SDU-da Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 30 illiyi münasibətilə Respublika elmi konfransı keçirildi
Oktyabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Azərbaycan Respublikası 1991‒2021: dövlət müstəqilliyinin bərpası, iqtisadi və sosial-mədəni inkişafı” mövzusunda Respublika elmi konfransı onlayn formatda keçirildi.
Konfransda universitetin professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, qonaq qismində Millət vəkilləri AMEA-nın müxbir üzvü, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru Musa Qasımlı, professor Hikmət Baba oğlu, BDU-nun Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının müdiri professor Anar İsgəndərov və respublikamızın tanınmış tarixçi alimləri iştirak etdilər.
Konfransı giriş nitqi ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları salamladı, tarixi zəfərimizdən, müstəqilliyimizdən və konfransın əhəmiyyətindən danışdı, iştirakçıları bayram münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, 2021-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 30 ili tamam olur. Azərbaycan xalqı 1991-ci ildən sonra ilk dəfə bu bayramı tam fərqli olaraq, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş qalib xalq kimi qeyd edir. Bu baxımdan dövlətçilik tariximizdə müstəsna əhəmiyyətli mərhələlərin, xüsusən müstəqilliyin əldə edilməsi və bərpası kimi tarixi günlərin onların mahiyyəti və məzmununa uyğun daha dəqiq ifadə olunması böyük önəm kəsb edir. “1993‒2003-cü illər ölkəmizdə sabitlik və inkişaf illəri kimi tarixdə qalacaqdır. Çünki məhz o illərdə həm dövlətçiliyin əsasları qoyuldu, Azərbaycan dövləti quruldu, 1995-ci ildə müstəqil dövlətin Konstitusiyası qəbul edildi, dövlətçiliyin ideoloji əsasları qoyuldu və bu gün də ölkəmizin əsas ideoloji şüarı azərbaycançılıq məfkurəsidir. Məhz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan bu əsaslar bu gün Azərbaycan xalqına yol göstərir”. Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev bu fikirləri ilə müstəqil Azərbaycanımızın 30 illik tarixinin aydın mənzərəsini yaradır. Hansı sahəyə diqqət yetirsək, inkişaf, tərəqqi görərik. Cənab İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, yola saldığımız il hər zaman əvvəlki ildən daha uğurlu, daha yaddaqalan olur. Bu da ondan irəli gəlir ki, uğurların davamlılığının təmin edilməsi üçün zəruri addımlar atılır. Xüsusi vurğulamaq lazımdır ki, ərazi bütövlüyümüzün bərpa edilməsi, Ermənistan‒Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları əsasında həll edilməsi üçün Prezident cənab İlham Əliyevin tutduğu qətiyyətli mövqe, ordu quruculuğuna, hərbi-sənaye kompleksinin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı 44 günlük Vətən müharibəsində dəmir yumruğa çevrilib düşmənin başını əzdi. Beləliklə, XXI əsrin müharibəsini aparan Azərbaycan düşmən üzərində tarixi qələbəsini qazandı, doğma Qarabağımız əsl sahiblərinə qaytarıldı.
Konfransda AMEA-nın müxbir üzvü, Millət vəkili, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru Musa Qasımlı “30 ilin başlıca yekunları və perspektivlər” mövzusunda məruzə edərək Müstəqillik Gününün əhəmiyyətindən danışdı. 30 il əvvəl qəbul edilən müstəqillik haqqında Konstitusiya Aktının tariximizin ən şanlı səhifəsində öz layiqli yerini tutduğunu vurğuladı.
SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində Heydər Əliyev siyasəti” mövzusunda məruzə edərək Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycanın inkişafı, müstəqilliyin qorunması və milli dövlətçiliyin gücləndirilməsi istiqamətində misilsiz tarixi xidmətlərindən, böyük xilaskarlıq missiyasından danışdı. Bildirdi ki, 1993-cü ildə Ulu öndərin yenidən hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycanda müstəqilliyin, suverenliyin qorunması, ölkədə ictimai-siyasi sabitliyin bərpa edilməsi mümkün oldu.
Millət vəkili professor Hikmət Baba oğlunun “Azərbaycan Respublikasının xarici siyasətinin əsas prioritetləri və əldə olunan nəticələr” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət sayəsində Dahi rəhbərdən bizə miras qalmış müstəqil dövlətimiz daha da möhkəmlənir, xalqımızın rifahı ildən-ilə daha da yaxşılaşır, ölkəmiz çiçəklənir.
BDU-nun Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının müdiri, Millət vəkili professor Anar İsgəndərov “44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın haqq işini müdafiə edən dövlətlər” mövzusunda məruzə edərək 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Ordumuzun qazandığı qələbədən danışdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Ordusunun peşəkarlığı, orduda yüksək nizam-intizam, müasir hərbi texnologiyalara malik olması və ondan məharətlə istifadə bacarığı döyüşlərdə öz sözünü dedi. Zəfərlə başa çatan Vətən müharibəsində kimin dost, kiminsə düşmən olduğunu açıq-aşkar gördük. Nə yaxşı ki, dost, qardaş ölkələrin bir çoxu etimadı yüksək səviyyədə doğrultdu və bizi qələbəyə ilhamlandırdı, aldığımız dəstəklər gücümüzə güc qatdı.
