Əsas səhifə | Xəbərlər | "Cənnət qoxulu Sentyabr" adlı tədbir keçirildi
Sentyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş "Cənnət qoxulu Sentyabr" adlı tədbir keçirildi.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səslənməsi ilə başladı. Ardınca vətən uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri Filologiya fakültəsinin dekan müavini Zöhrə Qafarova açaraq, şanlı tariximiz olan İkinci Qarabağ müharibəsindən bəhs etdi. Bildirdi ki, müasir Azərbaycan tarixinin ən şanlı səhifələrinin yazılması ilə xarakterizə olunan bu dövr Müzəffər Ali Baş Komandanımızın və rəşadətli Azərbaycan Əsgərinin şah əsəridir. Tələbələrin iştirakı ilə 27 şəhid adı və onlar haqqında qısa məlumatlar səsləndirildi. Daha sonra söz şəhid ailələrinə verildi. Şəhid Vüqar Əmrahov və Cəmil Həsənlinin anaları öz övladları haqqında məğrur və qürurlu şəkildə gənclərə məlumat verdilər. Daha sonra şəhid Vüsal Allahverdiyevin əmisi, eyni zamanda həm Birinci, həm də İkinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı Mahir Allahverdiyev şəhid Vüsal Allahverdiyevin keçdiyi döyüş yolundan və onun arzularından bəhs etdi.

AN EVENT BY THE FACULTY OF PHILOLOGY DEDICATED TO THE DAY OF REMEMBRANCE
On September 26, Sumgayit State University's Faculty of Philology and Student Youth Organization organized an event entitled "Jennet qokhulu September" dedicated to September 27-Remembrance Day.
The event began with the national anthem of the Republic of Azerbaijan. Then the memory of our martyrs who died for the homeland was commemorated with a minute of silence.
The event was opened by Deputy Dean of the Faculty of Philology Zohra Gafarova, who spoke about our glorious history, the Second Karabakh War. She noted that this period, which is characterized by the writing of the most glorious pages of the history of modern Azerbaijan, is a masterpiece of our Supreme Commander-in-Chief and a brave Azerbaijani soldier. The names of 27 martyrs and brief information about them were announced with the participation of students. Then the floor was given to the families of martyrs. The mothers of martyrs Vugar Amrahov and Jamil Hasanli proudly informed the youth about their children. Then, the uncle of the martyr Vusal Allahverdiyev, Mahir Allahverdiyev, a participant in both the First and Second Karabakh Wars, spoke about martyr Vusal Allahverdiyev and his dreams.