Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə ali təhsil müəssisələri nümayəndələrinin onlayn görüşü keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Sentyabr 2021 15:32
Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə ali təhsil müəssisələri nümayəndələrinin onlayn görüşü keçirildi
Sentyabrın 14-də Dövlət Miqrasiya Xidməti, Təhsil Nazirliyi, eləcə də ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin məsul əməkdaşları və nümayəndələri ilə ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin miqrasiya məsələlərinə dair ənənəvi görüşü keçirildi. Görüşdə Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov, Xaricdə təhsil və əcnəbi tələbələrlə iş sektorunun müdiri Müjdat Həsənov və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbirdə çıxış edən DMX-nin “Miqrasiya Sahəsinin İnkişafı” İctimai Birliyinin üzvü Vidadi Fətullayev koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi müəllim və tələbə heyəti üçün miqrasiya sahəsində tətbiq olunan güzəştlər barədə məlumat verdi.
İştirakçılara ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi vətəndaşların xarici ölkələr üzrə 2020-ci il və 2021-ci ilin 6 ayının statistikası, COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar tətbiq edilən güzəştlər, inzibati-hüquqi məsələlər, elektron xidmətlər, migAZ tətbiqi və s. məlumatlar barədə geniş təqdimat nümayiş olundu. Daha sonra iştirakçıların çoxsaylı sualları DMX-nin əməkdaşları və Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri tərəfindən cavablandırıldı.
Görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva və şöbənin əməkdaşı Natavan Quliyeva iştirak etdilər.

Home | News | AN ONLINE MEETING WITH THE REPRESENTATIVES OF HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS AND THE STATE MIGRATION SERVICE OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
Yerləşdirilmə tarixi : 15 September 2021 15:32
AN ONLINE MEETING WITH THE REPRESENTATIVES OF HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS AND THE STATE MIGRATION SERVICE OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
On September 14, the State Migration Service held a traditional meeting with the Ministry of Education, as well as officials and representatives of higher education institutions operating in our country on migration issues of international students studying in our country. The meeting was attended by Tural Ahmadov, Head of the International Cooperation Department of the Ministry of Education, Mujdat Hasanov, Head of the Sector for Education Abroad and Work with Foreign Students, and representatives of higher education institutions operating in our country.
Speaking at the event, Vidadi Fatullayev, a member of the State Migration Service's "Development of the Migration Area" Public Union, informed about the benefits applied in the field of migration for foreign teachers and students studying in our country in connection with the coronavirus pandemic.
The participants were displayed an extensive presentation about the statistics of foreign citizens studying in our country for 2020 and 6 months of 2021, the concessions applied in connection with the COVID-19 pandemic, administrative and legal issues, e-services, migAZ application, etc. The staff of the State Migration Service and representatives of the Ministry of Education then answered numerous questions of the participants.
Sadagat Fatullayeva, Head of the Department of International Cooperation and Foreign Students, and Natavan Guliyeva, an employee of the department, attended the meeting from Sumgayit State University.