliyev, student of group 718 S.M. Tahirova awarded certificates at the IV International Scientific and Practical Conference "Scientific community: interdisciplinary research" held in Hamburg, Germany on May 18-19, 2021 on "Modern aspects and prospects of trade and economic relations of Azerbaijan with post-Soviet republics"; Professor of the Department of World Economy and Marketing Sh.T.Aliyev, Associate Professor of the Department of Economics L.M. Valiyeva, student of group 716 M.H. Muradli awarded certificates at the V International Scientific and Practical Conference "Scientific community: interdisciplinary research" on August 26-28, 2021 in Hamburg, Germany on "Strategic value and prospects for the development of the Eastern Zangezur economic region of Azerbaijan”; Professor of the Department of World Economy and Marketing Sh.T.Aliyev, senior teacher of the department G.R. Rustamova, student of group 718 S.A. Najafli, were awarded certificates on "Prospects for the intensification of economic development of Azerbaijan in the post-pandemic period".
Every success achieved by professors, teachers and students is directly related to the fertile conditions created by the university administration.