Əsas səhifə | Xəbərlər | Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 18 Oktyabr ‒ Müstəqilliyin Bərpası Gününə həsr olunmuş onlayn formatda tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Oktyabr 2021 15:01
Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 18 Oktyabr ‒ Müstəqilliyin Bərpası Gününə həsr olunmuş onlayn formatda tədbir keçirildi
Oktyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 18 Oktyabr ‒ Müstəqilliyin Bərpası Gününə həsr olunmuş onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlandı.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq, tədbir iştirakçılarını bayram münasibətilə təbrik etdi. Qeyd etdi ki, Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı 1991-ci il oktyabrın 18-də qəbul edilsə də, Azərbaycan özünün əsl müstəqilliyini ümummilli lider Heydər Əliyevin qayıdışından sonra əldə etdi. 1993-cü ilin iyununda xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə gələn Heydər Əliyev özü ilə bərabər, Azərbaycana siyasi müdriklik gətirdi. Məhz ümumilli liderin zəngin siyasi təcrübəsi, yüksək idarəçilik bacarığı vətənə olan tükənməz sevgisi Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini təhlükədən qurtardı. Ulu öndər ölkədə xaos və anarxiyanı, cəmiyyətdə hökm sürən iqtisadi, siyasi və mənəvi-psixoloji gərginliyi aradan qaldırdı. 1993-cü ildən başlayaraq dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlər və atılan məqsədyönlü addımlar Azərbaycanın bugünkü uğurları üçün ən etibarlı təməl oldu. Dekan qeyd etdi ki, Heydər Əliyev siyasətini layiqincə davam etdirən Prezident cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi getdikcə daha da möhkəmləndi, ərazi bütövlüyü bərpa edildi və 30 illik işğala son qoyuldu.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilov dövlət müstəqilliyimizin əhəmiyyətindən, Azərbaycanın siyasi, iqtisadi, mədəni sahələrdə qazandığı nailiyyətlərdən danışaraq qeyd etdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin yorulmaz fəaliyyəti və müdrik uzaqgörənliyi sayəsində dağılmaq və parcalanmaqdan xilas olan Azərbaycan məhz Prezident cənab İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində durmadan inkişaf etməklə daha da gücləndi, beynəlxalq birliyin layiqli üzvünə, regionun qüdrətli lider dövlətinə çevrildi. Elmar Xəlilov onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqı 1991-ci ildən sonra ilk dəfə bu bayramı tam fərqli olaraq, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş qalib xalq kimi qeyd edir. Azərbaycan Ermənistanın 30 ildən bəri işğal altında saxladığı torpaqlarımızı azad edərək, həm tarixi ədalətin, həm də ərazi bütövlüyünün bərpasına nail oldu.
Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Anar Güllərlinin ifasında “Azərbaycan – dünyam mənim”, IV kurs tələbələri: Nərmin Pirişovanın ifasında “Ey Vətən”, Hüseyn Abdullayevin ifasında “Qələbə” şeirləri səsləndirildi.

AN ONLINE EVENT DEDICATED TO "OCTOBER 18 NATIONAL INDEPENDENCE DAY" ORGANIZED BY THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY
An online event dedicated to "October 18 National Independence Day" was organized by the Faculty of Chemistry and Biology of Sumgayit State University on October 18.
The event began with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
The event was opened by the Dean of the Faculty, Associate Professor Mahal Muradov, who congratulated the participants on the holiday. He noted that the Constitutional Act on State Independence was adopted on October 18, 1991. Heydar Aliyev, who came to power in June 1993 at the insistence of the people, brought with him political wisdom to Azerbaijan. It was the National Leader's rich political experience, high managerial skills and inexhaustible love for the motherland that endangered the state independence of Azerbaijan. The work done since 1993 to strengthen state independence and the purposeful steps taken, have become the most reliable foundation for Azerbaijan's success today. He noted that as a result of purposeful measures taken by President Ilham Aliyev, who is continuing the policy of Heydar Aliyev, Azerbaijan's state independence has been strengthened, its territorial integrity has been restored and 30 years of occupation have been ended.
Elmar Khalilov, Associate Professor of the Department of History of Azerbaijan and Eastern Europe, spoke about the importance of our state independence, Azerbaijan's achievements in political, economic and cultural spheres. As a result of successful policy, it has become stronger and stronger, has become a worthy member of the international community, a powerful leader in the region.
Associate Professor Elmar Khalilov also noted that for the first time since 1991, the people of Azerbaijan celebrate this holiday in a completely different way, as a victorious nation that has restored its territorial integrity. By liberating the lands occupied by Armenia for 30 years, Azerbaijan has managed to restore both historical justice and territorial integrity.
Poems "Azerbaijan is my world" performed by 3rd year student of the Faculty of Chemistry and Biology Anar Gullerli, "Motherland" performed by 4th year student Narmin Pirishova, "Victory" by Huseyn Abdullayev.