SDU-da Anım Günü ilə əlaqədar onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi
Sentyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Anım Günü ilə əlaqədar olaraq “Vətənə oğul olan igidlərimiz” mövzusunda onlayn formatda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi və tələbə heyəti şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdi və abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Unversitetin foyesində yerləşən monitorlarda Vətən müharibəsini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qeyd etdi ki, ötən ilin sentyabr ayı xalqımızın taleyinə böyük hərflərlə yazıldı. Məhz 27 sentyabr 2020-ci il tarixində düşmən təxribatına cavab olaraq Müzəffər Ordumuz 30 il düşmən tapdağı altında olan torpaqlarımızı azad etməyə başladı. Biz tarixən tolerant, sülhsevər xalq olmağımıza baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən təhrik edilən müharibəyə qoşulmalı olduq. Azərbaycan torpaqları 30 ilə yaxın idi ki, işğal altında idi. Bütün dünya işğal altında olan Qarabağı və ətraf rayonları Azərbaycanın ərazisi kimi tanısa da, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən müvafiq qətnamələr qəbul edilsə də, bu dövrdə Ermənistana qarşı heç bir beynəlxalq təzyiq göstərilmədi. Əksinə, əksər beynəlxalq təşkilatlar, problemin həllində vasitəçilik missiyası həyata keçirənlər ikili standartlar siyasəti yürüdərək işğala dəstək vermiş oldular. Lakin Azərbaycan milli maraqlarından bir addım belə geri çəkilmədi. Ötən ilin sentyabrının 27-də başlayan 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəman oğullarımız düşməni darmadağın edərək 30 illik erməni işğalına son qoydu və tarixi ədaləti bərpa edərək Qarabağın bütün qapılarını taybatay üzümüzə açdı.
Torpaqlarımız qəhrəman şəhidlərimizin, əsgər və zabitlərimizin, qazilərimizin qanı və canı bahasına işğaldan azad edildi. Müharibənin davam etdiyi 44 gün ərzində Prezident cənab İlham Əliyev hərb meydanında müzəffər sərkərdə, diplomatik cəbhədə böyük strateq nümunəsi ortaya qoydu, informasiya müharibəsində Azərbaycanın haqq səsi oldu, cəsarətlə bütün təzyiqlərə sinə gərdi, öz xalqı ilə vəhdətdə olan lider kimi mübarizlik rəmzinə çevrildi. Həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqına zəfər sevincini bəxş etməklə yanaşı, xalqımızın qəhrəman oğullarını da bir daha bizə tanıtdı. Neçə-neçə igid oğullar Vətən uğrunda haqq savaşının iştirakçısı, şəhid və ya qazi oldular. Sonunda zəfər çaldığımız bu müharibə Azərbaycan xalqının Vətənə necə bağlılığını, onun üçün gözünü qırpmadan canından keçməyə hazır olduğunu bir daha nümayiş etdirdi. Rektor çıxışında ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin Anım Gününün respublika səviyyəsində qeyd olunması ilə bağlı imzaladığı müvafiq sərəncamı şəhidlərimizə olan hörmət və ehtiram kimi dəyərləndirdi. Qeyd etdi ki, bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Univeristetində silsilə tədbirlərin planı təsdiq edildi.
Prezident cənab İlham Əliyev qısa zaman kəsiyində ona bəslənən bütün ümidləri tam doğrultmaqla, cəmiyyətin bütün gözləntilərini gerçəkləşdirdi, yorulmaz, qətiyyətli və prinsipial fəaliyyəti ilə sübut etdi ki, onun atdığı hər bir addım, verdiyi hər bir qərar cəmiyyət üzvlərinin maraq və istəklərinin təmin olunmasına, dövlətçiliyimizin möhkəmlənməsinə, ərazi bütövlüyümüzün təmin olunmasına, siyasi sabitliyin və iqtisadi tərəqqinin davamlılığına və daha da möhkəmlənməsinə hesablanmışdır. Yurdsevər xalqımız öz liderinin – Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək, bütün dünyaya öz gücünü, mətinliyini, mübarizliyini nümayiş etdirdi.
Professor Elxan Hüseynov onu da vurğuladı ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində şəhidlərimiz daima anılır, şəhid ailələri ziyarət olunur, onlara qayğı və diqqət göstərilir. Təsadüfi deyil ki, Vətən müharibəsi başlayan zaman universitetimizin tələbə və əməkdaşlarından bir qrupu da Ali Baş Komandanımız qismən səfərbərlik elan edən zaman könüllü kimi orduya yazıldılar. Onlardan bir qrupu hərbi xidmətə gedərək, müzəffər ordumuzun sıralarında düşmənə qarşı döyüşlərdə iştirak etdi.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin həyətində şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların xatirələrini əbədiləşdirmək üçün abidə kompleksi yaradılmış, həmçinin universitetin foyesində Tarix və coğrafiya fakültəsinin ərsəyə gətirdiyi “Şanlı Zəfərə gedən yol” stendinin də açılışı olmuşdur. Bu da tələbələrin vətənpərvər ruhda maariflənməsinə böyük stimuldur.
Rektor çıxışının sonunda Vətən müharibəsində həlak olan bütün şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, ailələrinə səbir dilədi.
