Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da tarixçi alim Bəhram Məmmədlinin xatirəsi yad edildi
Ulu öndər Heydər Əliyev deyirdi: “Müəllimlik sənəti, peşəsi cəmiyyətdə ən yüksək qiymətə layiq olan bir peşədir. Müəllim olmaq kimi şərəfli bir iş yoxdur. Mən müəllimdən yüksək ad tanımıram”.
Müəllim gənc nəslin mənəvi aləminin memarı, cəmiyyətin etibar etdiyi şəxsdir. Cəmiyyətimiz ən əziz, ən qiymətli sərvətini, öz gələcəyini müəllimə etibar edir və onun qarşısında belə bir vəzifə qoyur: “Azərbaycan dövləti qarşısında öz məsuliyyətini dərk edən, xalqın milli ənənələrinə və demokratiya prinsiplərinə, insan hüquqları və azadlıqlarına hörmət edən, vətənpərvərlik və azərbaycançılıq ideyalarına sadiq olan, müstəqil və yaradıcı düşünən vətəndaş və şəxsiyyət yetişdirmək”. Bu, Azərbaycan müəllimlərinin həyata keçirməli olduğu müqəddəs bir vəzifə, ilahi bir missiyadır. Cəmiyyət tərəqqi, inkişaf, mədəni yüksəliş üçün məhz müəllimlərə borcludur. Ulu öndər Heydər Əliyev deyirdi: “Müəllimlik sənəti, peşəsi cəmiyyətdə ən yüksək qiymətə layiq olan bir peşədir. Müəllim olmaq kimi şərəfli bir iş yoxdur. Mən müəllimdən yüksək ad tanımıram”. Müəllimlik peşəsi şərəfli olduğu qədər də məsuliyyətli, çətin və mürəkkəb bir işdir. Müdriklərdən biri deyib ki, müəllim o kəs deyil ki, öyrədir, o kəsdir ki, ondan öyrənirlər. Bəhram müəllim də bu sənətin ən layiqlisi olmuşdur. Buna görədir ki, hər dəfə adının qarşısında Müəllim sözü böyük hərflərlə yazılır. Hər tələbəyə borcdur ki, Müəlliminin əlamətlərinə sahib çıxmağı, Müəlliminin əziz bildiklərini əziz tutmağı bacarsın.
Müəllim... Görəsən, bu adı özünə mayak edən, öz müəlliminin hər addımında özünə səcdəgah tapan necə şagird, neçə tələbə olar?!
Oktyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının sabiq dosenti Bəhram Məmmədlinin 75 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qəlblərdə yaşayan MÜƏLLİM” adlı anım tədbiri təşkil edildi. Anım tədbirində alimin yaxınları ilə yanaşı, qələm dostları, tarixçi alimlər və tələbələri iştirak etdilər.
Əvvəlcə “Bəhram Müəllim kimdir?” adlı videoçarx nümayiş olundu.
Tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev Sumqayıt Dövlət Universitetində elm xadimlərinə göstərilən diqqət və qayğıdan söz açaraq bildirdi ki, əlamətdar günlərin, yubiley tədbirlərinin keçirilməsi alimlərimizin fəaliyyətinə verilən dəyər olmaqla yanaşı, həm də gənc tədqiqatçılar üçün stimulverici addımdır. Qeyd etdi ki, Bəhram Məmmədli tanınmış alim olmaqla yanaşı, çox gözəl bir pedaqoq idi. Dekan alimin elmi fəaliyyətinə qısa nəzər saldı. Bildirdi ki, Bəhram İdris oğlu Məmmədli 1946-cı ildə Füzuli rayonunun Böyük Pirəhmədli kəndində qulluqçu ailəsində anadan olub. 1952-ci ildə Füzuli rayonunda orta məktəbin birinci sinfinə daxil olub, sonra təhsilini Ağdam şəhər 5 saylı orta məktəbdə davam etdirmiş, 1966-cı ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Tarix fakültəsinə qəbul olmuşdur. 1970-ci ildən 1981-ci ilə kimi pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuşdur. 1981-ci ildə Füzuli rayon Tarix–diyarşünaslıq muzeyinin müdiri işləmiş, 1986-cı ildə Azərbaycan SSRİ Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunda “30-cu illərdə Azərbaycanda kəndlilərin maddi rifah halının və mədəni-texniki səviyyəsinin yüksəldilməsi uğrunda mübarizə” mövzusunda dissertasiya işi müdafiə edərək, tarix elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır. 20-dən çox elmi məqalə və kitabın müəllifidir. 2003-cü ildən Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti vəzifəsində işləmiş, 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2017-ci il noyabrın 12-də verdiyi Sərəncamla “Əməkdar müəllim” fəxri adına layiq görülmüşdür. Bəhram müəllimin əməyi həmişə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və fəxri fərmanla təltif olunmuşdur.