SDU-nun Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Azərbaycan Respublikasının iqtisadi və sosial-mədəni inkişafı” mövzusunda məruzə etdi. Bildirdi, Müstəqil Azərbaycan Prezident cənab İlham Əliyevin milli maraqlara əsaslanan müdrik siyasəti nəticəsində iqtisadi inkişaf potensialına görə dünyada lider mövqeyindədir. Sözlə əməlin vəhdətinə əsaslanan, Azərbaycanın öz gücünə söykənən müstəqil siyasəti xarici təhdidlərdən, beynəlxalq şəraitdən asılı olmayaraq ölkəmizi sürətlə irəli aparır, dinamik və hərtərəfli inkişaf tempi qorunur, dünyadakı mövqeləri daha da möhkəmlənir.
İştirakçılar belə bir mövzuda konfransın təşkili üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoruna, təşkilat komitəsinə dərin təşəkkürlərini bildirdilər.
Konfransın sonrakı işi haqqında Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev məlumat verdi. Bildirdi ki, konfransın gündəliyinə 154 məruzə daxil edilmişdir. Konfrans öz işini 4 bölmə üzrə iki gün davam etdirəcəkdir.

Home | News | THE REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON THE OCCASION OF THE 30TH ANNIVERSARY OF THE RESTORATION OF THE STATE INDEPENDENCE OF AZERBAIJAN AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 14 October 2021 14:08
THE REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON THE OCCASION OF THE 30TH ANNIVERSARY OF THE RESTORATION OF THE STATE INDEPENDENCE OF AZERBAIJAN AT SSU
On October 14, Sumgayit State University hosted an online scientific conference on "The Republic of Azerbaijan 1991-2021: restoration of state independence, economic and socio-cultural development."
The conference was attended by professors and teachers of the university, corresponding member of ANAS, director of the Institute of Caucasus Studies Musa Gasimli, professor Hikmet Baba oghlu, head of the department of source studies, historiography and methodology of BSU, professor Anar Isgandarov and well-known historians of the republic.
Opening the conference, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov greeted the guests, spoke about our historic victory, independence and the importance of the conference, and congratulated the participants on the holiday. He noted that October 18, 2021 marks the 30th anniversary of the restoration of state independence of the Republic of Azerbaijan. For the first time since 1991, the people of Azerbaijan celebrate this holiday in a completely different way, as a victorious nation that has restored its territorial integrity. From this point of view, it is important to more accurately express the historically important stages in the history of our statehood, especially the acquisition and restoration of independence in accordance with their essence and content. “1993-2003 will remain in history as the years of stability and development. Because it was in those years that the foundations of statehood were laid, the Azerbaijani state was established, the Constitution of an independent state was adopted in 1995, the ideological foundations of statehood were laid, and today the main ideological slogan of our country is the Azerbaijani ideology. It is these foundations laid by Heydar Aliyev that guide the people of Azerbaijan today”. With these thoughts, President Ilham Aliyev creates a clear picture of the 30-year history of our independent Azerbaijan. Whichever area we focus on, we see development and progress. As Mr. Ilham Aliyev noted, the year we say goodbye is always more successful and memorable than the previous one. This is due to the fact that the necessary steps are being taken to ensure the sustainability of success. It should be noted that President Ilham Aliyev's resolute position to restore our territorial integrity and resolve the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict on the basis of international law, his attention and care for army building and development of the military-industrial complex turned into an iron fist in the 44-day war. Thus, Azerbaijan, waging the war of the XXI century, won a historic victory over the enemy, and our native Karabakh was returned to its rightful owners.
Corresponding member of ANAS, MP, director of the Institute of Caucasus Studies Musa Gasimli spoke at the conference on "The main results and prospects of 30 years" and spoke about the importance of Independence Day. He stressed that the Constitutional Act on Independence, adopted 30 years ago, has taken its rightful place on the most glorious page of our history.
Prof. Adil Bakhshaliyev, Dean of the Faculty of History and Geography of SSU, made a report on "Heydar Aliyev's policy in strengthening the state independence of the Republic of Azerbaijan". He noted that with the return of the Great Leader to power in 1993, it was possible to preserve independence, sovereignty and restore socio-political stability in Azerbaijan.
Professor Hikmet Baba oglu's report on "The main priorities of the foreign policy of the Republic of Azerbaijan and the achieved results" was heard. He noted that thanks to the successful domestic and foreign policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our independent state, inherited from the great leader, is becoming stronger, the welfare of our people is improving year by year.
Head of the Department of Source Studies, Historiography and Methodology of BSU, MP, Professor Anar Isgandarov made a report on "States defending the rights of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War". He noted that the professionalism of the Azerbaijani Army, high discipline in the army, the availability of modern military technology and the ability to use it skillfully had changed the situation in the battles.
Professor Shirkhan Salimov, Head of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, SSU, made a report on "Economic and socio-cultural development of the Republic of Azerbaijan." He noted that independent Azerbaijan is a world leader in terms of economic development potential as a result of the wise policy of President Ilham Aliyev based on national interests. Azerbaijan's independent policy, based on the unity of words and deeds, based on its own strength, is rapidly advancing our country, regardless of foreign threats and international conditions, maintaining a dynamic and comprehensive pace of development, strengthening its position in the world.
The participants expressed their deep gratitude to the rector of Sumgayit State University and the organizing committee for organizing the conference on such a topic.
Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev informed about the further work of the conference. He noted that 154 reports were included in the agenda of the conference. The conference will last for two days in 4 sections.