Konfransda Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti, Karyera Mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev “27 sentyabr 2020-ci il – Azərbaycan xalqının haqq savaşının başlanğıcıdır”, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyev “44 günlük Vətən müharibəsindəki Şanlı Zəfəri şərtləndirən iqtisadi amillər”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Cavid Məmiyev “Torpaqlarımızın düşmən işğalında olduğu dövrdə və Vətən müharibəsinin gedişində diplomatik uğurlar”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti, SDU Gənc Alimlər Şurasının sədri Xəyalə Mürsəliyeva “Qarabağ həqiqətləri: ikili standartlar və reallıqlar”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti, THİK-nın sədri Nemət İbayev “Vətənə oğul olan igidlərimizə və onların ailələrinə qayğı Azərbaycan dövlətinin prioritetidir” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər. Bildirdilər ki, düz bir il öncə, 27 sentyabr 2020-ci il tarixə İkinci Vətən müharibəsinin başlanması, Böyük Qələbə və Tarixi Zəfərə gedən yol kimi düşdü. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun keçdiyi şanlı döyüş yolu, böyük Zəfərin qazanılmasında qardaş Türkiyənin göstərdiyi siyasi-mənəvi dəstəyi yüksək dəyərləndirildi. Qeyd edildi ki, 17 il ərzində Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrində aparılan islahatlar, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin ordu quruculuğundakı davamlı fəaliyyətinin nəticəsində Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə son qoyuldu. Vətən müharibəsində qəhrəman hərbçilərimizin şücaəti, rəşadəti hesabına, şəhidlərimizin qanı-canı bahasına bütün dünya Azərbaycanın şanlı qələbəsinin şahidi oldu.
Bu gün Vətən müharibəsi adı verdiyimiz bu müqəddəs savaşda xalqımız və ordumuz Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin başçılığı altında birləşərək, dəmir bir yumruğa çevrildi.

Home | News | AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE AT SSU IN CONNECTION WITH THE DAY OF REMEMBRANCE
Yerləşdirilmə tarixi : 27 September 2021 15:18
AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE AT SSU IN CONNECTION WITH THE DAY OF REMEMBRANCE
On September 27, Sumgayit State University hosted an online scientific-practical conference in connection with the Day of Remembrance.
The leadership and students of Sumgayit State University visited the memorial to the martyred students and graduates erected in the courtyard of the university and laid flowers in front of the monument. The souls of our martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our homeland were commemorated with a minute of silence.
A video reflecting the Patriotic War was shown on monitors in the lobby of the university.
Opening the conference, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, noted that last September was written in capital letters in the fate of our people. It was on September 27, 2020, in response to enemy provocations, that our Victorious Army began to liberate our lands, which had been under enemy occupation for 30 years. Despite being a historically tolerant, peace-loving nation, we had to join the war instigated by Armenia. Although the whole world recognizes the occupied Karabakh and surrounding areas as the territory of Azerbaijan, and the relevant resolutions were adopted by the UN Security Council, no international pressure was exerted on Armenia during this period. On the contrary, most international organizations, which mediate in the solution of the problem, have supported the occupation by pursuing a policy of double standards. However, not a single step was taken back from the national interests of Azerbaijan. In the 44-day Patriotic War, which began on September 27 last year, our heroic sons defeated the enemy, put an end to 30 years of Armenian occupation, and restored historical justice and opened all the doors of Karabakh to us.
Our lands were liberated from occupation at the cost of the blood and lives of our heroic martyrs, soldiers and officers, veterans. During the 44 days of the war, President Ilham Aliyev set a great strategic example on the battlefield, became a true strategist on the diplomatic front, became the true voice of Azerbaijan in the information war, bravely withstood all pressures and became a symbol of struggle as a leader united with his people.
Professor Elkhan Huseynov also stressed that our martyrs are always commemorated at Sumgayit State University, the families of martyrs are visited, they are taken care of. It is no coincidence that at the beginning of the Patriotic War, a group of students and staff of our university also enlisted in the army as volunteers when our Supreme Commander-in-Chief announced a partial mobilization. A group of them went to military service and took part in the battles against the enemy in the ranks of our victorious army.
The rector also noted that a memorial complex was established in the yard of Sumgayit State University to immortalize the memories of students and graduates who rose to the peak of martyrdom, as well as the opening of the stand "Road to Glorious Victory" in the lobby of the university. This is a great incentive to educate students in a patriotic spirit.
At the end of his speech, the rector wished God's mercy and patience to all our martyrs who died in the Great Patriotic War.
Amirkhan Isayev, Associate Professor of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, Head of the Career Center delivered speech on, Shafa Aliyev, Professor of the Department of World Economy and Marketing, "September 27, 2020 is the beginning of the war of truth of the Azerbaijani people", Professor of the Department of World Economy and Marketing Shafa Aliyev "Economic factors that led to the Glorious Victory in the 44-day Patriotic War", Associate Professor of Philosophy, Sociology and Political Science Javid Mamiyev "Diplomatic successes during the occupation of our lands and the war", Associate Professor of the Department of Azerbaijani language and its teaching methods, head of Council of Young Scientists of SSU Khayala Mursaliyeva on "Karabakh realities: double standards and realities", Nemat Ibayev, associate professor of the Azerbaijani language and its teaching methods, chairman of STUC on "Care for our heroes and their families is a priority of the Azerbaijani state."
They said that exactly one year ago, on September 27, 2020, the beginning of the Second Patriotic War fell on the way to the Great Victory and Historical Victory. They praised the glorious path of the brave Azerbaijani Army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, and the political and moral support of brotherly Turkey in achieving the Great Victory. They noted that the reforms carried out in the Armed Forces of Azerbaijan for 17 years, as a result of the continuous activity of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, in building the army, put an end to Armenia's policy of aggression. The whole world witnessed the glorious victory of Azerbaijan in the Great Patriotic War due to the courage and bravery of our heroic servicemen and the blood of our martyrs.
In this holy war, which we call the Patriotic War today, our people and army united under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and turned into an iron fist.