27 Sentyabr – Anım Günü ilə əlaqədar Fizika və elektroenergetika fakültəsində “Vətənə oğul olan igidlərimiz” mövzusunda onlayn formatda Elmi-praktik konfrans keçirildi
Sentyabrın 23-də Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş “Vətənə oğul olan igidlərimiz” mövzusunda onlayn formatda Elmi-praktik konfrans keçirildi. Konfransda bir qrup professor, müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər. Öncə müqqəddəs torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canını fəda edən vətən oğullarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransda Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova 44 günlük Haqq savaşımızdan ətraflı söz açaraq vurğuladı ki, ermənilərin ölkəmizə qarşı 2020-ci il sentyabrın 27-dən növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu əks-hücum əməliyyatına başladı, tarixi zəfərə imza atdı, şəhidlərimizin, Xocalı qurbanlarının, Gəncə, Bərdə, digər şəhər və rayonlarımızda soyqırımları zamanı həlak olan günahsız insanların qisasını döyüş meydanında aldı, işğalçı Ermənistana layiq olduğu yeri göstərməklə öz tarixi torpaqlarını düşmən tapdağından azad etdi.
Azərbaycan tarixi kafedrasının müəllimi Pərviz Cəfərov “Vətən müharibəsində Azərbaycan oğullarının şücaəti”, Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dos. Fuad Məmmədov “Vətən müharibəsinin qalibi Azərbaycan Cənubi Qafqazın ən güclü dövlətidir”, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının dosenti Ramiz İsmayılov “Müstəqil Azərbaycan gənclərinin Vətən sevgisi” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, 44 günlük Vətən müharibəsində rəşadət göstərən əsgər və zabitlərimiz, arxa cəbhə, bütünlükdə xalqımız bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək, düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurdu.

Home | News | AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE BY THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS ON SEPTEMBER 27 - THE DAY OF REMEMBRANCE
Yerləşdirilmə tarixi : 24 September 2021 14:51
AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE BY THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS ON SEPTEMBER 27 - THE DAY OF REMEMBRANCE
On September 23, the Faculty of Physics and Electroenergetics organized an online scientific-practical conference on "Our heroes who are sons of the motherland" dedicated to September 27 - Remembrance Day.
The conference was attended by a group of professors, teachers and students.
A minute of silence was observed in memory of the sons of the fatherland who sacrificed their lives for the freedom of our sacred lands.
At the conference, the Dean of the Faculty of Physics and Power Engineering, Associate Professor Tamella Ahmadova spoke in detail about our 44-day war, emphasizing that in response to the next Armenian military aggression against our country on September 27, 2020, the Azerbaijani Army launched a counter-offensive , achieved a historic victory, avenged the martyrs, victims of Khojaly, innocent people who died during the genocides in Ganja, Barda and other cities and regions on the battlefield, liberated their historical lands from the clutches of the enemy, showing the place Armenia deserves.
Lecturer of the Department of History of Azerbaijan Parviz Jafarov delivered speech on "Courage of the sons of Azerbaijan in the Patriotic War", Head of the Department of Physics and its teaching Assoc. Fuad Mammadov "Azerbaijan, the winner of the Patriotic War, is the strongest state in the South Caucasus", Ramiz Ismayilov, associate professor of the Department of Solid State and Semiconductor Physics, spoke on "Patriotism of the youth of independent Azerbaijan." They said that our soldiers and officers, who fought valiantly in the 44-day war, the front, our people as a whole, demonstrating unity and solidarity as a fist, struck crushing blows to the enemy.