Fizika və elektroenergetika fakültəsinin bir qrup tələbəsi  şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların xatirəsini yad etdilər
Vətən müharibəsindəki parlaq Qələbə xalqımızın Vətən sevgisinin bariz nümunəsidir. Müzəffər Ordumuz 44 gün ərzində döyüş meydanında gücünü göstərdi və qəhrəmanlıqla savaşaraq qələbə qazandı. Ali Baş Komandanın qətiyyətli mövqeyi, Azərbaycan əsgərinin rəşadəti, şücaəti, xalqımızın birliyi, həmrəyliyi nəticəsində düşmənin müqaviməti qırıldı və 10 noyabr şanlı tariximizə Zəfər Günü kimi yazıldı. 8 noyabr isə Azərbaycan tarixinə Qələbə Günü kimi düşdü. Qarabağın tacı, ölkəmizin ən dilbər guşələrindən biri, muğamımızın beşiyi Şuşa mənfur düşmən tapdağından qurtuldu. 2020-ci ilin 27 sentyabrında başlayan və cəmi 44 gün sürərək Azərbaycanın Zəfəri ilə yekunlaşan Vətən müharibəmiz, həm də son iki yüzillik tariximizdə qazandığımız ən parlaq qələbələrlə tarixə həkk olundu. Öz dədə-baba torpaqlarına qayıtmaq istəyən yüz minlərlə Azərbaycan vətəndaşının yurd həsrətinə son qoyuldu. Qürurverici haldır ki, al qanı ilə tarix yazan Vətən mücahidlərinin, gənclərin sırasında tələbə və məzunlarımız da vardı. Onlar şərəfli döyüş yolları, sücaətləri ilə sübut etdilər ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyəti təkcə təhsil, diplom vermir həm də Tarix Yaradan Qəhrəmanlar yetişdirir! Rektor professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin həyətində şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların xatirələrini əbədiləşdirmək üçün abidə kompleksi yaradılıb. Abidəyə Birinci Qarabağ döyüşlərində iştirak edib şəhid olmuş məzun və tələbələrimizlə yanaşı, aprel döyüşlərində və sentyabrın 27-dən başlayaraq apardığımız 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın azad olunmasında şəhid olmuş tələbə və məzunlarımızın mərmər üzərində xatirə şəkillərinin vurulması tələbə gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsində olduqca önəmli yer tutur. Mütəmadi olaraq tələbələr abidə kompleksini ziyarət edir, xatirələrini dərin ehtiramla yad edirlər.
Oktyabrın 14-də Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq Fizika və elektroenergetika fakültəsinin 539 saylı qrup tələbələri dekan müavini Könül Hacıyevanın rəhbərliyi ilə şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdilər, abidə önünə gül dəstələri düzdülər və Vətənimizin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekan müavini Könül Hacıyeva Zəfər Gününün tarixi əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, 30 illik münaqişə 44 gündə Azərbaycanın qələbəsi ilə bitdi. 30 illik münaqişəni 44 günə sona çatdıran bu qısa müharibə dünya hərb tarixinə də misli görünməmiş savaş kimi düşdü. Azərbaycan Ordusunun gücünü, Azərbaycan xalqının qüdrətini bəşəriyyətə sübut etdi. Ona görə 44 günlük qəhrəmanlıq savaşımız tarix boyu şanlı qürur mənbəyimiz olaraq qalacaq.

A GROUP OF STUDENTS OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS COMMEMORATED THE STUDENTS AND GRADUATES WHO BECAME MARTYRS
The brilliant victory in the Patriotic War is a clear example of the love of our people for the Motherland. Our Victorious Army showed its strength on the battlefield for 44 days and fought heroically and won. As a result of the resolute position of the Supreme Commander-in-Chief, the courage and bravery of the Azerbaijani soldier, the unity and solidarity of our people, the enemy"s resistance was broken and November 10 was written in our glorious history as Victory Day. November 8 became the Victory Day in the history of Azerbaijan. The crown of Karabakh, one of the most charming corners of our country, the cradle of our mugam, Shusha, has escaped the clutches of the hated enemy. Our Patriotic War, which began on September 27, 2020 and lasted only 44 days and ended with the Victory of Azerbaijan, was engraved in history with the brightest victories we have achieved in the last two centuries. Hundreds of thousands of Azerbaijani citizens’ longing for their homeland, who want to return to their ancestral lands has come to the end. They proved with their glorious battles and deeds that the teaching staff of Sumgayit State University not only provides education and diplomas, but also trains Heroes who create history! Under the leadership of Rector Professor Elkhan Huseynov, a memorial complex was built in the yard of Sumgayit State University to immortalize the memories of students and graduates who rose to the peak of martyrdom. Along with our graduates and students who took part in the First Karabakh War, the installation of marble photos of our students and graduates who died in the April battles and the 44-day Patriotic War since September 27 plays an important role in patriotic education of students. Students regularly visit the memorial complex and remember their memories with deep respect.
On October 14, in connection with the Victory Day, students of the 539th group of the Faculty of Physics and Electroenergetics under the guidance of Deputy Dean Konul Hajiyeva visited the memorial to the martyrs, laid flowers in front of the university. They commemorated the souls of our martyrs with a minute of silence.
Deputy Dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics Konul Hajiyeva spoke about the historical significance of Victory Day. She said that the 30-year conflict ended with the victory of Azerbaijan in 44 days. This short war, which ended the 30-year conflict in 44 days, went down in the history of world war as an unprecedented war. It proved to humanity the strength of the Azerbaijani Army and the strength of the Azerbaijani people. Therefore, our 44-day heroic war will remain a source of glorious pride throughout history.