Fizika və elektroenergetika fakültəsinin əməkdaşları şəhid Seyfəddin Balağayevin Anım mərasimində iştirak etdilər
Şabran şəhərində Böyük Qələbə ilə başa çatan 44 günlük Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalan Şəhidimiz Balağayev Seyfəddin Vahid oğlunun oktyabrın 9-da Anım günü keçirildi.
Anım mərasimində Rayon İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri, şəhidin ailə üzvləri, qazilər, ictimaiyyət nümayəndələri və məzunu olduğu Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin əməkdaşları: dekan müavini, baş müəllim K.R. Hacıyeva, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri professor M.M.Zərbəliyev, Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent F.Ə.Məmmədov, Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent T.K.Hüseynov, Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent N.M.Hacıbalayev, Elektrotexnika və energetika kafedrasının baş müəllimi S.M.Cabbarova, Elektromexanika kafedrasının müəllimi K.A.Ağaxanova, tütor T.S.Ələkbərova və tələbələr iştirak etdi.
Əvvəlcə Şabran rayonunda şəhidin məzarı ziyarət edildi və məzarı üstə əklil və gül dəstələri qoyuldu, xatirəsi yad edildi.
Mərasimdə 44 günlük Zəfər yürüşündə qəhrəmanlıqla döyüşən qüdrətli Azərbaycan Ordusunun şücaətindən söhbət açıldı. Bildirildi ki, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımız yağı düşməndən azad edildi. Canını fəda edərək əsl qəhrəmanlıq göstərən şəhidlərimizin qanı ilə Azərbaycanın şanlı tarixi yazıldı. Bu amal uğrunda şəhid olan qəhrəmanlar hər zaman xalqımızın qəlbində yaşayacaq.
Qeyd edək ki, 23 yaşlı Seyfəddin Balağayev Vətən müharibəsi başlayan zaman həqiqi hərbi xidmətdə olub. İlk gündən savaşa qatılan gənc qəhrəman Füzuli uğrunda gedən döyüşdə şəhadətə yüksəlib.

Home | News | EMPLOYEES OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS TOOK PART IN THE COMMEMORATION CEREMONY OF MARTYR SEYFADDIN BALAGHAYEV
Yerləşdirilmə tarixi : 11 October 2021 11:00
EMPLOYEES OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS TOOK PART IN THE COMMEMORATION CEREMONY OF MARTYR SEYFADDIN BALAGHAYEV
The Day of Remembrance of our martyr Balaghayev Seyfaddin Vahid oglu, who rose to the peak of martyrdom in the 44-day Patriotic War, which ended with the Great Victory, was held in Shabran on October 9.
At the commemoration ceremony, the following people took part: officials of the District Executive Power, family members of the martyr, veterans, public figures and employees of the Faculty of Physics and Electroenergetics of Sumgayit State University, where he graduated - Deputy Dean, Senior lecturer K.R. Hajiyeva, Head of the Department of Solid State and Semiconductor Physics Professor M.M.Zarbaliyev, Head of the Department of Physics and its Teaching nethods Associate Professor F.A. Mammadov, Head of the Department of Electromechanics Associate Professor T.K.Huseynov, Head of the Department of Electrotechnics and Energetics Associate Professor N.M.Hajibalayev, Senior lecturer of the Department of Electrotechnics and Energetics S.M. Jabbarova, teacher of the Department of Electromechanics K.A. Aghakhanova, tutor T.S. Alakbarova and students.
First, the grave of the martyr was visited in the Shabran region, and wreath and flowers were laid on his grave, his memory was commemorated.
The ceremony focused on the heroism of the mighty Azerbaijani Army, which fought heroically during the 44-day Victory March. It was noted that under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, our lands were liberated from the enemy. The glorious history of Azerbaijan was written with the blood of our martyrs who sacrificed their lives and showed real heroism. The heroes who were martyred for this cause will always live in the hearts of our people.
It should be noted that 23-year-old Seyfaddin Balagayev was in active military service at the beginning of the Patriotic War. The young hero, who took part in the war from the first day, was martyred in the battle for Fizuli.