Riyaziyyat fakültəsində 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi
Sentyabrın 25-də Riyaziyyat fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi.
Tədbirdə bir qrup professor, müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, fakültənin tələbəsi olan qazi Sahil Şirinov da iştirak etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekan müavini dosent Məmmədəli Məmmədov açaraq vurğuladı ki, 27 sentyabr tarixinin Azərbaycanda Anım Günü kimi qeyd edilməsi və bu çərçivədə atılan sistemli addımlar şəhidlərimizin müqəddəs ruhuna ehtiramın və qazilərimizin şücaətinə verilən dəyərin bariz nümunəsidir. Əminik ki, bu gün şəhidlərimizin ruhu şaddır. Çünki şəhidlərimizin canlarından keçdikləri torpaqlarda hazırda həyat yenidən qurulur, müstəqil Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında sürətli dirçəliş işləri aparılır.
Vətən müharibəsinin iştrakçısı, fakültənin tələbəsi olan qazi Sahil Şirinov keçdiyi döyüş yolundan, orduda olan böyük ruh yüksəkliyindən, vətənpərvərlik hisslərindən, Ali Baş Komandana sonsuz inamdan danışdı, Vətən müharibəsində sağlamlığını qismən itirmiş döyüşçülərə göstərilən dövlət qayğısından razılığını bildirdi.
Sonra tələbələrdən bir çoxu öz yaxın qohumları, tanışları olan şəhidlərimiz haqqında danışdılar. Yeganə Təhməzova dayısı oğlu şəhid Etibar Nəcəfov, Sevinc Həsənova şəhid Tural Həsənov, Nərmin Abdullayeva həmyerlisi,eyni kənddə böyüdüyü şəhid Xəyyam Hüseynov, Yeganə Əhmədova atasının yaxın dostu olan şəhid polkovnik Babək Səmidli haqqında ətraflı məlumat verdilər. Bildirdilər ki, xalqımız qələbədə payı olan, döyüşdə iştirak edən hər bir əsgərin əziyyətini yüksək qiymətləndirir, şəhidlərimizi ehtiramla, minnətdarlıqla anır. Allahdan bütün şəhidlərə rəhmət, qazilərə şəfa dilədilər.

AN ONLINE ROUND TABLE DEDICATED TO SEPTEMBER 27 - REMEMBRANCE DAY AT THE FACULTY OF MATHEMATICS
On September 25, the Faculty of Mathematics hosted an online round table organized by the Student Youth Organization dedicated to September 27 - Remembrance Day.
The event was attended by a group of professors, teachers and students of the faculty, as well as a student of the faculty Gazi Sahil Shirinov.
Opening the event, Deputy Dean of the Faculty, Associate Professor Mammadali Mammadov stressed that the celebration of September 27 as Remembrance Day in Azerbaijan and the systematic steps taken in this regard are a clear example of respect for the holy spirit of our martyrs and the courage of our veterans. We are confident that the souls of our martyrs are happy today. Because life is being rebuilt in the lands where our martyrs died, and rapid revival is being carried out in the Karabakh and East Zangazur economic regions of independent Azerbaijan.
Gazi Sahil Shirinov, a student of the faculty who took part in the Great Patriotic War, also attended. He spoke about his path of battle, great enthusiasm in the army, feelings of patriotism, endless confidence in the Supreme Commander-in-Chief, and expressed satisfaction with the state care provided to soldiers who lost part of their health in the Great Patriotic War.
Then many students spoke about our close relatives and acquaintances, Yegana Tahmazova gave information about her cousin, martyr Etibar Najafov, Sevinj Hasanova about martyr Tural Hasanov, Narmin Abdullayeva about martyr Khayyam Huseynov, who grew up in the same village, Yegana Ahmadova about the martyr Colonel Babek Samidli, a close friend of his father. They said that our people appreciate the suffering of every soldier who took part in the victory, and commemorates our martyrs with respect and gratitude. We ask God to have mercy on all the martyrs and to heal the veterans.