SDU-nun Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov Bəhram Məmmədlinin şərəfli ömür yolundan, Azərbaycan elminə, xüsusilə tarix elminə verdiyi töhfələrdən, ictimai-siyasi fəaliyyətindən, elmi yaradıcılığından geniş bəhs edərək bildirdi ki, xatirə gecəsinin təşkili Bəhram müəllimin əməyinə olan ehtiramın nümunəsidir. Onun yorulmaz fəaliyyəti gənclərimizə nümunə olmaqla yanaşı, daha səylə çalışmalarına stimuldur.
Alimin ömür-gün yoldaşı Məşuqə xanım Bəhram Məmmədli ilə bağlı xatirələrini bölüşdü. Bildirdi ki, Bəhram Məmmədli görkəmli alim olmaqla yanaşı, gözəl insan, əsl dost, sevən və sevilən ailə başçısı idi.
Alimin ailəsi adından çıxış edən oğlu Elmin müəllim tədbirin keçirilməsində əməyi olan hər kəsə öz minnətdarlığını bildirdi.
Sonra tələbələrin hazırladığı Bəhram Məmmədlinin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Tədbirin sonunda fakültə dekanı professor Adil Baxşəliyev müəllimlərimizin əməyinə verilən diqqət və qayğıya, həmçinin universitetdə belə tədbirlərin keçirilməsinə yaratdığı hərtərəfli şəraitə görə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynova tədbir iştirakçıları adından minnətdarlığını bildirdi.

Home | News | COMMEMORATION OF THE MEMORY OF HISTORIAN BAHRAM MAMMADLI AT SSU
The great leader Heydar Aliyev said: “The teaching is a profession that deserves the highest appreciation in society. There is no such thing as an honorable job as a teacher. I don't know a higher name than a teacher. "
The teacher is the architect of the spiritual world of the young generation, a person trusted by society. Society owes its teachers for progress, development and cultural advancement. The teaching profession is as responsible, difficult and complex as it is honorable.
On October 18, a commemorative event was organized entitled "TEACHER Living in Hearts" dedicated to the 75th anniversary of Bahram Mammadli, former associate professor of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples, Faculty of History and Geography, Sumgayit State University. The event was attended by relatives of the scientist, pen friends, historians and students.
First, the video on "Who is Bahram Muallim?" was shown.
Speaking at the event, the Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev, spoke about the attention and care shown to scientists at Sumgayit State University. He noted that Bahram Mammadli was a well-known scientist and a wonderful teacher. The dean gave a brief overview of the scientist's scientific activity. He stated that Bahram Idris oglu Mammadli was born in 1946 in Boyuk Pirahmedli village of Fizuli region in a family of servants. In 1952, he entered the first grade of secondary school in Fizuli region, then continued his education at secondary school No. 5 in Aghdam, in 1966 he was admitted to the Faculty of History of the Azerbaijan State Pedagogical Institute. From 1970 to 1981 he was engaged in pedagogical activities. In 1981, he worked as the director of the Museum of History and Ethnography of Fizuli region. In 1986, he defended his dissertation at the Institute of History of the Azerbaijan Academy of Sciences on "Struggle to improve the material well-being and cultural and technical level of the peasants in Azerbaijan in the 1930s" and received the degree of candidate of historical sciences. He is the author of more than 20 scientific articles and books. Since 2003, he has worked as an associate professor at the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe at Sumgayit State University. Bahram's work has always been highly appreciated by the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, and he was awarded an honorary diploma.
Professor Shirkhan Salimov, Head of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples of SSU, spoke about the glorious life of Bahram Mammadli, his contributions to Azerbaijani science, especially history, socio-political activities and scientific creativity. His tireless work is an example for our youth and an incentive for them to work harder.
Mrs. Mashuga, the scientist's wife, shared her memories of Bahram Mammadli. She said that Bahram Mammadli, in addition to being a prominent scientist, was a beautiful man, a true friend, the head of a loving and beloved family.
Speaking on behalf of the scientist's family, his son Elmin thanked everyone who contributed to the event.
Then, a video prepared by students dedicated to the life and work of Bahram Mammadli was shown.
At the end of the event, the dean of the faculty, Professor Adil Bakhshaliyev, thanked the rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov, on behalf of the participants for the attention and care given to the work of our teachers, as well as the comprehensive conditions created for such events at the university.