Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun bir qrup müəllim və tələbəsi Sumqayıt Şəhidlər xiyabanını ziyarət etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Sentyabr 2021 15:05
SDU-nun bir qrup müəllim və tələbəsi Sumqayıt Şəhidlər xiyabanını ziyarət etdi
Azərbaycan hər zaman mübariz oğul və qızlarının şücaətini yüksək qiymətləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərir, xatirəsini uca tutur. Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərancamı ilə hər il sentyabrın 27-si Azərbaycan Respublikasında Anım Günü kimi qeyd edilməsi qərara alınmışdır. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Univeristetində silsilə tədbirlərin planı təsdiq edildi.
Sentyabrın 25-də universitetin bir qrup müəllim və tələbəsi Sumqayıt şəhərində yerləşən Şəhidlər xiyabanını ziyarət etdi və şəhidlərin məzarı üzərinə gül dəstələri qoydular.
Ziyarət zamanı Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov qeyd etdi ki, 2020-ci il Azərbaycan xalqı üçün 30 illik həsrətə son qoyaraq düşmən əlində qalmış torpaqlarının azad edilməsi baxımından qürur və zəfər dolu bir il oldu. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Qalib Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sentyabr ayında başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəmiz 30 ilə yaxın erməni işğalında olan torpaqlarımızın, Qarabağın azadlığı ilə nəticələndi. Üç minə yaxın qəhrəmanımız torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucaldı, minlərlə igidimiz qazi adını qazandı.Ölkəmizdə şəhid ailələri, müharibə qaziləri, hərbi qulluqçuların sosial müdafiəsinin təmin edilməsi, onların problemlərinin həlli dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissəsini təşkil edir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Univeristetinin rəhbərliyi tərəfindən əməkdaşlar mütəmadi olaraq şəhidlərimizin və qazilərimizin ailələrini ziyarət edir, qayğıları ilə maraqlanır.
Sonda bir daha vurğulandı ki, Vətən yolunda canından keçən şəhidlərimiz hər zaman qəlbimizdə yaşayacaq. Onların qanları ilə azad etdikləri torpaqlarımızı və qələbəmizi göz bəbəyi kimi qoruyacağıq. Onlara Allahdan rəhmət, ailələrinə səbir dilədilər.

A GROUP OF SSU TEACHERS AND STUDENTS VISITED THE ALLEY OF MARTYRS IN SUMGAYIT
As a sign of deep respect to our soldiers and officers, all our martyrs who fought heroically in the war, waved the Azerbaijani flag in our liberated lands, sacrificed their lives for the territorial integrity of our country, by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 2, 2020, it was decided to mark the Day of Remembrance in the Republic of Azerbaijan. A series of action plans in this direction was approved at Sumgayit State University.
On September 25, a group of university teachers and students visited the Alley of Martyrs in Sumgayit and laid flowers at the graves of the martyrs.
During the visit, Ramiz Huseynov, Vice-Rector for Humanitarian Affairs, noted that 2020 was a year of pride and victory for the people of Azerbaijan in terms of ending 30 years of longing and liberating the lands held by the enemy. Our 44-day Patriotic War, which began in September under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, resulted in the liberation of our Armenian-occupied lands, Karabakh, for nearly 30 years. About three thousand of our heroes rose to the summit of martyrdom for the freedom of our lands, thousands of our heroes became veterans. Ensuring the social protection of the families of martyrs, war veterans and servicemen, the solution of their problems is an important part of the state policy in our country. In this regard, the staff of Sumgayit State University regularly visits the families of our martyrs and veterans, and is interested in their care.
In the end, it was emphasized once again that our martyrs who died on the way to the Motherland will always live in our hearts. They asked God for mercy and patience for their families.